fan problemi..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fan problemi..

İleti prvnilaska734 » 21 May 2016, 19:07

herkese selamın aleyküm ve hayırlı kandiller dostlar.. Abiler kardeşler.. 1996 felicia lx.. sahibiyim. ilk arabam benim. ve 1 haftadır aralıklı olarak yaşadığım bi problemi size anlatacağım. Arabamın harareti şehir içinde 80 i geçmezdi direk açardı fanını soğuturdu. Fakat son 1 haftadır arabada 90 lara 95 100 lere varan bi sıcaklık oluyor göstergede. Ve araç kaputu açıp kablolara dokununca ( müşürün ordaki ) öyle fan açıyordu. Bugün 15 tl ye aldığım müşürü ustama götürdüm. antifirizini yağını suyunu tamamladık arabanın değiştirdik ettik falan. çıktım dükkandan araba 100 lere 105 lere kadar yükseldi nerdeyse sonra bi ara açtı 30 saniye sürmneden kapattı 90 a kadar indirip kapattı. yani üzerinden çıkan tofaş müşürüymüş öyle dedi usta. ve araba 75 lere kadar indirmeden durmuyordu susmuyordu.. bu hiç soğutmadan kapattı birkaç kez yaptı sonra hiç açmamaya başladı . Bende inip trafiğin ortasında el ile manuel temas ettirerek açtım fan'ı. nerde problem nerde sıkıntı zor geldim mahalleye park ettim p.tesi artık götüreceğim. ama anlayamadım dostlar. bi yardımcı olabilirmisiniz :(

prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökçe aktaş
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 96 lx

İleti fthpl » 21 May 2016, 19:34

fan müşürü ve termostat uyumsuz. Aldığınız müşür derecesinin yukarısında açıyor büyük ihtimalle. Bu genelde çoğumuzun basına geldi . Alındıklarında denenmesi gereken malzemeler.

Termostta ve fan müşürlerinin 10 da 5 i bozuk yada değer dışı çalışıyor.

favorit için 88 lik termostat ve 92-87 fan müşürü , orjinal i budur. Tofaş fan müşürü 94 derecelik diye biliyorum.

Müşürü uygunu ile değiştirirseniz sorun çözülür. Kablo baglantılarınıda bir kontrol edin.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti phenomx3 » 22 May 2016, 01:04

Termostatınız ve fan müşürünüz (eski ve yenisi) kaç derecelik. Bahsetseydiniz yorumlar ona göre yapılırdı. Kaliteli termostat ve müşür kullanın. ve de birbiriyle uyumlu değerlerde!!!!!!!!!!!!!!! Ben bir siteden BEHR 85-80 fan müşürü bulup almıştım. 88 lik termostatla kışın kullanıyorum. yazlık ise 74 derece termostat 82-68 müşür.. termostatlar VERNET yazlık müşür TDS marka italyan malı tofaş müşürü.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti ceetden27 » 22 May 2016, 12:42

aracınızda 2cm lik bir demir teli bulundurun, fan açmadığında müşürden fan bağlantısını sökün, kablo ucunu demir telle direk bağlantı yapın u şeklinde, fan sürekli çalışacaktır bu hararet yapmanızı önler benim başıma da gelmişti hiç değilse yolda kalmazsınız.
ceetden27
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: cevdet yasar
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda fabia choice

İleti fthpl » 24 May 2016, 14:30

82-68 lik bir fan müşürü aldım çok güzel çalışıyor. sanki 92-87 lik müşür :)

üzerindeki termostat ile uyum sağladı.orjinal 88 lik termostat ım var, yaz kış durur.

bulabilirseniz 74 yada 80 lik termostat ve 82-68 fan müşürü alın, yazın bir nebze daha iyi olur.

zira piyasadaki malzemeler bana göre biraz yüksekte açıyor. bir kaç kişimin daha basına gelmiştir.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir