kontağı kapattığım halde marş dinemosu durmuyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kontağı kapattığım halde marş dinemosu durmuyor

İleti ertu2525 » 24 Tem 2016, 13:46

Merhaba Arkadaşlar,
Skoda felicia 96 model aracımda sabah ilk marşa bastıktan sonra marş dinemosu takılı kaldı kontağı kapatmama rağmen dinemo, motoru çevirmeye devam ediyordu mecburen akünün kutup başlarını söktüm ve olayı durdum. Kontak anahtarını kendim elektronikçi olduğum için ölçü aletim ile ölçtüm problem yoktu, kontak ile marş dinemosu arasında bir röle vardı bu röle 4 bacaklıydı 2 bacak dinemoya bağlı geri ye kalan iki bacağının da biri şase diğeri ise kontaktağa bağlıydı. rölede sıkıntı olmuştur diye röleyi de değiştirdim fakat sorun düzelmedi. Son olarak marş dinemosunun otomatiğinde ki iki kablo nun ölçümüne geldi, iki kablo birbirine değdiğinde marş dinemosunun çalışmaya başlaması gerekli ayırdığımız da ise marş dinemosunun durması gerekli bende iki kabloyu birbirine değdirdim çalıştı kabloları ayırdığım vakit marş dinemosu çalışmaya devam ediyordu sorun otomatikten kaynaklandığı tespit edildi. böyle bir sorunu değerli skodacı arkadaşlarım ile paylaşmak istedim.

ertu2525
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ertuğrul Çolak
Nereden: Erzurum
Arabanız: Skoda Felicia 1996 LX

İleti hetepe » 26 Tem 2016, 08:10

Büyük olasılıkla kontak switchi arızalı, ayrıca marş dişlisine de baktırın.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti teksamet » 26 Tem 2016, 11:38

marş selenoidi ve ona bağlı kontak kısmı,

üzerinde yüksek akın geçtiği için kontak uçlarında ark oluşa oluşa bir erime meydana gelir, ve bu durumda platin akımı tam iletemediğinden fazla ısınır ve olduğu yere yapışır, selenoid in yay kısımları sağlamsa sadece platini değiştirebilirsiniz, sıkıntı çözülür.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir