Felicie motor somon sikma tork degerleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicie motor somon sikma tork degerleri

İleti felicia560 » 17 Ağu 2016, 00:51

Aracimin herseyini ozenle bezenle kendi ellerimle yapmistim bilen biliyor ve saat gibiydi.
Ama samsunda kardesimde iken tahliye tapasi atmasi sonucu hararetten conta yakmis ve ustanin birine salla pati yaptirmis kardesim bana da haber vermemis sitres yaparim diye :).
O saat gibi motor gitmis yerine langur lungur bi motor gelmis hatta saplamalardan birisi kisaydi onunda orjinalini taktim uzun taktim demis :) neyse.
Yakin zamanda istanbula alacam arabayi ve motoru kucagima alio evdeki bos odaya getirip komple dagitip herseyini gozden gecirecem.
Arastirip bulamadigim tek bir konu var.
Blok saolamalari kurbitor somonlari piston kolu somonlari sikilirken bunlarin tork ayarini neye gore yapacam.
Torkta onemli olan kitabi bir degermidir yoksa her birinin esit olmasi midir.
Konunun dagilmamasi adina motoru sen neden dagitiyorsun yaoamazSin edemezsin gerek yok sat yenisini al felicia zaten 17 yasinda boyle seyler birmal ugrasmana degmez gibi muhabbetler yapmayalim lutfen :)

felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

İleti AhmetH » 17 Ağu 2016, 10:35

kısa olanın yerine uzun takıp sıkmaya yeltendiyse silindir bloğunu çatlatmıştır önce bi onu inceleyinde boşa uğraş olmasın.motora karşıdan bakarken sol üst köşe devir daime yakın olan yerde kısa saplama olması lazım
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti AhmetH » 17 Ağu 2016, 10:41

tork 3 kademe ilki 20 Nm. üstüne 2 tane 90 derece dönüş. muhtemelen son 90 dönmeyebilir zorlamamak lazım.

yada klasik hiç bişeye karışmaz bilmez sanayici düzeni 60 kilo 80 kilo 100 kilo sıkıp geçin. 1000km sonunda da kontrol edersiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti favocu41 » 23 Ağu 2016, 09:34

70-80-90 diye biliyorum tork değerlerini
Ayrıca kimin ne dediği önemli değil elinden geliyosa kendin yap tabi.
Skoda Das Auto Fakurun Arabasi
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cenk giray
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Green fog

İleti felicia560 » 28 Ağu 2016, 20:42

İkitelli sanayide otogar servisinde arkadas var.
Land roverlerin motorunu konple topluyor adam kitabi var kocaman kalin bi kitao hersey adim adim resimlerle en ince ayrintilariylaa anlatilmis her vidanin tork degeri bile yaziyor cok guzel.
Motor blogunu ozel tekerlekli bi masa varona takiyor sandalyeye oturup onune aliyor patir patir yapiyor cok ozendim.
Bizim.araclarin boyle bi kitapcigi yokmudur
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 29 Ağu 2016, 15:51

felicia560 yazdı:İkitelli sanayide otogar servisinde arkadas var.
Land roverlerin motorunu konple topluyor adam kitabi var kocaman kalin bi kitao hersey adim adim resimlerle en ince ayrintilariylaa anlatilmis her vidanin tork degeri bile yaziyor cok guzel.
Motor blogunu ozel tekerlekli bi masa varona takiyor sandalyeye oturup onune aliyor patir patir yapiyor cok ozendim.
Bizim.araclarin boyle bi kitapcigi yokmudur

felicia tamiri için ingilizce ve rusça kaynak. ingilizcesine bir bakın, motor kısmında belkki istediğiniz şeyler vardır. http://f0rever.ru/index.html
yukarıdaki sitede çoğu resim yok.
aynı sitenin rusça versiyonunda resimler var. http://skoda-felicia.5go.ru/
umarım işe yarar.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti kiyakfeli » 29 Ağu 2016, 15:54

1.3 mpi için tamir kitapçığı linki http://www.skodafriends.ro/public/FELICIA/Simos%202P.pdf
romanyadan bir siteden. ama ingilizce. şu anda işine yaramasa bile ileride karşılaşacağın sorunlarda yarayabilir.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 29 Ağu 2016, 17:14

Diğer tamir dökümanlarına da http://www.skodafriends.ro/public/FELICIA/
sitesinden ulaşabilirsiniz. Aslında bu dökümanlar tüm felicia sahiplerine faydalı olabilir. İngilizce ama parça resimlerinden ve değerlerden merak edenler faydalanabilir.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia560 » 01 Kas 2016, 21:29

Arladaslar aracima termostat fan musuru yedek su deposu ve kapagi devirdaim cikisi sac borunun yenisi filan epey biseyler aldim hepsini kaliteli orjinal denen yani cin mali olmayan malzemelerden aldim bugun araca taktim hepsini....
Rampalarda hararet yukseltiyordu bu nedenle yeniledim en son kardesim hararet yaptirmis usta da bin km sonra getir saplamalari bidaha sikariz demisti.nerdeyse 2 bin km oldu bende bibsaplamalari yokliyayim dedim hepsi tas gibi simsiki ama malesef o en bastaki saplama yok mu herkeze dert olan o saplama bi baktim bosa donuyo hemde cok gevsek... okadar para verip bi heves alip taktigim malzemelerin hic bir onemi kalmadi o an bittim :)).
Bi sure daha bu sekilde kullanacam artik bittim ben daha gidemiyom dedigi yerde motoru indirecem. Kisin useniyorum.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir