SKODA FELİCİA ENJEKSİYON SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SKODA FELİCİA ENJEKSİYON SORUNU

İleti evrentuzun » 13 Eyl 2016, 20:10

Skoda felicia aracim var.. Aracim kalkişlarda pot pot ses veriyordu ve gaz yemiyordu.. Bisüre sonra toparliyordu fakat bu durum benim canımı sıktığı için enjeksiyonlari söktüm, gazyaği ile temizledikten sonra taktim yerine fakat araç çalişmiyor.. Enjektörlerin bi sirasi varmi acaba.. Birkaç kez yerlerini değiştirip taktim yine çalişmiyor.. Konu hakkinda bilgisi olan varmi.. Enjektörlerin ikisi 2376 diğer ikisi 2396 yaziyor..

evrentuzun
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: EVREN TÜZÜN
Nereden: Denizli
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 MPİ

İleti evrentuzun » 13 Eyl 2016, 20:28

Arkadaşlar bilgisi olan paylaşsın zor durumdayım..
evrentuzun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Eyl 2016, 09:23

Kablolama işini duzgun yaptiysaniz calismasi lazim.
Soylemedende edemiyecegim yapilacak en son islerden biri yillardir yerinde duran parcalari rastgele ellemektir. Contasi oringi akla gelmez bisuru detay karin agrisi cikar.hele enjektor sokmek son ihtimallerden oda gaz yagi ile temizlenmez.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti SKDFORMAN » 15 Eyl 2016, 16:56

LPG enjektörlerinden mi bahsediyorsunuz. Bahsettiğiniz arıza durumunda Ahmet arkadaşın da dediği gibi enjektörler en son ihtimaldir. Enjektörlerin yeri ve sırası vardır. Değiştirir-karıştırırsanız tabiyki araç çalışmaz. Eğerki bahsettiğiniz enjektörler LPG enjektörleri değilde aracın kendi orjinal enjektörleriyse çok çok kötü bi tablo. Heleki gaz yağı. Komple ayarları bozulmuştur muhtemelen. Artık çalışsa bile çok zor düzen tutar. Hep çok yaktığından şikayet edersiniz. Enjektör revizyonu yapan yerler var ama bilmiyorum skodayı yaparlarmı. İşiniz kötü. Sonucu paylaşırsanız iyi olur.
Geçmiş olsun
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti evrentuzun » 15 Eyl 2016, 22:11

Skoda felicia 1.3 Mpi için enjektör sırasını bilen biri varsa lütfen paylaşsın.. 2376 olan enjektörler ve 2396 olan enjektörler hangi sırayla dizili lütfen bilen biri paylaşsın. Würth enjektör temizleyici ile iyice temizleyip tekrar sıraya koyup deneyeceğim, yine olmazsa araca sanayi yolu gözükecek.
evrentuzun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti evrentuzun » 15 Eyl 2016, 22:16

Benzin enjektörleri malesef. Sökmeden önce sırayı aklımda tutsam olacaktı.. Gaz yağı meselesi ise benzinden daha ince ve temizleyici özelliği olduğu için mantıklı gelmişti ama sanırım büyük bir hata ettim, çünkü gazyağı ve benzin aynı şekilde yanan yakıtlar değil. Umarım yaptığım hatanın telafisi masraflı olmaz..
Lütfen bildiğinizi paylaşın..

Sonucu paylaşırım,teşekkürler arkadaşlar..
evrentuzun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 15 Eyl 2016, 23:26

Enjektörlerin aynı olması lazım bu farklılık ihtimalini bir kenara bırakarak düşünüyorum, Bu bağlamda lütfen kablolama işini düzgün yaptığınızdan emin olun. Kontağı açıp yakıt kütüğüne benzinin dolduğundan emin olun.

Sorununuz elektronik kaynaklıda olabilir bir şekilde beyin yakıtı kesiyor olabilir. En basit resetleme yolu akünün kutup başını çıkartıp bir süre beklemektir.

Yanlış anımsamiyorsam +12v tüm enjektörlerde mevcutken beyin şaseyi tamamlıyordu. Hal böyleyken şase durumuna iyi bakın küf pas toz pislik fiş ve soketlerde olmasın. monte ettiğiniz kütükte temiz olsun en azından söktüğünüz çalıştığınız kısımları temiz tutmaya özen gösterin. Gaz yağı adı üstünde yağlı bir madde olduğundan istenmeyen şekilde fiş soket aralarına yerleşmiş olabilir. Balata spreyi yada kontak temizleyici bir spreyle fiş soketleri temizlemeyide düşünebilirsiniz.

muhtemelen o ringler sertleşmiştir ve bu sökmeden sonra muhtemel sızıntılar gözlemleyebilirsiniz. bir süre aklınızda olsun.

aracın çalışmaması için bir neden yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti evrentuzun » 16 Eyl 2016, 00:26

Teşekkürler Ahmet kardeş.. Bu bağlamda sanırım enjektörlerdeki,kütük ve filtredeki gazyağını würth enjektör temizleyici ile iyice bertaraf edersem sorun ortadan kalkar gibime geliyor.. Bu konuda bir video var enjektöre içi temizleyici madde dolu sırınga takılıp enjektöre elektrik veriyorlar. enjektör açıkken de temizleme işlemi için şırınga daki madde enjektöre sıkılıyor.. denemekte fayda görüyorum..
evrentuzun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti evrentuzun » 16 Eyl 2016, 00:28

Kablolar zaten tesisat olarak sıralı ve bir fiş bir diğer sokete takılamıyor.. Veya takılsa dahi diğeri tamamlanamaz. Aynı hizada olduklarından dolayı yani. Benzin pompası benzini veriyor o konuda problem yok.. kontağı açınca sesi duyuluyor zaten,3 saniye sonra otomatik kapatıyor kendini.. Bujilerim daha yeni taktım NGK 3 tırnak .. Zaten ben bu işe girişmeden önce araç marşı hiç seklemeden alırdı.. Benim konu ise aracın kalkışlarda gaz yemez ve zorla yürüyor halleri ve bu esnada çıkan pot pot sesler.. Bu konudan dolayı zaten enjektörlerin sebep teşkil edecebileceğini düşünüp böylesi bir duruma düştüm.. Ustanın biri benzin pompası arızalı dedi,benzin pompasını da dışarıda denedim pompa çalışır durumda.. devir sensörü olabilir dedim, değiştirdim yine sonuç aynı.. Araba rampayı birle çıkamazmı, benim felicia çıkamıyor.. Çıksada çok zorlamam gerekiyor.. Manifolt sensörü var sırada belkide lambda sensörü yada buji transformu , hatta beyin.. Bu işin ucu bulunasıya arabada herbişey değişecek.. Bunun ise maliyeti malum.. Bu sebepten hata teşkil eden parçayı tespit edip diğerlerine ilişmeden işi çözmem lazım..
evrentuzun
Yeni Üye
Yeni Üye

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir