DEBRİYAJIN YENİLENMESİ BU KADAR FARK EDER

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DEBRİYAJIN YENİLENMESİ BU KADAR FARK EDER

İleti feliciaZK » 15 Oca 2008, 16:21

Arkadaşlar bir ay önce 2000 glxi felicia aldım aynı eski arabam 93 favorit gibi çok yakıyor buji ve hava filtresi 8000 km kullanılmış problem debriyaj da olabilirmi ? servis debriyajın orta dedi ama ....

Arkadaşın 98 1.3 karbütatörlü ACCENTİ var debriyaj setini 200ytl ye yaptırdı arada yerinde durmuyor san ki arabaya 1.6 motor takılmış Benim arabanın hem yakıtı fazla yakması hemde performansı ondanmı düşük sonuçta ikişside 1.3 

NE YAPMALIYIM  ? YARDIM YARDIM.... 

feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 15 Oca 2008, 17:40

sayın arkadaşım debriyaj seti bittiğinde yani diğer tabirle kaçırma yaptığında aracın fazla yakıt yakması olağandır.

Bahsettiğin accent ile ilgili şunları söylemek isterim accent 1.3 lerin debriyaj çapı orjinalde 180 mm dir fakat volan adındaki debriyaj ile beraber kavrama görevini yapan parça zamanla yıpranır ve debriyaj seti ile birlikte değişmesi gerekebilir,arkadaşının aracında böyle birşey sözkonusu olmuş ve ustası iyi bir usta ise şunu tavsiye etmiş olabilir,daha iyi kavrama için 1,3 accent'in değilde çapı 200mm olan 1,5 accent in volan ve debriyaj setini kullanalım demiş olabilir.

Bu işlemde 80 ytl volan 70 ytl debriyaj seti 150 ytl parça toplamı 50 ytl de işçilik 200 ytl ye bitmiş olabilir ve araba adeta 1,5 accent performansına yakın bir ataklığa kavuşmuş olur.Ayrıca debriyaj sistemide daha uzun ömürlü olacaktır bu şekilde.

Yakıta gelince kış aylarında soğuk havalar nedeni ile yakıtın yanma performansı düşüyor ve şu sıralar yakıt tüketimi yaza nazaran bendede fazla.
Debriyajın orta demiş ustan orta demek bence normal demektir yani ilk kalkış sırasında silkeleme olmuyorsa yakıtını etkilemez orta haldeki debriyaj.

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feliciaZK » 16 Oca 2008, 15:35

98PİCKUP KARDEŞ YAZDIĞIN BİLGİLER İÇİN ÇOK SAĞOL

BİR SORUM DAHA OLACAK BİZİM 1.3 FELİCİALARA DA 1..6 FELİCANIN DEBRİYAJ SETİ YAPILARAK PERFORMANSI ARTIRILABİLİRMİ SAĞLIKLI OLURMU 
feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 16 Oca 2008, 16:03

feliciazk bu farklı debriyaj kullanım olayı felicia da mümkünmü bilmiyorum ama istersen bir skoda parçacısı telefonu vereyim bir sor parsan otomotiv 2164128785

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 16 Oca 2008, 17:45

Bence hiçbirşeyin orjinalini bozmayın debriyaqj balatası bitmiştir sürekli kavramamazlık yaşıyordur o yavaşlıga çekiş düşüklüğüne alışmıştır yenisini takınca da hemen kavradıgı için daha iyi çekiş oldugunda güzel gelmiştir diye düşünüyorum.
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PİCK-UP » 16 Oca 2008, 17:51

[quote="umt_d"]Bence hiçbirşeyin orjinalini bozmayın debriyaqj balatası bitmiştir sürekli kavramamazlık yaşıyordur o yavaşlıga çekiş düşüklüğüne alışmıştır yenisini takınca da hemen kavradıgı için daha iyi çekiş oldugunda güzel gelmiştir diye düşünüyorum.[/QUOTE]

bencede
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti feliciaZK » 17 Oca 2008, 15:05

Bahsettiğim 1,3 accenti ben eski hali ilede kullandım debriyajı yapılıncada illa fark eder ama benim felide 1,3 ama oaraba feliden daha iyi gidiyor, bilsemki debriyajı yaptırınca aynı accent gibi olacağını bende yaptırırım valla bu işte başka şeyler var arştırıcam

feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti tedirgin35 » 18 Oca 2008, 23:25

felilerde hidrolik direksiyon var. accentlerin o modellerinde yok zannedersem.Biliyorsunuz ki hidrolik direksiyon da motordan güç çalan bir sistem. ayrıca accentlerin motor hacmi de felilerden çok az da olsa fazla.    bi de belki onlarda katalizör yok, felilerde ise var. bu da az da olsa performansı olumsuz etkileyen bir faktör.hepsi toplandığında dediğiniz gibi hissedilir derecede çekiş farkı oluşturuyor accentler.                                                                                                             

tedirgin35
Yeni Üye
Yeni Üye

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir