benzin yetişmiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

benzin yetişmiyor

İleti ünsal » 29 May 2008, 22:37

bezin fiyatlarını göz önünde bulundurursak bence çok fazla değil nasıl hesap yapıyorsunuz bi yanlışlık olmasın ben genelde fullerim ölçerken siz nasıl ölçtünüz..?
kısa mesafe kullanıyorsanız,egzoz,debriyaj,lastik havaları vs.. gibi nedenlerde etken olabilir fazla yakması için ....

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti zugor » 29 May 2008, 22:41

[quote="ilk aşk"][quote="felicia042"][quote="barutoglu"][quote="felicia042"]Son bir kaç gündür gelen zamlarla benzin 3.4 YTL oldu. Pek arıza aramayın bence çözüm LPG taktırmakta Hug ben taktırdım memnunum Thumbs%20Up [/QUOTE]

Sıralı sistem mi taktırdınız?
[/QUOTE] hayır normal takdırdım sıralıya gerek görmedim bir sorun çıkmadı bu güne kadar 17 kuruş şehir içi şehir dışı bazen 140 bazen 150 biraz süratli kullanırım dahada az yakabilir. aracım GLX İ [/QUOTE]

kardeşim senin araç çok noktadan enjeksiyonlu değil mi nasıl normal tüp uyum sağladı anlamadım
[/QUOTE]

çok noktadan enjeksiyonlu arabalara sanki tek noktadan enjeksiyonmuş gibi lpg takıyolar uno sx lerdeki gibi ama sıralı sistem kadar performanslı olmadığını duymuştum.
zugor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia042 » 29 May 2008, 22:49

Evet enjeksionlu aracıma normal lpg taktırdım memnunumda ilk çalışınca benzinle çalışıo sonra gaza geçio 500 ytl ye normal bence şehir içi 170 ykr şehir dışı ise 150 ykr .. güçte te fazlaca bir problemim yok...

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti FumeS » 31 May 2008, 21:02

Benzindende memnundum şehir içi 190 kuruş yakıyordu ama arabanın ruhsatını üzerime alacağım için LPG işlettirmek için taktırdım ve gayet memnunum ilk denememde Şehir İçi 147 kuruş ikinci denememde 152 kuruş yaktı.

FumeS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tayel » 31 May 2008, 23:28

[quote="FumeS"]

Benzindende memnundum şehir içi 190 kuruş yakıyordu ama arabanın ruhsatını üzerime alacağım için LPG işlettirmek için taktırdım ve gayet memnunum ilk denememde Şehir İçi 147 kuruş ikinci denememde 152 kuruş yaktı.

[/QUOTE]
kardeş benzinde şehir içinde 190 kuruş yaktığına eminmisin. benim araba şehir dışı 200, şehir içi 300 yakıyo bu son zamlardan sonra
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feliciaZK » 01 Haz 2008, 14:22

LPG KULLANANLARLA AYNI YAKIYORUZ LPG NİN LİTRE FİYATI UCUZ OLMASI FARK EDİYOR
Ş.İÇİ100 KM DE 9-10 LT CİVARI

Ş.DIŞI5100 KM DE 5-6 LT CİVARI(90-110KM HIZARASINDA)

BU DEĞERLER NORMALDİR

feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti KATARİN » 01 Haz 2008, 17:57

Enjeksiyonlu araçlara sıralı değilde normal lpg taktırmak ilerleyen zamanlarda büyük hasarlara yol açar.İlk hasar hava filtresi kutusunu patlatmak olurki benim eski aracın bahsettiğim parçası 130 ytl idi.Diğer ve en büyük sıkıntıda manifoltu çatlatması dır ki buda büyük sıkıntıya neden olur.Ayriyeten çekiş sıralı daki kadar olmaz ve sıralıya göre biraz daha fazla yakar normal lpg.TABİKİ BÜTÇE MESELESİ.Şansımı denemek istiyorum derseniz orasını biemem.
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 01 Haz 2008, 18:01

Plastik manifold, emme manifoldunun plastik olmasıdır. Manifold denilen parça motorun havayı emdiği özel bir geometriye sahip boru veya borulardır. Manifold üzerinde gaz kelebeği, birtakım sensörler(MAF, MAP, AT..) ve birtakım hortumlar bağlıdır. Eski (mikserli) sistemde gaz manifoldun girişinden verilir ve manifoldun içerisi sürekli gaz ve hava karışımı ile dolu olur. Çalışma şartlarından kaynaklanan bazı sebeplerden dolayı eğer gaz az gönderilirse, yani karışım fakirleşirse bunun sonucu olarak silindir içerisindeki yanma olayı gereğinden uzun sürer ve eğer emme supapı açıldığında halen bu yanma devam ederse manifold içerisindeki karışımı ateşler. Manifold içerisinde ateşlenen bu karışım şiddetle patlar ve plastik olduğu için manifoldun kırılmasına sebep olur. Aluminyum manifoldda da bu anlattığım olaylar olur ancak alüminyum daha mukavim bir yapıda olduğu için kırılma olmaz. Ustalarımız derler ki manifold plastik değilse sıralıya gerek yok. Halbuki bu yaklaşım doğru değildir. Enjeksiyonlu sisteme sahip her araç plastik ya da alüminyum manifold farketmez, sıralı lpg ile donatılmalıdır. Evet patlama alüminyum manifolda zarar vermeyebilir belki ancak üzerine bağlı olan sensörler zarar verebilir, hortumları yerinden çıkartabilir, birtakım parçaları ve hatta mikserin civatalarını kopartıp silindirlere gitmesine sebep olabilir, yolda kalmanıza büyük arızalar çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden mikserli sistem karbüratörlü araçlar ve full grup araçlar dışındı diğer araçlara takılmamalıdır.
Sıralı sistemde ise gaz emme supapına en yakın noktaya püskürtülür, burası emme manifoldunun son kısımlarıdır, dolayısıyla manifoldun içerisinde sadece emilen hava vardır. Bu yüzden karışım fakir de olsa manifoldda patlama olmaz.
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ///M_POWER » 02 Haz 2008, 03:02

katarın arkadasa katılıyorum
aracına normal gaz taktırmak kumar oynamak gıbı bısey

yanı cok ve cok zararlı manıfolt catlaması ve ust kapak problemlerın kapıya dayandı haberın olsun

gelelım yakıtına

anladıgım kadarıyla aracı bıraz sert kullanıyorsun benzınde 30ykrs uzerıne cıkman bence normal

aracını amacına uygun yanı ekonomık bır sekılde kullanırsan bence benzının 25ykrs a kadar duser

eger aracına sıralı sıstem lpg taktırsaydın normal yanı eko kullanımda 12,5ykrs ları gorurdun

ama suanda hem fazla yakacaksın vede cok yakında kuvvetlı bır motor problemıyle karsı karsıya kalacaksın

umarım en yakın zamanda sıstemını sıralıya cevırırsın
///M_POWER
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir