felicia su eksiltiyor neden bulamıyorum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

felicia su eksiltiyor neden bulamıyorum

İleti kmustafat » 29 Tem 2008, 11:31

ya bu arada beim aracç sürekli su eksiltiyor 2 ile 3 haftada bir suyunu tamamlıyorum. yağa su karıştırıyor üst kapak dedik değil bütün su kaçıracak yerleri kontrol ettik kelepçelerden kaçırıyordu. ama hala su eksiltmeye devam bulamadım artık kafayı sıyıracağım sizce nedendir.CryCryCry

kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 29 Tem 2008, 12:01

Blokta çatlama olduğunda su karışabilir yağa..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kmustafat » 29 Tem 2008, 12:57

ama yağda olsa belli olur yağ tertemiz yağda sıkıntı yok
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 29 Tem 2008, 14:08

Yağa değil de silindirin içerisine doğru kaçırıyor olabilir mi? Gerçi kapak kontrol edildi demişsin ama gene de bir araçta böyle olmuştu aklıma geldi.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti abdulhamit » 29 Tem 2008, 14:21

Kapağı kontrol ettiysen fan müşirini kontrol et zamanında açmazsa bizim arabaların depo kapakları termostatlı olduğu için oradan atıyor ve eksiltiyor bu konuyu daha önce forman bölümünde yazmıştım.
abdulhamit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 29 Tem 2008, 16:33

mustafa senin bu felicia beni sat diyor anlaşıldı ........LOL  sana fabıa alalım ........
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kmustafat » 30 Tem 2008, 10:18

kısmet abicim kısmet paran olursa satarsın olmazsa neyapacaksın. hakkımıza hayırlısı diyelim. hararet konusunda ise radyatöre sağ altta giren müşürün etrafı kireçlenmiş dikkatimi çekti acaba buradan olabilirmi bu arada zamanında açmıyorsa değişitirmek icap eder ne kadardır acaba bunun fiyatı ki. eğer değiştirirsem termostatıda değiştireceğim . benim araç önceden hararet su eksiltme bu gibi şeyler yapmazdı hemde hiç su termostattan su kaçırdığını gördüm değiştireyim dedim söktüm ama plastik parçanın içinde termostat yoktu amcam arabadan anlar hararet yapmamasının sebebi budur dedi. birtane termostat alıp içini çıkartsak ne olur bildiğim kadarıyla sadece kışın kalörifer geç ısınacaktır başka bir sakıncası varmıdır.
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 30 Tem 2008, 10:22

Termostat çıkarsa geç ısınan motorun verimi düşecek ve tüketimi artacaktır.Uzun yolda bir türlü ısınamayan motor devamlı ilk boşa attığınızda stop edecek ve sizi sinir edecektir.Angry
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Aykan DURAN » 30 Tem 2008, 10:25

Geçmiş Olsun.
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kmustafat » 30 Tem 2008, 10:26

ama ben termostatı değiştirmeden önce hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. peki müşürde olduğu gibi termostattada yazlık ve kışlık varmıdır acaba ?
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 30 Tem 2008, 10:39

Derecesi farklı bir termostat takılmış olabilir.Aslında termostat tek tiptir ama içi boş olanları veya derecesi düşük olanları ''yazlık'' diye takıyorlar.Yani termostat bozulmadığı sürece yerinden çıkarılmaz.Siz orijinalinin derecesini sağlam bir yerden öğrenip onunla değiştirin, başka bir yerde tıkanıklık yoksa herşey normale dönecektir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mehmetunal48 » 30 Tem 2008, 14:21

CryCryCry[quote="Aykan DURAN"]Geçmiş Olsun.[/QUOTE]
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 30 Tem 2008, 15:03

genleşme kabındaki mavi kapaktan kaçırıyordur 5 ytl civarıydı genelde ordan çok kaçırır ve atar ....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti abdulhamit » 30 Tem 2008, 15:33

[quote="kmustafat"]kısmet abicim kısmet paran olursa satarsın olmazsa neyapacaksın. hakkımıza hayırlısı diyelim. hararet konusunda ise radyatöre sağ altta giren müşürün etrafı kireçlenmiş dikkatimi çekti acaba buradan olabilirmi bu arada zamanında açmıyorsa değişitirmek icap eder ne kadardır acaba bunun fiyatı ki. eğer değiştirirsem termostatıda değiştireceğim . benim araç önceden hararet su eksiltme bu gibi şeyler yapmazdı hemde hiç su termostattan su kaçırdığını gördüm değiştireyim dedim söktüm ama plastik parçanın içinde termostat yoktu amcam arabadan anlar hararet yapmamasının sebebi budur dedi. birtane termostat alıp içini çıkartsak ne olur bildiğim kadarıyla sadece kışın kalörifer geç ısınacaktır başka bir sakıncası varmıdır.[/QUOTE]
Müşiri en son 13 ytl den aldım. 5 ay kadar oldu.
abdulhamit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kmustafat » 31 Tem 2008, 10:23

genleşme tankının kapağını değiştirdim.2 ay oldu sorun hala devam ediyor.
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti berat555 » 31 Tem 2008, 12:12

radyotör kapağından olabilir onu orjnali ile değiştir yada lastiğini bıcak ile kes ozaman geçer hundai accentte başıma geldi araba resmen su içiyordu kapağın lastiğini kestim düzeldi
berat555
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Adana
Arabanız: fabia II 2008 1.6 Elagance

İleti sinnex » 31 Tem 2008, 14:15

Bende de sıkça oluyordu hatta yanımda 5 lt. su bidonu taşıyordum, en sonunda usta çözdü Plastik kapak değişti, sende aracı çalıştır hararet yükselene kadar bekle, kaputu açıp bak bu arada biride gaza basarsa nerden kaçıtdığınıda görebilirsin belki...
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti NEWfriend » 31 Tem 2008, 16:57

[quote="kmustafat"]ya bu arada beim aracç sürekli su
eksiltiyor 2 ile 3 haftada bir suyunu tamamlıyorum. yağa su karıştırıyor üst
kapak dedik değil bütün su kaçıracak yerleri kontrol ettik kelepçelerden
kaçırıyordu. ama hala su eksiltmeye devam bulamadım artık kafayı sıyıracağım
sizce nedendir.CryCryCry[/QUOTE]

[quote="kmustafat"]ama yağda olsa belli olur yağ tertemiz
yağda sıkıntı yok
[/QUOTE]

Merhabalar,
Sevgili kmustafat, öncelikle, yaşamakta olduğunuz sıkıntıdan dolayı, geçmiş olsun.

Şikayetiniz hakkındaki yorumuma gelince; arızacılıkta, arızanın başlangıç anındaki veriler, çok önemlidir. Onun için, arızayı yorumlayacak olan usta/teknisyen, araç kullanıcısının şikayetlerini dikkatlice dinleyip, gerekli notları alıp, ondan sonra gerekli müdahalelere geçmelidir.
Arızanın şikayetini dinler-dinlemez,  ''tamam abi, hallederiz!'' diyerekten paldır-küldür parça sökmeye başlayan tamircilerden uzak durunuz. Arızacı, arızaya sistematik bir şekilde yaklaşıp da, uygun prosesleri uygulamaz ise, sonuç gereksiz masraf/zaman kaybı, dolayısı ile, hüsrandır!. Bizim tamircilerimiz, genelde işin zor kısmından başlamayı severler. Halbuki, arıza araştırmasında, kolaydan-zora doğru bir yol izlemek, daha mantıklıdır.

Yukarıdaki mesajlarınızda, çelişki var. Yağa su karıştırıyor demişsiniz, sonra da, yağ tertemiz demişsiniz.

Karter yağına su kaçıran(karıştıran) bir motorda,  en belirgin  verilerden biri, külbütör kapağı iç yüzeyinde peltemsi ve beyaz(yoğurt görünümünde) birikintilerdir.

Yine de size tavsiyem, güvendiğiniz bir uzman serviste aracınıza baktırmanızdır.
Soğutma sisteminin, sıvı kaçırmasından şüphenilmesi durumunda yapılması gereken ilk iş, özel aparatla, soğutma sistemine basınç uygulanarak, kaçağın yerini tespit etmeye çalışmaktır. Bu aparat; üzerinde basınç göstergesi(saati) bulunan,  bisiklet pompasının küçüğü bir alettir. Genelde, radyatör kapağı çıkartılarak, alet kapağın yerine takılır ve, sisteme basınç uygulanır, test sonucuna gör yorum yapılır.

Sevgiler..
NEWfriend
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir