fabia 1.4 tdi izlenim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia 1.4 tdi izlenim

İleti baha » 18 Ağu 2008, 23:00

hafta sonu arkadaşım abisinin 2007 1.4 tdı fabia (hb kasa) ayvalığa kaçtık bursa dan yklaşık 300 km civarı sarımsaklı aracı genelde ben kullandım yolda genelde 90-100 arası seyrettik depo full dü vardığımızda 305 km de bir benzinlikten fulledik 64 ytl ye fullendi ortalaması 209 ykr çekiş iğrençti araçta 38000 kmde sıfır kokusu daha içinde duruyor.inanamadık benim felicia ile bu yolu inanın daha az fiyata vede zevk alarak gelirdim. abi kime kafa tuttuysak tabiri resmen üstümüzden atladılar geçtiler yol tutuşunuda beğenmedik. resmen sert virajlarda yavaşlamassan önden cayır cayır kayıyor benim felicia yolda devrilecek gibi duruyor ama hiç böyle bana yapmadı.biz 2 arkadaş kullandık tvsiyem bu model den yenilerini bilemem o kadar yüksek paralar veripte almayın. tamam araba kalite hissi veriyor ama 10 üzerinden 4 aldı bizden not= arkadaşım bursa sanayisinde kapak taşlamacı az buçuk arabadan anlıyor yoluda klimalı yaptık tabi sürat yaparken kapalı idi

baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 18 Ağu 2008, 23:35

KESİNLİKLE ARIZA VARDIR... BENİM KULLANDIĞIM TDI MUAZZAM ÖTESİ ÇEKİŞE VE ŞAHANE BİR YOL TUTUŞA SAHİPTİ... KESSSİNLİKLE ARIZALI, GARANTİ KAPSAMINDAYKEN YAPTIRIN DERİM... HEM ZATEN ÇOK YAKIYOR...Exclamation
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 18 Ağu 2008, 23:37

Ayrıca benim kullandığım 2007 Fabia HB HTP bile şahane yol tutuşa sahip, yeni lastikler ve düzgün basınçlarla ıslak zeminde bile kaydırmak çok güç.... Ayrıca eski kasa fabia, sınıfının en iyi "ıslak zeminde ani şerit değiştirme" başarısına ve son derece iyi bir yol tutuşa sahip....

Belki de siz allah bilir kaçla viraja girdiniz de araba cayırdadı öyleTongueLOL
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baha » 18 Ağu 2008, 23:48

şimdi belkide çekiş normal kendi feliciamdan fabiaya binince bana öyle gelmiştir ama öyle megane,focus,307 gibi arabalarla kapışamassınız bunu gördüm sorun olsa devemlı servise giden araba sahibi ekrem abide şu an bursada bosch fabrikasında çalışıyor daha evvel fiat servisinde idi bi sorun olsa her halde anlar derim fakat yeniside olda eskiside olsa bu kadar fiyat bu fabialara  yazık derim.adamlar 308 veriyor 30000 ytl ye 1.6 124 ps motor
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 19 Ağu 2008, 00:05

Megane, 307, Focus gibi araçlar C sınıfında, fabia ise B sınıfında, yani ekonomi sınıfı... Bu nedenle yol tutuş için "kusursuz" dememiz mümkün değil, ancak kendi sınıfında en iyi yol tutan araçlardan biri...

Niçin o kadar pahalı derseniz, TDI dizel motor nedeniyle... Bahsettiğiniz 308 gibi araçların dizelleri yaklaşık 40.000YTL.

Performans ise çok daha iyi olmalıydı. Kesin arıza var...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mbarman » 19 Ağu 2008, 00:13

hocam bak bakalım 308 124 ps yi kaç devirde veriyor. sanki benzinli. 4500d/dk kaldıki fabianın yol tutuşunu çoğu spor arabada bulamazsın. sert süspansiyon yolun herşeyini hisseder. tüketim ve çekişe gelince. yeni corolla ve c3 malesef son süratte nal topluyor. buna focus dahil. hiçbirinde 185 göremezsin. 1.4 80 lik kullanıyorum coştuğum zamanlar ve uzun yolda yani lüleburgaz-ankara arası 600 km ful bagaj klima açık ortalam tüketim 6.6 lt
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti mbarman » 19 Ağu 2008, 00:14

bu arada göstergeme bakarsan ibrede 200 ü görebilirsin
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

İleti baha » 19 Ağu 2008, 00:16

ya ne arızası arızalı olsa bizde anlarız konforlu araba benim demek istediğim sadece dizel için değil ya ilk kez bindim fabiaya resmen hayal kırıklığı hadi çekişi yakıtı geçtim öyle sitede övüldüğü gibi kalite hissi felan yok birde o ne ses ya traktörle gidiyorsun sanki fabiadaki konfor corsadada var daha iyi yaristede var daha evvel bindim hele yenileri mükemmel sağlamlığına bir şey diyemem ama sitede fabiaların arızalarıda insanı korkutuyor her araç kusursuz değildir ama yani bende hayal kırıklığı yarattı
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baha » 19 Ağu 2008, 00:19

[quote="mbarman"]bu arada göstergeme bakarsan ibrede 200 ü görebilirsin[/QUOTE] doğan s leri bilirmisin onlarda 190 ı görüyor kitabında 170 yazan araba nasıl olurda 190 görür garip arkadaşım sen garip birisin fabiayı corollanın focusun üstüne koymuşsun karkaya yavrusu şahin gözükürmüşLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mbarman » 19 Ağu 2008, 00:23

malesef şirketin kiraladığı full focus ve corollaları kullanıyorum. az buz değil mesai saatlerinde yaptığım en az yol günlük 300km. bu izlenimlere dayanarak 307 mi satarak eski tutkum skodaya döndüm. sen nedersen de.
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

İleti baha » 19 Ağu 2008, 00:32

tamam pes ettim doğruları yazınca adamın üzerine çullanıyonuz siz kendinizi kandırın skoda sitesinde skodayı eleştirmek ne haddime tabi tercih meselesi ama fabia almayacağım kesin iyikene kullanmışım önceden
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamania » 19 Ağu 2008, 00:40

1,4 TDI motoru kullanmadım bilmiyorum ama;
-Benim aracım 101 hp, bence TSI motor hariç en seri  1,4 motor!

-yol tutuşuna hayranım, bu arada Dunlop lastik kullanıyorum (sanırım orjinalinde var)

-Karma yakıt tüketimim 7,5 litredir

-bir depoyla uzun yolda 750 km yol yapıyorum (90 km hızda klima kısmen açık)

Bu forumda fabia bazen acımasızca eleştiriliyor, bazen de yere göğe sığdırılamıyor. Tartışma hep uç noktalara taşınıyor. Eee ne de olsa skoda forumu Big%20smile

fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 19 Ağu 2008, 01:02

Arkadasım bende 1.4 tdi var 75 bg, 2200 devirde 195 newton yapıyo arac, 2 3 4 vites farketmez. kafanı yapıstırıyo koltuga. senın bındıgın arac problemlı belkı, samsun sınop yolunu bılır cogu. o aralarda tork duzenleyıcı sayesınde savrulmadan kıvrılıyo arac
bir yıldır skoda fabıa cıyım. bu 5. aracım. cok memnunum

umdugunum cok uzerınde keyıf verdı bana.

bu keyıf bu paraya cok bence...
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 19 Ağu 2008, 03:04

[quote="baha"]ya ne arızası arızalı olsa bizde anlarız konforlu araba benim demek istediğim sadece dizel için değil ya ilk kez bindim fabiaya resmen hayal kırıklığı hadi çekişi yakıtı geçtim öyle sitede övüldüğü gibi kalite hissi felan yok birde o ne ses ya traktörle gidiyorsun sanki fabiadaki konfor corsadada var daha iyi yaristede var daha evvel bindim hele yenileri mükemmel sağlamlığına bir şey diyemem ama sitede fabiaların arızalarıda insanı korkutuyor her araç kusursuz değildir ama yani bende hayal kırıklığı yarattı[/QUOTE]

Daha önce TDI kullanmadan "arızalı olsa anlarız" cümlesini nasıl kurabilirsiniz ki ?

Daha "1.4 TDI" diye tabir ettiğiniz aracın 70 hp mi, 75 hp mi yoksa 80 hp mi olduğunu bile belirtmemişsiniz. Bu 3 motor arasında (kullananlar 75 ile 80 arasında bile ciddi bir fark olduğunu belirtiyor) dağlar kadar fark vardır. 

Bunun hakkında bile bilgi sahibi değilseniz, maalesef "sorun olsa anlarız. araba kötü işte" diyememeniz gerekir.

Ha, araçta gerçekten sorun olmayabilir. Örneğin araç 70 hp'lik versiyon ise, uzun yolda elbette göreceli olarak aciziyet yaratır.

Ama eğer sorunsuz bir 80'lik, hatta 75'lik için bile aynı ifadeleri kullanıyorsanız, sizin beklentilerinizde bir hata olmalı. Tıpkı yol tutuş konusunda belirttiğiniz sözde "aciziyet" gibi. Fabia, İbiza kadar yol tutmaz, tamam. O kadar tutmasın, ama gene sınıfında Fiesta ve İbiza grubundan sonra Corsa'yla beraber en iyi yol tutan araçlardandır. Sürüş dinamikleri "olağanüstü sportif" değilse de, "son derece güvenli"dir. Ayrıca direksiyon olarak kesinlikli "en iyiler" grubundadır. Son derece hisli ve direkt tepkili bir direksiyona sahip olduğu dergilerce bile vurgulanmış. Hem de her testte.

Bu arada; 1.4 TDI motorun isterse 80'lik olsun, gene de 1.6 TDCI'dan üstün performansa sahip olduğunu iddia etmem asla. 1.5 DCI'a sataşırım ama 1.6 TDCI önünde eğilinecek saygı değer bir motordur. Bunu sonuna kadar kabul ediyorum.

Ayrıca 1.6 TDCI'ın göreceği son süratte 180 seviyelerinde değildir. Zira o motor çok zorlanmadan 210 dahi görebilecek bir performans sunuyor. Zaten standart maksimum sürati 188 km/s idi yanılmıyorsam.

======================================================

Sonuç olarak, benim aklıma gelen en mantıklı açıklama, söz konusu aracın 70'lik TDI olduğudur. Ayrıca performans konusunda da bu aracı aşan bir beklentiniz varsa, yaşadığınız sözde "sorun" doğaldır.Smile
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 19 Ağu 2008, 03:10

bana garip geldi ama kişisel görüştür sonsuz saygı duyarım. canavar gibi biniyorum harikada kaçıyor, yol tutuşundanda hayli memnunum. uzun yolda 3.9-4.2 litre arası rakamlar tutturuyorum genelde. şehir içinde yola göre değişiyor ama birler basamağı 6 olmuyor hiç.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SEAHAWK » 19 Ağu 2008, 03:12

[quote="hakanerdogan"]bana garip geldi ama kişisel görüştür sonsuz saygı duyarım. canavar gibi biniyorum harikada kaçıyor, yol tutuşundanda hayli memnunum.  [/QUOTE]

Bu arada; ben de baha beyin görüşüne sonuna kadar saygı duyuyorum. Ayrıca en azından izlenimini burada bizimle paylaşması bile büyük bir güzellik. Sadece, ortada bir aksilik olduğu açık. Bu motor 70 hp ya da arızalı değilse öyle bir zaafiyet yaratmaz. Kaldı ki, 70'liğin bile çok sorun yaratmayacağını düşünüyorum. En azından bir yere kadar...

Ama ben de bir 80 hp kullanıcısı olarak, sonuna kadar arkasındayım bu motorun şehirler arası performansının. Şehir içinde 1. vites performansını beğenmeyebilirsiniz. Ama yüksek süratlerde torkunu FAZLASIYLA hissettiriyor.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 19 Ağu 2008, 03:14

yani ben aracı görmeden binmeden sürmeden katiyyen yorumuna karşı çıkamam. muhakkak haklıdır. ama kendi aracımdan bahsedecek olursak bu tür problemleri hiç yaşamadım.

ama benim aracım henüz çok yeni ve az binilmiş diyecem ama o da 2007 model...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kadir_ » 19 Ağu 2008, 03:19

merak ettim bu ada 1.4 motordan ne bekliyor bu kadar yada gözünde çok büyütmüş diyeceğim
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir