Fan Motoru

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fan Motoru

İleti emr7919 » 25 Ağu 2008, 18:47

selam arkadaşlar,
Daha öncede hatırlarsanız fan motoru ile ilgili sıkıntım vardı.

Fanı 3.-4. kademede çalıştırınca vibrasyon oluyordu. Fan moturu temizlenip yağlanınca bu sorun ortadan kalkmıştı.

Şimdi yine fan motoru ile ilgili başka problemim var. Fikir verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Fan açıkken (kaçıncı kademede olduğu farketmez) frene bastığımda ''cıııııırrrrr''diye tabir edebileceğim bir ses oluyor freni bırakınca yada fanı kapatınca ses kesiliyor.

Ayrıca çukur, tümsek gibi yerlerden geçerken yine aynı yerden geldiğini düşündüğüm vik-vik diye tabir edebileceğim bir ses geliyor.

Bu sesin kaynağı ne olabilir ve nasıl giderilir.

emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 26 Ağu 2008, 00:07

Geçmiş olsun arkadaşım. Ben kendi  fan motorumu yağlamak ve iki burç arasındaki boşluğu almak amacıyla bir-iki kez söktüm. Yapısını iyi biliyorum.

Sizin sorununuza gelince;

Anladığım kadarıyla, fan motoru pervanesi fren yada kasis esnasında sürtüyor ve o sesi yapıyor.

Muhtemelen motorun pervanesi yerinden kaymış, yada doğru takılmamış. Bu kötü ihtimal. Motorun sökülmesi gerek

İyi ihtimal ise motorun hava giriş deliğinde ya da polen filtresinin önünde çalı-çırpı birikmiş olabilir. Polen filtresini sökerseniz görüsünüz.

Bu arada vik-vik diye tabir ettiğiniz ses, iki burç arasında oluşan boşluktan kaynaklanıyor. Fan motoru bu iki burç (yuva) arasında çalışır. Ben bu sesi kendi yöntemlerimle halletmiştim. 
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti serdar5306 » 26 Ağu 2008, 00:10

fan motor pervanesi gevşemiştir sarsıntılarda sürtünüyordur
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005