Lambda Sensörü mü?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lambda Sensörü mü?

İleti Fırat Cağlar » 26 Ağu 2008, 23:25

Merhabalar. 65binde 2001 model 1.4 101 hp Fabia Elegance sahibiyim.

Sorunum şöyle. 3bin km önce sıralı sistem lpg taktırdım. Taktırdığım hafta içinde motor arıza lambası yandı. Ustaya gittik bilgisayara bağladı ve söndürdü. Ve sonradan araştırdım ki fabiaların çöğunda görülüyormuş. Lamba yandıktan ertesi gün de tüpün rutin bakımı için gittik (takıldıktan bir hafta sonra yani, bakıma götürmemiz gerekiyormuş) gaz filtresi takıldı. Ve 5 gün öncesine kadar gayet mutluydum (km de şehiriçinde klima hep açık olmasına rağmen 18 - 19 kuruş arası, ama bazen rampada araba zorlanınca otomatik olarak benzine geçiyordu, bunun sebebini hala çözemedim) ta ki yeniden motor arıza lambası yanana kadar. Ustaya götürdüm, elektriksel bir arıza olduğunu söyledi.

Şimdi olay burdan sonra başlıyor. Usta arabayı bakıma aldı ve lambda sensörünü değiştirdi. Motor arıza lambası söndü. Bir yarım saat kadar deneme yapmamıza rağmen de yanmadı. Sonra ben tekrar eski lambda sensörüyle deneme yapmamızı önerdim ve ilginçtir, motor arıza lambası yine yanmadı. Bir yarım saat kadar sürdük yine, sorun çıkmadı. Lambda sensörünü değiştirmedik, motor arıza lambası sönmüştü çünkü. Ama servisten çıkıp bir 100 metre gittikten sonra birden motor arıza lambası yandı ve sönmedi, sinirlendiğimden servise götürmedim.

Ve dün gece forumda 20 kere arabayı çalıştırmadan kontağı açıp kapatınca motor arıza lambasının söneceğini öğrendim. Tam okumadım ama sanırım LPG takılan fabialarda  bu lamba sürekli yanıyormuş ve kontağı 20 kere açıp kapattıktan sonra lamba sönüyormuş. Ben de az önce bir deneyeyim dedim ve sonuç tahmin edebileceğiniz gibi: lamba söndü!

Yarın uzunca bir test sürüşü yapacağım, ama size yine de sormak istiyorum, sizce sorun lambda sensörü mü? Veya başka birşey mi var? Yada LPG'mi?

Fikirlerinizi/önerilerinizi merakla bekliyorum :)

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti symirna35 » 26 Ağu 2008, 23:41

Vag com a bağlandı mı araç. Hata olarak ne gösteriyor ?
symirna35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti symirna35 » 26 Ağu 2008, 23:43

pardon bilgisayara bağlandı demişsin zaten. Hata mesajı lammbda sensörü müydü ?
symirna35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 26 Ağu 2008, 23:47

Usta kontrol ederken çok kısa bir süre gözüm çarptı ama, 3 adet hata vermişti. "... kopukluk var." bölümünü hatırlıyorum, son satırdı :) Yarın ustayı arayıp tam hata mesajını öğreneyim, foruma yazayım. Teşekkür ederim :)
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti symirna35 » 26 Ağu 2008, 23:48

Bende de yanmıştı motor lambası. EGR valfi hatası çıkmıştı.
symirna35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti symirna35 » 26 Ağu 2008, 23:51

Skoda iyi araba, güzel araba ama bu tür arızaları kanser eder adamı Cry
symirna35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 26 Ağu 2008, 23:51

fabialar lpg kiti seçiyor maalesef...

taktırdığınız kitin markası nedir?
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fırat Cağlar » 27 Ağu 2008, 00:00

e-Gas marka. Beni tamamen italyan malı olması cezbetmişti, bu markanın çalışanıyla da bir ufak bir tanışıklığım olduğundan tereddüt etmedim. Sıralı sistem tabii ki.

@symirna35

Aman gözünü seveyim, ağzını hayra aç :) Tüptür, 60000 bakımıdır şudur budur derken 5 kuruş param kalmadı zaten :) Ama skodamdan yine de memnunum, şimdiye kadar hiç yolda bırakmadı. Öyle ki İzmir'den Antalya'ya kadar neredeyse yağsız geldim, Antalya girişinde arabadan sürtme sesi gelmeye başlamıştı hatta, yine de yolda bırakmadı. Ve araba alırsam öncelikli tercihim yine VW grubu olacak :)
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Crzyboy » 27 Ağu 2008, 00:02

Nerde bağlandı lpg hangi semttesin ¿

[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti Fırat Cağlar » 27 Ağu 2008, 00:05

Ben konyaaltındayım. LPG'de sanayide eski araba pazarının karşısındaki Benzin istasyonunun yanında takıldı, e-Gas'ın kendi yeri var orda.
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti symirna35 » 27 Ağu 2008, 01:43

[quote="Fırat Cağlar"] e-Gas marka. Beni tamamen italyan malı olması cezbetmişti, bu markanın çalışanıyla da bir ufak bir tanışıklığım olduğundan tereddüt etmedim. Sıralı sistem tabii ki.

@symirna35

Aman gözünü seveyim, ağzını hayra aç :) Tüptür, 60000 bakımıdır şudur budur derken 5 kuruş param kalmadı zaten :) Ama skodamdan yine de memnunum, şimdiye kadar hiç yolda bırakmadı. Öyle ki İzmir'den Antalya'ya kadar neredeyse yağsız geldim, Antalya girişinde arabadan sürtme sesi gelmeye başlamıştı hatta, yine de yolda bırakmadı. Ve araba alırsam öncelikli tercihim yine VW grubu olacak :)
[/QUOTE]

valla ne yalan söyliyeyim ben bir daha alırsam toyota ya da honda alıcam TongueBig%20smile
symirna35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Slicer » 27 Ağu 2008, 05:02

Benimde bundan sonraki aracım kesinlikle Toyota olacaktır.
Slicer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bekmezci_1905 » 27 Ağu 2008, 07:50

Neden ya bu kadar mı bıktınız Skoda'dan?Halbuki sizin araçlar yeni benimkine göre benim bıkmam gerekmez mi?

bekmezci_1905
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 27 Ağu 2008, 10:13

toyota çok yakıyor bizim ailede var 2005 sol 1.6 benzin sarfiyatı yüksek rahat geniş araba konforlu ama binmesi mesele
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti maozkan64 » 27 Ağu 2008, 15:36

Bir araç Türkiye'de imal ediliyorsa ben ona güvenmem arkadaş. Aslında bunu üzülerek söylüyorum ama ne yazık ki gerçekler böyle. Japonya'da imal edilen bir Toyota ile Türkiye'de imal edilen bir Toyota arasında dağlar kadar fark var. Çok örneğini gördüm bu olayın.

Bizim Skoda'lar doğrudan yurt dışından geliyor, tabii ki kaliteli oluyor.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti BaTeRRiiSStt » 27 Ağu 2008, 17:07

[quote="Fırat Cağlar"] Merhabalar. 65binde 2001 model 1.4 101 hp Fabia Elegance sahibiyim.Sorunum şöyle. 3bin km önce sıralı sistem lpg taktırdım. Taktırdığım hafta içinde motor arıza lambası yandı. Ustaya gittik bilgisayara bağladı ve söndürdü. Ve sonradan araştırdım ki fabiaların çöğunda görülüyormuş. Lamba yandıktan ertesi gün de tüpün rutin bakımı için gittik (takıldıktan bir hafta sonra yani, bakıma götürmemiz gerekiyormuş) gaz filtresi takıldı. Ve 5 gün öncesine kadar gayet mutluydum (km de şehiriçinde klima hep açık olmasına rağmen 18 - 19 kuruş arası, ama bazen rampada araba zorlanınca otomatik olarak benzine geçiyordu, bunun sebebini hala çözemedim) ta ki yeniden motor arıza lambası yanana kadar. Ustaya götürdüm, elektriksel bir arıza olduğunu söyledi. Şimdi olay burdan sonra başlıyor. Usta arabayı bakıma aldı ve lambda sensörünü değiştirdi. Motor arıza lambası söndü. Bir yarım saat kadar deneme yapmamıza rağmen de yanmadı. Sonra ben tekrar eski lambda sensörüyle deneme yapmamızı önerdim ve ilginçtir, motor arıza lambası yine yanmadı. Bir yarım saat kadar sürdük yine, sorun çıkmadı. Lambda sensörünü değiştirmedik, motor arıza lambası sönmüştü çünkü. Ama servisten çıkıp bir 100 metre gittikten sonra birden motor arıza lambası yandı ve sönmedi, sinirlendiğimden servise götürmedim.Ve dün gece forumda 20 kere arabayı çalıştırmadan kontağı açıp kapatınca motor arıza lambasının söneceğini öğrendim. Tam okumadım ama sanırım LPG takılan fabialarda  bu lamba sürekli yanıyormuş ve kontağı 20 kere açıp kapattıktan sonra lamba sönüyormuş. Ben de az önce bir deneyeyim dedim ve sonuç tahmin edebileceğiniz gibi: lamba söndü! Yarın uzunca bir test sürüşü yapacağım, ama size yine de sormak istiyorum, sizce sorun lambda sensörü mü? Veya başka birşey mi var? Yada LPG'mi?Fikirlerinizi/önerilerinizi merakla bekliyorum :)
[/QUOTE]
Bana göre bu arıza lambda sesnsöründen değil lpg den kaynaklı gibi görünüyor.Zaten bu arabaların çoğunda lpg sonrası motor arıza ışığı yanıyor.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti binbirotomotiv » 27 Ağu 2008, 17:41

Lambda sensörünün gorevi eksozdan cıkan eksoz gazındaki oksijen mıktarini olcer. benzinli arabaya gore ayarlıdır. Lpgde cıkan oksijen farklı olur buda aracın beyninin lambda sensorunun yanlıs okudugunu dusunuyor olabilir. Arıza lambasını bu sebebden yaktırabilir
binbirotomotiv
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 27 Ağu 2008, 20:43

Artık ben de öyle düşünüyorum. Çağrı Skoda'ya uğramış babam arabayla birlikte. Kendilerinde de bu sorun olduğunu, dert edilmemesi gerektiğini söylemişler. Lambayı söndürmüşler, 1,5 saat kadar yanmayan lamba sonradan yine yanmış. Bunun üzerine babam da ustayı arayıp hata çıktısını almamış. Bu motor ışığıyla mutlu mesut yaşamayı öğrenicez demek ki.

Düzenleme: Ama bu da benim için Skoda'nın eksi hanesine yazılmış bir durumdur. :)
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir