Lambda Sensörü mü?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lambda Sensörü mü?

İleti AhmetH » 12 Ekm 2008, 15:40

servis  neyi  kontrol  ediyor  neyi  ayarlamaya  çalışıyor bilmiyorum ama  hayırlısı  bakalım

umarım  herşey yolunda gider.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Fırat Cağlar » 12 Ekm 2008, 16:07

Ben de anlamadım. Bu işlerle babam ilgileniyor, bana yakıt karışımında bir düzensizlik olmadığını ve gaz ayarında da bir sorun olmadığını, lambda sensörünün arızalı olduğunu söyledi. İnanmamak için direniyorum. :) Ah beni de götürse, birlikte ne yaptıklarına baksam, hata kodlarının çıktısını alıp nette araştırsam ne güzel olur, ama ben okulda oluyorum, o arabayı götürüyor :) Benim korkum, eğer lambda sensörünü de değiştirdikten sonra o arıza lambası yanarsa, o lambda sensörünü söküp.. Sonra genç yaşta katil olmak da var :) O yüzden çözüm için her yolu denemeye çalışıyorum.

İnşallah yolunda gider, hayırlısı dediğiniz gibi.

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 12 Ekm 2008, 16:30

hayır  gitmeyecek  gibi hissediyorum  ondan  dedim

ECU  reset  işleri   gaz ayarından  önce  olmalıydı..
madem  yakıt  ayarı  kontrol  edilmiş  o  ayarı  kontrol  edecek  cihaz  ecu  reset  işlerinide  yapardı..

biyerde  sıkıntı  var  ama  hakkaten  hayırlısı.

ama  sorunu  anladığınızı  umuyorum müsait bir  zamanınızda  siz  ilgilenirseniz  daha  sağlıklı olur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Fırat Cağlar » 12 Ekm 2008, 19:23

Motor ışığı sönmedi. 

Yapacaklarım:

-Adam akıllı bir servise gidilecek, araba Vag-Com'a bağlanacak. Çıkan tüm arıza kodları uzun uzun incelenecek. Aşağıdaki sitede tüm hata kodlarının açıklaması mevcut:

http://www.gerritspeek.nl/vag-com_foutcodeslijst-c.html

-Tüm LPG tesisatı baştan aşağı kontrol edilecek. Eksik, gedik varsa yapılacak/yaptırılacak. 

-Araba genel bir bakıma sokulacak.

Benim tahminim gerçekten bu lambda sensörü arızalı.

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 12 Ekm 2008, 20:43

[quote="Fırat Cağlar"]

Motor ışığı sönmedi. 

Yapacaklarım:

-Adam akıllı bir servise gidilecek, araba Vag-Com'a bağlanacak. Çıkan tüm arıza kodları uzun uzun incelenecek. Aşağıdaki sitede tüm hata kodlarının açıklaması mevcut:

http://www.gerritspeek.nl/vag-com_foutcodeslijst-c.html

-Tüm LPG tesisatı baştan aşağı kontrol edilecek. Eksik, gedik varsa yapılacak/yaptırılacak. 

-Araba genel bir bakıma sokulacak.

Benim tahminim gerçekten bu lambda sensörü arızalı.

[/QUOTE]

arızalı ise  kodu bellidir.

önce iyi bir servise gidin Wink

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Fırat Cağlar » 14 Ekm 2008, 21:54

16517 bank 1 sonda 1 sinyal çok yavaş
17589 doğrusal lambda sonda

17604 bank 1. sonda 1. sıçaklık akım arıza

17587 linear lambda sondası şahse kısa devre

hata kodları ve açıklaması da bunlar? lambda sensörü değiştirilmeli mi sizce? teşekkür ederim.
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 19 Ekm 2008, 05:06

Bunların araştırdım.

direk  olara  bana  lamda  sensörü  arızası  değil  gibi  geldi  bağlantıda  bir  sıkıntı  olmasın ?

soketlerde  falan temas sorunu  küflenme  vb  olabilir 
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 19 Ekm 2008, 05:26

17587 (VAG arıza kodu)
P1179(üniversal kod)
Linear 02 Sensor / Pump Current Short to ground
-----------------

16517
P0133
O2 Sensor Circ.,Bank1-Sensor1 Slow Response

----------------

17589
P1181
Linear 02 Sensor / Reference Voltage Open Circuit

--------------------

17604
P1196
O2 Sensor Heater Circ.,Bank1-Sensor1 Electrical Malfunction
----------------------

16517 ve 17604   lamdayı  değiştirmeyi  gerektirebilir  ama  diğerleri   kısa devre  açık devre  gibi  elektriksel  arızalar.

genelde lamda sensörleri  EGT  yani  egzoz gazı  sıcaklığı  düşükken  çalışmaları  için  ısıtılır.

bunun için  ısıtma  devresi vardır bunlarda  kızdırma bujisi gibi.  bu  devre  arızalanınca tamiri  genelde  mümkün  olmuyor

17604  hatasıda  bununla  ilgili.   umarım   dediğim  gibi  bağlantılarda  sıkıntı  vardır.

LPG  montajı  için  soketler  sökülüp  yanlış  bağlanmış olabilir  herşey mümkün.

son  kararı  vermeden  iyice incelemek lazım.

zira  arıza  kodlarının  Türkçe  çeviriside  berbat,   bunlara  bakarak ustanın  birşey  anlaması  tecrübe  yoksa  çok zor.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Fırat Cağlar » 27 Arl 2008, 19:23

Merhabalar.

Uzun süredir ilgilenmiyordum. Arabanın yaş haddinden dolayı ağır bakımı da gelmişti.. Yetkili servisin ücretsiz check-up fırsatından yararlanıp arabayı kontrol ettirdim ve eksiğini gediğini giderdim... İşte yapılanlar:

- Yağ filtresi değişimi
-Su pompası
-Hava filtresi
-4 adet buji
-arka disk fren balataları
-benzin filtresi
-ön fren balataları
-polen, toz filtresi
-kışlık cam suyu
-antifriz
-motor yağı 506.01
-fren balata temizleyici
-hidrolik dot4
-saf su
-egz. triger kayış
-braket, egz. kayış gerdirme
-karter tapası
-kelepçeler

+ 250 ytl işçilik 

toplam tutar 1.223,99 ytl.

arabam 2001 model 66binde, bu bakımlar da yaş haddinden dolayı yapıldı. ayrıca benden önceki sahibinin (eğitimsiz yaşam formu demek daha yerinde) cam motorunu zorlaması sonucu da sağ ön cam mekanizması da bozulmuş, 250 ytl de ona istediler, değiştirmedim. param kalmadı çünkü.

lambda sensörünü de değiştirmedim, tek sebebi bozulmamış hali ile gerçekten bir fark bulunmaması.. ama lpgden değil de, onun da yaş haddinden ömrünü doldurduğunu düşünüyorum, 7,5 yıl olmuş neredeyse.. elim biraz sıkışık, rahatladığım ilk anda cam mekanizması ve lambdayı da aradan çıkaracağım..

konuyu sürekli güncel tutacağım, lambda sensörü ile ilgili çok değerli bilgiler var.. ve kendi arabamın bir nevi günlüğünü de tutacağım burada, eğer satarsam alacak olan arkadaşa ve forum ahalisine bilgi kaynağı olsun diye..

iyi akşamlar, esen kalın.

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullah » 27 Arl 2008, 22:13

baya masraf etmişin fırat paylaştıgın için sagol ama arabanın kilometresi daha az fazladan mı masraf ettin yoksa 1.223 okuyunca benim gözümde korktu  benim fabiada 2001 ve 67 binde bende geçen yıl fabiamı antalya merkezden almıştım bir doktordan  çok memnunum fabiadan ama senin fabia elegance sanırım
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti Fırat Cağlar » 27 Arl 2008, 22:24

evet elegance :) aslında yetkili servis değil de özel bir servise gitsem 800 ü geçmezdi sanıyorum. ama bu seferlik böyle olsun dedi babam, ısrar etmedim ben de. o da yaptığı hatayı anladı zaten :)

+ 68 lik fabiaların motor bakımları 101 liklerden daha ucuz diye biliyorum. seninkinin dediğim gibi 800 ü geçmesi mümkün değil. benim hıyarlığıma denk geldi bu bakım :)

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullah » 27 Arl 2008, 22:30

sanırım sen antalyadaki çag otoya yaptırdın tüm bakımları  benim fabianında dosyasının için deki faturalarda hep çag oto yazıyor   benim fabiada konyaaltı semtindeydi tabiki geçen yıl
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fırat Cağlar » 27 Arl 2008, 22:37

evet çağ otodan yaptırdım. harıl harıl servis bakınıyorum aslında. o cam mekanizmasını da illaki yetkili serviste değiştirmek gerekli imiş, özel serviste öyle bir kapıyıı toplayacak usta bulunamaz zaten :) bu işin erbabı lazım onun için. 

burdurdaki ıspartadaki yetkili servislere falan bakıyorum, artık kesinlikle çağ otoya bir kuruş kazandırmam. 

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 27 Arl 2008, 22:43

Dostum saçmalama cam mekanaziması diye komple içini değiştriyorlar 20-30 ytl lik şey için komple değişim yapıyorlar.Bu arada bayağı iyi çıkmış fatura:)

Bende 1 ay önce 1.8T aracıma yaptırdım ağır bakım dediklerinin hemen hemen aynısı değişti + motor su kabı değişti+su hortumu değişti ve işçilikle 700 ytl ödedim özel serviste yetkili servis bana sadece 700 ytl parça fiyatı verdi %20 indirimleLOL
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullah » 27 Arl 2008, 22:49

evet fabia kapı içi çok hassasiyet ister tecrubeli bir usta tarafından yapılması lazım ben bir kere söför kapısını açtırdım kapı içi ikaz lambası yanmıyordu kilit içindeki çipi degiştirmek için o kadar çok şey söküldüki ben bile korktum basit bir lamba için keşke söktürmeseydim dedim sonra toplarken daha büyük bir arıza yada sorun çıkar diye korktum ama çok şükür  kapı içi ikaz lambasıda yandı başka bir sorunda çıkmadı  aslında benim fabiada çok temiz memnunum ama keşke elegance alsaydım diyede düşündügüm oluyor hep  çünkü şuandaki sıfır fabialarda bile elegance donanımı yok  2001 model bir elegancede günümüzdeki son teknoloji özelliklerinin hepsi var gerçekten eleganceye hayranım  güle güle kullan fırat
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fırat Cağlar » 27 Arl 2008, 23:03

sağolasın, allah hepinize daha iyilerini nasip etsin.
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti enigmaxxx » 28 Arl 2008, 01:49

dostum parayı vermişsin bi kere düşünme derim ve tadını çıkar güle güle bin..tertemiz bi araban var çünkü şimdi:) kapı sistemine gelince..ben anahtarı içerde unutmuştum ve kapılar otomatik kitlendi..neyse bi askerim komutanım ben ototeypçiyim açamayacağım araba yok  dedi ve açtı:) esas mesleğini ne olduğu belli oldu yani..ama acarken kapı kilidini bozdu .kapı dışardan açılmıyordu..ustama götürdüm (otobil klinik mustafa usta ankara)..kapının bütün ayrıntılarına kadar söküp taktı benimde gözüm korkmuştu toplayamaz diye..açmışken cam otomatiği ile ilgili bir kaç parçada değiştirdi..inanılmaz ustalar var emin olun. öyle ki wv yetkili servisi telefon açıp mustafa ustaya danışıyor ne yapcaz diye gözümle gördüm...
enigmaxxx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 28 Arl 2008, 02:13

vallahi haklısın da, ankaradaki mustafa usta gibisi burda olsa parasının da canı cehenneme, adam gibi iş yapsın para feda olsun.. ama bulamadım ki hala, onca servis bakındığım halde..
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir