Lambda Sensörü mü?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lambda Sensörü mü?

İleti ümit » 28 Arl 2008, 07:26

dostum bu ustanın telefonu veya adresi var mı ben kırşehirdeyim ve buradaki skodacılara falan güvenmiyorum hatta kayseriyede gittim güvenemedim benimde ufak tefek sorunlarım var 2004 fabia elegance da onları halletmek istiyorum birde fiyatları servise göre uygunmu hatta en önemlisi verdiğin paranın karşılığını veriyormu bu usta yani şu kadar para verdik ama hiç gözüm arkada kalmadı diyebileceğimiz bir usta mı teşekkürler

ümit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 29 Arl 2008, 01:37

arkadaşlar bu lambda sensörü dediğiniz kitapçıkta yazan Egzoz Gazı Kontrol Sistemi mi? Benim fabianın kitapçığında öyle yazıyor.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 02 Oca 2009, 01:52

fabi 1,2 lambda sensörü ne kadar bilen var mı? motor no BME 112666
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 05 Oca 2009, 01:47

arkadaşlar bu sensörü çekoslovakyadan veya almanyadan getirtmeye karar verdim. 2006 model fabia 1,2 sahibi olup bu sensörü değiştiren var mı? bana parçanın numarası lazım.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 05 Oca 2009, 02:05

dışardan niye getirmeye karar verdin ki gümrük'e takılıp geri dönme ihtimali var
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 05 Oca 2009, 02:10

bizim tır var. yurt dışına çalışıyor. gümrük falan sorun olmaz. yeter ki parçanın numarasını doğru alayım. çünkü, geldiğinde geri gitmesi zor olur. yani ayları bulabilir.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 05 Oca 2009, 03:20

Dışardan getirmene değecek kadar pahalı bir parça olduğunu sanmıyorum ben. 1.2 değil de 1.4 101 likler için Bosch marka sensör 170 ytl.
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 06 Oca 2009, 00:11

[quote="Fırat Cağlar"]Dışardan getirmene değecek kadar pahalı bir parça olduğunu sanmıyorum ben. 1.2 değil de 1.4 101 likler için Bosch marka sensör 170 ytl. [/QUOTE]

300 ytl den aşağı yok bildiğim kadarıyla
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 06 Oca 2009, 00:27

Yaklaşık 1,5 - 2 sene önce yetkili serviste 305 ytl di tanesi Lambda sensörünün...
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti fabialife » 06 Oca 2009, 13:10

[quote="maozkan64"]

Bir araç Türkiye'de imal ediliyorsa ben ona güvenmem arkadaş. Aslında bunu üzülerek söylüyorum ama ne yazık ki gerçekler böyle. Japonya'da imal edilen bir Toyota ile Türkiye'de imal edilen bir Toyota arasında dağlar kadar fark var. Çok örneğini gördüm bu olayın.

Bizim Skoda'lar doğrudan yurt dışından geliyor, tabii ki kaliteli oluyor.

[/QUOTE]

dünyada Japonyadan sonra sıfır hata toyota üreten tek ülke TÜRKİYE. buna japon mühendisler bile şaşırmış, bir grup japon mühendis türkiyeye gelerek rastgele değişik donanım ve versiyonlarda (yani türkiyede üretilen toyota marka ne varsa hepsinden birkaç tane ) rastgele seçerek arabayı a dan z ye parçalıyorlar ve bütün parçaların montaj esnasında en küçük hata varmı onu tespitini yapmaya çalışıyorlar ve o yıl bulamıyorlar.

genel olarakta türkiyedeki toyota fabrikası dünyada en düşük hata oranı ile üretim yapan 2-3 fabrikadan birisi.

yine zamanında dünyadaki sıfır hata ile opel üreten tek fabrika yine türkiyede idi ve o zamanın ekonomik krizinden dolayı torbalıdaki opel fabrikası kapandı. yıllar sonra opel yaptığı açıklamada türkiyedeki fabrikayı kapatmak bizim için büyük bir hata idi, bu bize pahalıya maloldu. ekonomik şartlar uygun olursa yakında tekrar açabiliriz diye açıklama yaptılar.

şu anda türkiyede üretim yapan değişik markalar için de aynı durum sözkonusu. önemli olan üretimin nerede yapıldığı değil nasıl yapıldığıdır. ona eğemen olan zihniyettir. avrupadaki ototmobil üretimi yapan firmaların fabrikalarında çalışan işçilerin çoğunluğu türktür.

dünyadaki birçok tanınmış markaların yapımında kullanılan yedek parçanın bir kısmaıda ülkemizin değişik illerinden gidiyor. buralarda çalışan forumda arkadaşlarımız da var.

bizim insanımız ve  ülkemizin emeğini bu kadar küçümsemeyin. siz yeterki türk insanına gerekli şartları sağlayın, türk insanında yeterli kabiliyet, ve potansiyel vardır, hemde fazlası ile.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti don q » 06 Oca 2009, 13:42

sakın Burdur dan servis usta falan bakınma..ben gibi harıl harıl arabayı toplatcak yer ararsın:) .Geçende aciliyetten sağ ön porya bilyesi değiştirmek zorunda kaldım,parça 180 fag marka+100 de işçilik verdim.ve tüm gün sürdü bir teker!!! daha önce başka bir yerde arka poryalar 45dakkada hallolmuştu...ıspartadada zeki oto yu öneriyorlar ama daha gitmedim.asya oto yu önerirrim gül petek sanayinde/ısparta..ayrıca benimde motor ışığı daha sönmedi..
don q
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 14 Oca 2009, 01:11

arkadaşlar şimdi şu sitede 1,2 fabiası olup oksijen sensörünü değiştiren yok mu yani? peki parça numarasını öğrenebilecek var mı?
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 28 Oca 2009, 16:43

Skopar fiyat listesinden belki öğrenebilirsiniz. 

www.skopar.com

Evet, bir nevi günlük olacağını söylemiştim bu konunun. Bugün babam Antalya Çağrı Skodaya götürmüş arabayı. (cam sorunu için)

Yetkili serviste komple cam mekanizmasının değişmesi gerektiğini söylemişlerdi. Fiyatı da 250 ytl imiş (işçilik hariç, işçilikle 320 ytl). Çağrı skoda'da o camın tamiri (aslında mekanizmanın değişmesine gerek yokmuş) + sol ön kapının 4 lü cam açma kapama düğmeleri işçilik dahil 170 ytl tutmuş.

Ama 50 ytl'lik cam açma kapama düğmelerine babamdan 100 ytl almışlar. Yine öpüldük yani. Gerçi babam helal olsun diyor, başlarında durdum gayet de sağlam iş yaptılar diyor, en azından yaptıkları işten memnun kalmış, parayı dert etmedi.

Ama özel - yetkili farketmiyor, yetkililer alenen ittirirken özel servis çaktırmadan itekliyor demek ki :D

Sevindiğim nokta araba gül gibi oldu, bir sorunu kalmadı artık. Sensör işini de sormuş babam, üstüne düşmemişler, LPG de lamba yakar demişler.

Sensör için Bosch servislerine uğramak gerek demek ki. Antalya'da gezmediğim Skoda ustası kalmamıştır herhalde, Skoda'nın sensöründen anlayan yok :D 

Araştırmalarım devam edecek..

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 28 Oca 2009, 19:28

Fırat kardeş aynı sorun benim fabiada mevcut Egr valfini değiştirdik lamba sönmüştü. Şimdi de lambda sensörlerinden olabilir diyor yetkili servis. varmı Antalyada bu işden anlayan iyi bir usta, sinirim bozuldu bu lambanın yanmasına.

ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 28 Oca 2009, 21:18

Zeynel ustaya götürmüştüm, Zeynel Otomotiv. Lambda sensörü diye ilk orası demişti zaten, ilk sayfalarda da hata kodları mevcut. Sonrasında babam devraldı işi, birçok servise gitmiş, hatta yetkili servisin acil yardım için kullandığı arabalar da tüplü ve onlarda da motor ışığı yanıyormuş, çözememişler. Bugün babam çağrı skodaya götürdüğünde de yanar demişler, ellememişler onlar da. 

İşin ilginci, ben arabada bir farklılık göremiyorum. Fazla yakıt, çekişten düşme vsvs hiç olmadı şimdiye kadar. Değiştirmesem mi diye düşünmüyorum değil, herşeyden önce muayene var. Ondan bir geçeyim, maddi olarak rahatlayayım zaten lambda sensörü yapacaklarımın yanında devede kulak kalacak ;)

Usta tavsiyesi istersen şimdilerde Bosch servisi olan Turgut ustaya da bir uğra. Ben oraya gitmeyi planlıyorum. Bizde eskiden Broadway varken hep ona götürürdük iyi ilgilenirdi, sorunlarını da çözerdi. Şimdi bayaa büyütmüş işlerini, demek ki iyi çalışıyor. Aklında bulunsun. Ayrıca sen de iyi bir usta bulursan çekinme, yazıver buraya :)

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 29 Oca 2009, 19:07

Çekinecek bişey yok Eski sanayide Bilge Mot.Otomotivden İsmail Usta Var olayı çözdü benim artık lamba yanmıyor:)
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 29 Oca 2009, 20:24

Hayırdır olayı neymiş bu işin? Nasıl çözdü :)
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 30 Oca 2009, 10:38

Egr valfinin altında plastik bir hortum var o yere düşmüş, oraya hortumu taktı lamba söndü çok şükür.
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir