fabia lamda sensörü nedir

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia lamda sensörü nedir

İleti abdullah » 10 Eyl 2008, 01:15

arkadaşlar ben bunu duymuştum ama ne işe yarıyo bu lamdda sensörü acaba  benim fabiadada varmı bundan teşekkürlerOuch

Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti şahinbey » 10 Eyl 2008, 01:37

Çok detaylı bilmiyorum ancak pahalı bir parça olduğunu duymuştum.Senin aracındada vardır muhtemelen..
şahinbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti agros » 10 Eyl 2008, 09:35

lambda sensörü sizin araçtada var diye biliyorum ve yakıt hava karışımını ayarlıyor diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti sirMAXIMUS » 17 Eyl 2008, 00:47

Lamda sensörü egsoz gazındaki oksijen miktarını ölçer.Ölçülen oksijen miktarı yanma odalarında yanmanın maksimum verimde gerçekleşmesi için yakıt/oksijen oranlarının ayarlanması için kullanılır.

5-6 ay önce bir arkadaşın fabia'sında ön lamda sensörü arızalanmıştı. Serviste 350 YTL civarı bir fiyat solemişlerdi sanırım. Biz 200 YTL ye Şaşmaz'da bulup (orjinal , NGK) ustaya taktırmıştık. Ömrü kısa bir sensör ve mutemelen yakıt kalitesinden de ömrü etkileniyordur.
sirMAXIMUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 17 Eyl 2008, 00:49

[quote="sirMAXIMUS"]Lamda sensörü egsoz gazındaki oksijen miktarını ölçer.Ölçülen oksijen miktarı yanma odalarında yanmanın maksimum verimde gerçekleşmesi için yakıt/oksijen oranlarının ayarlanması için kullanılır.

5-6 ay önce bir arkadaşın fabia'sında ön lamda sensörü arızalanmıştı. Serviste 350 YTL civarı bir fiyat solemişlerdi sanırım. Biz 200 YTL ye Şaşmaz'da bulup (orjinal , NGK) ustaya taktırmıştık. Ömrü kısa bir sensör ve mutemelen yakıt kalitesinden de ömrü etkileniyordur.
[/QUOTE]

Garanti veriyor mu?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baha » 17 Eyl 2008, 01:01

bende feliciamı eksoz testine soktum testi geçememişti arıza lamda sensöründen çıktı uzak doğu üretimi taktırdım 80 ytl verdim 6 aydır hiç bir problem yaşamadım takan yer özel servis garanti felanda yoktur herhalde arıza yapsada bu işi adli boyuta taşıyacaksınki anca garanti o zaman verirler
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti haktan32 » 18 Eyl 2008, 01:09

Baha, arıza lı olan ön sensör mü yoksa arka sensörmü idi.. 80 ytl bayağı bi uygun geldi fiyat olarak. Benim fabia nın ön sadece ön lamda sensörü değişmeye 300 civarı fiyat vermişti servis...Sensörü nerden aldığını söylermisin?
haktan32
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baha » 18 Eyl 2008, 01:11

yanlız ben felicia dedim lifte söktüler bir tane idi fabiaları bilemem belki daha pahalı ve değişik bir şey olabilir ama mutlaka yan sanayi alternatifi vardır ben sadece yan sanayi kullandığımı ve bir problem yaşamadığımı belirtmek istedim benim kinin fiyatıda bu
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 18 Eyl 2008, 01:29

Oksijen (lambda) Sensörü

Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Oksijen Sensör Arızalarının Tanımı

Aracın performansı ile bu kadar yakından ilgili olan bir parçanın arıza tanımı nispeten kolaydır. Birçok araçta oksijen sensörü arıza lambası mevcuttur. Aynı zamanda, sürücü fazla yakıt sarfiyatından şikayet eder. Arızalı Oksijen Sensörü yakıt sarfiyatının %30 değerine kadar artmasına neden olur. Sürüş konforunun azalması ve yanma kayıpları klasik Oksijen Sensör arıza belirtileridir ki, bu arızaların hepsi araca uygun bir Oksijen Sensörü takılmak suretiyle giderilebilir.

Sensör Arızası İle İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
* Aşırı yakıt sarfiyatı
* Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması

Bakım ve Servis

Yeni çıkan çevre koruma yasaları araçlarda katalitik konvertör kullanılmasını ve yılda bir kez emisyon testinden geçmelerini zorunlu hale getirmiştir. Başarısız bir motor ve egzoz emisyon testinin en başta gelen sebeplerinden biri arızalı Oksijen Sensörüdür. Bu nedenle Oksijen Sensörleri her 30.000 km. de bir kez kontrol edilmelidir. Aracınızda yukarıda söz edilen arızalardan birini yaşadığınız zaman Oksijen Sensörü değiştirmekten asla kaçınmayın.
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir