Motor Işığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor Işığı

İleti nuriatasoy » 18 Arl 2007, 15:15

[quote="reventon"]nuri kardeş, inanır mısın aynen dediğin gibi...gidiyorum makineye bağlıyorlar tek bir arıza yazıyor " Bank 1 yakıt karışım adaptasyonu Bölüm 2 fakir limitin üstüne çıkılmış"... arızayı sildiriyorum ama birkaç gün geçmeden tekrar yanıyor. O bir kaç gün mükemmel bir keyifle sürüyorum.ama ışık yandığı anda arabadan buz gibi soğuyorum...
Arabayı yetkili servise götürüp ne gerekiyorsa yapın ve sakın bu ışık yanmasın benzinden dolayı diyecem. Eğer yetkili servisten sonra yine yanarsa satacam ve Toyota Ford falan alacam...Yeter artık!
[/QUOTE]

Kardeş söylediğin gibi ise serviste söylenen herşeyi yaptırdın ama 1-2 gün geçmeden yanıyorsa EGR valfinin değiştirmeden zor çözülür gibi geliyor. Ben en son valfi değiştirdimde kurtuldum. Ama yine de ara sıra bakıyordum yine mi yandı. Müthiş psikolojimi bozmuştu. Böyle araç sürerken kaza yapacağım diye çok korkuyordum. Seni çok iyi anlıyorum. Valfi değiştirmen gerekir diye düşünüyorum. Alalh kolaylık versin.

nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti reventon » 18 Arl 2007, 15:25

lazianke, ben de dizel seviyorum. hatta fabia tdı 1,4 75 hp kullandım. rampada falan süper oluyor ve az yakıyor. Ama maalesef temiz bir dizel alacak kadar para olmadığı için, 1,4 16 valve 2001 elegance aldım. 101 beygir baya iyi gidiyor, çekişinde bir sorun yok, hem de çok konforlu...Bir şu motor arıza lambasını söndürsem bana yeter...
Ah ulan ah para olsa Fabia RS ( şu an yok Türkiye'de temiz RS ) veya bmw 1.20d alırım... Tork canavarı olurdum. Rampada rakip tanımazdık :)
reventon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti reventon » 18 Arl 2007, 15:34

nuri kardeş, ben de EGR'den şüpheleniyorum. ATAya sormuştum EGR valf ve boğaz kelebeği değişecek dediler. Boğaz kelebeği değişmeden rolanti bozukluğu gitmez dediler. EGR valf değişince ışık yanmaz dediler... Dediler de dediler. 1.000 ytl ye civarında para istediler. Benim korkum bunları yaptırdıktan sonra yine yanarsa... Bak sen satıp kurtulmuşsun...
Ben yaza satarım büyük ihtimalle, ne kadar Fabia yı sevsemde...
reventon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 18 Arl 2007, 15:38

Pert olmus skoda bulabılsen aslında o parcaları alabılırsın uzerınden.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti reventon » 18 Arl 2007, 15:42

Hurdacılar sitesine uğramayı düşünüyorum. Bakalım şöyle 2005 falan pert olmuş bulursak ondan sökeriz EGR valf ve boğaz kelebeğini... ama derdimize derman olur mu orası şaibeli:)

reventon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti reventon » 18 Arl 2007, 19:57

Forumdaki arkadaşlarıma sesleniyorum,

Motor arıza lambasına çözüm bulan varsa, neler yaptığını yazarsa sevinirim...ona göre biz de gerekli birşey varsa yaptıralım ve gereksiz bir şey varsa yaptırmayalım arabamıza
reventon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 19 Arl 2007, 02:15

abicim içim karardı bizde yaşıcazmı bu sorunları..Confused..
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti ErTaN06 » 19 Arl 2007, 12:13

[quote="minik"]abicim içim karardı bizde yaşıcazmı bu sorunları..Confused..[/QUOTE]

İnşallah yaşamazsınız 3 yılda 1 sefer başıma geldi birazda şans işi gibime geliyor.
ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti nuriatasoy » 19 Arl 2007, 12:21

[quote="minik"]abicim içim karardı bizde yaşıcazmı bu sorunları..Confused..[/QUOTE]

İnşallah yaşamazsınız.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 19 Arl 2007, 12:25

[quote="reventon"]nuri kardeş, ben de EGR'den şüpheleniyorum. ATAya sormuştum EGR valf ve boğaz kelebeği değişecek dediler. Boğaz kelebeği değişmeden rolanti bozukluğu gitmez dediler. EGR valf değişince ışık yanmaz dediler... Dediler de dediler. 1.000 ytl ye civarında para istediler. Benim korkum bunları yaptırdıktan sonra yine yanarsa... Bak sen satıp kurtulmuşsun...
Ben yaza satarım büyük ihtimalle, ne kadar Fabia yı sevsemde...
[/QUOTE]

1000 ytl mi? Çok fazla. Kelebek için 250 ytl valf için 350 ytl demişti servis bana. Ama özel ustadan yaptırmıştım. Servis bilgisayara bağlamaya bile para kesiyor. Adamlar bulmuşlar yollarını ve de ellerinde kullanma klavuzu olmadan bilgisayarda işlem bile yapamıyorlar. sürekli baktıkları arabalara bile hala klavuzla bakıyorlar. Özel serviste valfi 200 dolara halletmiştim. kelebekte temizlenmişti. 25 ytl de ona verdim. Bunlar geçen seneki rakamlar ama.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti reventon » 31 Arl 2007, 13:05

[quote="reventon"]

arkadaşlar, anladım kadarıyla bu fabialarda motor ışığının yanması tamamen şansımıza kalıyor. ben 5 ay önce 2001 elegance aldım. araba kız gibi idi. en ufak sorunu yoktu. 48.000 kmde idi. muğlalı bir bayandan aldım. az ve temiz kullanılmış.... 2 ay kullandım bir sorun çıkarmadı(motor ışığı bir kere yandı sonra söndü.) genel bakımı geldi arabanın. yetkili servise gitme dediler gereksiz insanlar :) şaşmaz da ustaya bakım yaptırdık. rolanti bozukluğu başladı. onu düzeltene kadar anam ağladı. hala da çok nadir de olsa yapıyor. motor ışığı ise o bakımdan sonra kronik hale geldi. egr valve temizlendi iki kere, boğaz kelebeği 2 kere temizlendi. lamda sensörü değişti. aynı benzinlikten aynı pompadan (shell) benzin alıyorum...ama nafile hala yanıyor. bu ışık bu çok sevdiğim arabayı bana sattıracak... 

[/QUOTE]

Motor blokuna bağlı vuruntu mu hava mı neyse de bir sensör varmış...onu değiştirirsen sorun çözülür dediler. Bir fikri olan var mı? ( önceki yazdıklarımı da koydum, okumamış olan arkadaşlar varsa)

reventon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yusard » 03 Oca 2008, 13:47

Bu ışıktan kurtulmanın tek yolu arabayı satmaktır.. Boşuna gidip servislere para yedirmeyin ışık yine yanıyor...
yusard
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 03 Oca 2008, 13:50

[quote="yusard"]Bu ışıktan kurtulmanın tek yolu arabayı satmaktır.. Boşuna gidip servislere para yedirmeyin ışık yine yanıyor... [/QUOTE]

Çok karamsar bir çözüm  Smile
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti yusard » 03 Oca 2008, 13:54

bu ışık için 700 ytl harcadım ama yine yandı. Peki satmaktan başka bir çare var mı ?

yusard
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 03 Oca 2008, 14:03

Motor arıza ışığının yanması kronik bir hal almış ise servisle sorununuz var demektir. Çünkü işten anlayan biri için Fabia yeterince hata raporu veriyor. Sourunun çözümü çok pahalıya malolabilir belki ama yinede ortada bir belirsizlik olmaz şu bozuk denilir değiştirilir olay biter.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti fabia2004 » 03 Oca 2008, 15:49

Benim araçta da zaman zaman motor ışığı yanıyor. Eğer bir kaç gün içinde geçiyorsa sorun yok. Ama sürekli yanıyorsa genellikle bir proplemden kaynaklanıyor. Benim aracımdaki sorun motor ısındıktan sonra soğumadan tekrar çalışmasıyla ilgiliydi ve hararet müşürü değiştirilerek sorunu giderdiler. Bayramda şehir dışındayken yine yandı ve ustayı aradım onların da dediği ışık sürekli yanmadığı sürece bir sorun yok.

fabia2004
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 03 Oca 2008, 15:55

ara ara yanıyorsa biryerlerde bir arıza var demekdir. ve ileride o ara ara yanan ışık mutlaka sürekli yanacakdır.. benim gittiğim yetkili serviste arabayı bilgisayara bağladılar özel bir programla arabanın resmen haritasını cıkardılar ve arızalı parcayı şak diye buldular.. lambda sensörüydü.Değiştirince problemde bitti çok şükür.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti veteran » 07 Oca 2008, 03:41

2004 fabia 1.4 16v 101 bg. special model kırmızı bir yavrum var arabamı sıfır aldım 2003 ekim ayında, bizzat arabanın fiziksel durumuyla alakalı 15000 km. de bir periyodik bakımlar ve benzin alımı dışında cebimden hala tek kuruş çıkmadı, meslek sebebiyle ülkenin yarısını beraber gezdik (şirket arabası falan değil, aman derim )hertürlü yol şartında ve mevsimde, -23 gördük 47 gördük ama o hiç sızlanmadı. tıpkı diğer kardeşleri gibi 42000 de aynı ışık yandı aynı sebepleri düzdü servisteki ustalar (emin olmak için farklı bi kaç şehirde farklı bi kaç ustaya sordum), ancak ustalığına gerçekten güvenilen bir usta "hiç gerek yok, performansta ve yakıt tüketiminde bi sıkıntı olmuyorsa, sadece yanar" dedi ki o da  aynı teşhisi koysaydı yaptırmayı düşünüyordum. bizim ufaklık 78000 de ara ara yanıyor lambası ara ara sönüyor, ama 4000 devirden sonra ki motor sesi hala kışkırtıcı, hala frenleri beni birçok sıkıntıdan koruyabiliyor ki yalan yok daha fren balataları değişmiş değil ve hala ilk günkü gibi kokuyor... yahu ne satması arabanızı sevin emin olun o sizi memnun eder...  
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir