1.2 gitmiyormuş yaaaa:(

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.2 gitmiyormuş yaaaa:(

İleti HTP » 05 Ekm 2008, 05:32

gazın sonuna kadar bastıgımızı varsaysak 1.2 araba asla 1.6 lar gii yakmaz anlık tuketimde nede totalde ben istanbuldan boluya kadar tam gaz bastım arabayı ilk aldıgımda ortalamam 8,6 lar da idi su anda 70000 binde sonuna kadar bassamda anca bu degerleri veriyor 1.6 bir araba olsa ortalama 10 ve uzeri olur passat vardı bizde 11.5 civarı oluyordu uzun yolda 180 - 190 ile 

HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti irfant » 05 Ekm 2008, 10:14

Konunun ilk mesajına cevaben:

1.2 aracımda 165/70/15 ebattan 185/55/15'e geçiş yaptım, performans olarak değişikilik olmadı. Senin 1 cm genişleme ile böyle bir durum ortaya çıkmaz. Filtrelerin ve yağın değişiminden sonra farklılık olabilir. Dene bakalım...

3 yıl kadar Fabia 1.2 kullandım, sonrasında 1.4 motora geçince aradaki ciddi fark hemen belli oldu. Öyle max devirlere, redline'a ya da 5000 devirde rampa çıkma derdi bitti. Roomster full yüklü klima açıkken 3500 devirde Sakar Geçidi, Göcek Rampası, Kargasekmez, Sabuncu Beli falan hikaye geliyor. Fabia ile bu yokuşları çıkarken klima kapatıyordum. 1.2 ekonomiktir, uzun yolda ya da şehir içinde az yakar, şehir içi kalkışları seridir ama o kadar. 1.2 den sonra 1.4'ün 132 Nm'lik torku hemen hissediliyor. 1.4 ile sıkışık trafikte, araba yüklü de olsa hiç gaz vermeden arabayı kaldırmak mümkün, aynı yükle 1.2 bunu yapmıyordu.

1.2 de sürat yapar, 190-200 yapanlar var, ama önemli olan o hıza çıkmak değil o hıza kaç sn'de çıkıldığıdır. Teknik limiti belli (beygir gücü, torku vs.), sayılar her şeyi anlatıyor...

Daha güçlü beygir gücü ya da torka sahip arabaları kolayca solluyorsanız, rampada yiyorsanız o diğer sürücünün ilgisizliği ya da kabiliyetsizliğidir. Wink

Yazılarımı dikkatli okuyan kötüleme değil karşılaştırma yaptığımı kolayca anlar. Çoğunuzdan eski bir üye olarak yıllardır bu ve diğer forumlarda ben 1.2 aracı hiç bir zaman kötülemedim. Kendi dengi olan motordaşları içinde yeri 1 numaradır (tüketim ve tork değeri başta olmak üzere).  Wink

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti lazianke » 05 Ekm 2008, 10:26

[quote="irfant"]
 Çoğunuzdan eski bir üye olarak yıllardır bu ve diğer forumlarda ben 1.2 aracı hiç bir zaman kötülemedim. Kendi dengi olan motordaşları içinde yeri 1 numaradır.  Wink

[/QUOTE]

hocam opelin yeni kasa 1.2 leri hakkında bilginiz var mı? fabia 1.2 ye kıyasen nasıldırlar acaba?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 05 Ekm 2008, 10:38

[quote="lazianke"][quote="irfant"]
 Çoğunuzdan eski bir üye olarak yıllardır bu ve diğer forumlarda ben 1.2 aracı hiç bir zaman kötülemedim. Kendi dengi olan motordaşları içinde yeri 1 numaradır.  Wink

[/QUOTE]

hocam opelin yeni kasa 1.2 leri hakkında bilginiz var mı? fabia 1.2 ye kıyasen nasıldırlar acaba?
[/QUOTE]

Teknik olarak motor gücü verilerine bakmak bir fikir verebilir. Örneğin 80 bg motorun daha yüksek hızlara ulaşabileceğini söylemek mümkün. Max torku 4000 devirde 110 Nm Opel'in, az da olsa Fabia bu bakımdan daha iyi. Ama Opel'in en büyük dezavantajı pahalı servis ücretleridir.

Aslında bu işler için en güzel yol test aracı kullanmaktır, gidin, almayacak dahi olsanız merakı yenmek için test edin, denemesi bedava...

Kendi aracınızla gittiğiniz yolda o aracın reaksiyonlarını inceleyin. Fren, kalkış, ara hızlanma, yol sesi, motor sesi, sürüş kolaylığı gibi kriterlerden araba kendini ele verecektir.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir