Fabia da yağ yakma sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia da yağ yakma sorunu

İleti HULDZAR » 25 Eyl 2008, 14:04

Selam Arkadaşlar.

2004 fabia TDİ aracım var. Bundan 2 ay önce aracıma yağ bakımı yaptırdım. Bu sabah yağı kontrol ettim birde baktım ki yağ kalmamış. Yaklaşık 2 litre yağ ekledim. Bu sorun geçen sene de başıma geldi sordum wolksvagen ve seat grubunda bazı araçlar da yağ eksiltme sorunu varmış. Konu hakkında bilgisi olan burdan paylaşırsa sevinirim..Saygılarımla..

HULDZAR
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullah » 25 Eyl 2008, 14:43

şaşırtıcı dogrusu 2 litre yag eksilmesi çok fazla.  ben heryıl yag degişimi esnasında kontrol ederim hiç eksilme olmuyor senin araçta mutlaka kaçıran yada sızdıran bir yer olabilir
arabanda daha yeni
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 14:52

[quote="HULDZAR"]Selam Arkadaşlar.

2004 fabia TDİ aracım var. Bundan 2 ay önce aracıma yağ bakımı yaptırdım. Bu sabah yağı kontrol ettim birde baktım ki yağ kalmamış. Yaklaşık 2 litre yağ ekledim. Bu sorun geçen sene de başıma geldi sordum wolksvagen ve seat grubunda bazı araçlar da yağ eksiltme sorunu varmış. Konu hakkında bilgisi olan burdan paylaşırsa sevinirim..Saygılarımla..
[/QUOTE]

aracın yağ değişiminden sonraki 1000 km de ne yaktığının tespitini çoktan yapmanız lazımdı...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 25 Eyl 2008, 14:55

[quote="HULDZAR"]Selam Arkadaşlar.

[/QUOTE]

Bazı motorlar yağ yakar, benim aracımda yağ yakıyor. Yetkili servis Dumankaya'ya sorduğumda bunun normal olduğunu söylediler, performan araçlarda bu sorun değil  kullanılan teknolojiyle ilgili olduğunu söylediler...
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 14:57

İllaki motor yağ yakacak...ama üreticininde belirlemiş olduğu bir limit var.şu kadar km de şu kadar yakar şeklinde...eğer öngörünün üstünde ise wbu durum bir sorun haline bürünür...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 25 Eyl 2008, 15:00

[quote="skodacı"]İllaki motor yağ yakacak...ama üreticininde belirlemiş olduğu bir limit var.şu kadar km de şu kadar yakar şeklinde...eğer öngörünün üstünde ise wbu durum bir sorun haline bürünür...[/QUOTE]

Hasan ustam, benim aracım 2001 toyota corolla 1.6 VVT-I... 5000 km.de 1 litre yağ eksiltiş bu normal midir acaba...?
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 25 Eyl 2008, 15:06

Skoda Fabia'nın motorunda normal şartlarda bir yağ yakma meydana gelmez. Muhtemelen karterden, pompadan falan kaçırıyor yada sekmanlar aşınmış motor yağ yakıyor. Yanlış vizkozitede yağ koymakta neden olabilir 10W-40 mı koyuyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 15:08

[quote="sinnex"][quote="skodacı"]İllaki motor yağ yakacak...ama üreticininde belirlemiş olduğu bir limit var.şu kadar km de şu kadar yakar şeklinde...eğer öngörünün üstünde ise wbu durum bir sorun haline bürünür...[/QUOTE]

Hasan ustam, benim aracım 2001 toyota corolla 1.6 VVT-I... 5000 km.de 1 litre yağ eksiltiş bu normal midir acaba...?
[/QUOTE]

normal değil...siz 2.500 km de bir mi yağ değişimi yapıyorsunuz?veya aracınızın üreticisi 2.500 km de bir mi yağ değişimini öngörüyor...aracınızın motor kompresyonu ölçülmeli ve daha sonra rektifiyeci bazı ölçümler sonucunda hangi rektifiye işlemlerini yapacağını + hangi motor parçalarının değişmesi gerektiğini bildirmeli...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 15:09

[quote="?"]Skoda Fabia'nın motorunda normal şartlarda bir yağ yakma meydana gelmez. Muhtemelen karterden, pompadan falan kaçırıyor yada sekmanlar aşınmış motor yağ yakıyor. Yanlış vizkozitede yağ koymakta neden olabilir 10W-40 mı koyuyorsunuz?[/QUOTE]

emirtüzül çok fabia gördüm ve yaptım...yapma...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 25 Eyl 2008, 15:13

[quote="skodacı"][quote="sinnex"][quote="skodacı"]İllaki motor yağ yakacak...ama üreticininde belirlemiş olduğu bir limit var.şu kadar km de şu kadar yakar şeklinde...eğer öngörünün üstünde ise wbu durum bir sorun haline bürünür...[/QUOTE]

[/QUOTE]

normal değil...siz 2.500 km de bir mi yağ değişimi yapıyorsunuz?veya aracınızın üreticisi 2.500 km de bir mi yağ değişimini öngörüyor...aracınızın motor kompresyonu ölçülmeli ve daha sonra rektifiyeci bazı ölçümler sonucunda hangi rektifiye işlemlerini yapacağını + hangi motor parçalarının değişmesi gerektiğini bildirmeli...
[/QUOTE]

5.000 km.de bir yağ değiştiriyorum 10-40 sentetik motor yağı kullanıyorm...
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 25 Eyl 2008, 15:13

[quote="skodacı"][quote="?"]Skoda Fabia'nın motorunda normal şartlarda bir yağ yakma meydana gelmez. Muhtemelen karterden, pompadan falan kaçırıyor yada sekmanlar aşınmış motor yağ yakıyor. Yanlış vizkozitede yağ koymakta neden olabilir 10W-40 mı koyuyorsunuz?[/QUOTE]

[/QUOTE]

Bişey anlamadım. Ben normal bir fabia yağ yakmaz neredeyse hiç eksiltmez diyorum siz tersini mi söylüyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 15:23

[quote="?"][quote="skodacı"][quote="?"]Skoda Fabia'nın motorunda normal şartlarda bir yağ yakma meydana gelmez. Muhtemelen karterden, pompadan falan kaçırıyor yada sekmanlar aşınmış motor yağ yakıyor. Yanlış vizkozitede yağ koymakta neden olabilir 10W-40 mı koyuyorsunuz?[/QUOTE]

[/QUOTE]

Bişey anlamadım. Ben normal bir fabia yağ yakmaz neredeyse hiç eksiltmez diyorum siz tersini mi söylüyorsunuz?
[/QUOTE]

Neye dayanarak fabia yağ yakmaz diyorsunuz?ha bide normalden kasıt ne?normal olan bir şeyde zaten olumsuz bir öğe arayamazsınızki...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 15:25

[quote="sinnex"][quote="skodacı"][quote="sinnex"][quote="skodacı"]İllaki motor yağ yakacak...ama üreticininde belirlemiş olduğu bir limit var.şu kadar km de şu kadar yakar şeklinde...eğer öngörünün üstünde ise wbu durum bir sorun haline bürünür...[/QUOTE]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

5.000 km.de bir yağ değiştiriyorum 10-40 sentetik motor yağı kullanıyorm...
[/QUOTE]

Aracınızda DIŞ kaynaklı yağ kaçağı yoksa...sizin aracınızı için yağ yakıyor diyebiliriz...yukarıda belirttiğim tarif doğrultusunda hareket etmelisiniz...motor yağınıda üreticinin tavsiyesi doğrultusunda kullanın...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 25 Eyl 2008, 15:30

[quote="skodacı"]
Neye dayanarak fabia yağ yakmaz diyorsunuz?ha bide normalden kasıt ne?normal olan bir şeyde zaten olumsuz bir öğe arayamazsınızki...
[/QUOTE]

Sekman ve motor bloğunun yüksek teknoloji ve kalite standartlarında oldukça pürüzsüz bir şekilde üretilmiş olması piston hareketi sırasında başarılı bir yağ sıyırma imkanı sağladığından yağ yakmaz 10.000 km lik bir kullanımda bile kayda değer bir yağ eksilmesi sözkonusu değildir. Fabia yağ yakıyor demek bir problemin işaretidir. Üreticisinin beyanı ile bile yağ yaktığı sabit bazı marka model araçlar vardır o yüzden onlar yağ yaktığında normal; fabia yağ yaktığında anormal olur.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 15:33

emirtüzül ben diyorum ki...ben çok fabia nın silindir ve sekman aşınımı nedeni ile yağ yaktığını gördüm ve sorunu giderdim...daha ne söylüyeyim...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti senyor » 25 Eyl 2008, 15:35

fabia 1,4 101 hp nin kullanma klavuzunda zor şartlarda( şehir içi sık kullanım vb.) 1000 km. de 1lt yağ yakmanın normal olduğu yazıyor.

senyor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti senyor » 25 Eyl 2008, 15:36

eğer baskı hatası yoksa tabi.
senyor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 25 Eyl 2008, 15:37

[quote="senyor"]

fabia 1,4 101 hp nin kullanma klavuzunda zor şartlarda( şehir içi sık kullanım vb.) 1000 km. de 1lt yağ yakmanın normal olduğu yazıyor.

[/QUOTE]

101 hp fabia 3,2 yağ almakta...öyleyse her 3.000 küsür km de bir yağ mı değiştirecez....1000 km de 1lt normal olamaz,anlıyacağınız...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir