Fabia Dizel Motor Yağı Değişim Aralığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Dizel Motor Yağı Değişim Aralığı

İleti puZZle » 30 Eyl 2008, 03:46

Emir bey, 2006 yılında açılan bir koya aşağıdaki yorumu yapmışsınız...

"4) EuroDizel kullanan araçların bakım aralığı kitapçığa göre 15.000 km dir fakat ülkemizdeki ithalatçının kitapçıkla uyuşmayan bir beyanı var yada kullanıcılar tarafından bir yanlış anlama durumu. Bundan dolayı eğer aracınız garanti kapsamında ise bu durumu servisiniz ile görüşün eğer garantiniz bitmiş ise (1 ay önce 2. el araçta almış olabilirsiniz :) ) rutin bir bakım için yetkili serviste ne işiniz var. Özellikle Ankaradaki yetkili servislere karşı bir memnuniyetsizliğide skoda kullanıcıları çok sıklıkla gündeme getiriyorlar. Ankarada özel servis ihtiyacı için arkadaşlarımızın gittiği http://www.uludag-auto.com/ servise uğramanız yararınıza olabilir."

Bakım aralığı ile ilgili forumda çok çeşitli görüşler var, kimisi 10.000 de de yapılabileceğini söylüyor, kimisi 7.500 den şaşmamamız gerektiğini söylüyor. geçen gün peugeot 407 dizel araç kullanan biri ile yaptığım sohpette araçını 15.000 de bakıma götürdüğünü söyledi. Sizin de yorumunuzda  "EuroDizel kullanan araçların bakım aralığı kitapçığa göre 15.000 km dir fakat ülkemizdeki ithalatçının kitapçıkla uyuşmayan bir beyanı var yada kullanıcılar tarafından bir yanlış anlama durumu. " diyorsunuz.

Bu konuyu netliğe kavuşturalım. 2006 yılından bu güne kadar dizel araçların bakım aralığı ile ilgili gelişmeler olduğunu düşünüyorum ve bu gelişmeleri de forum yöneticisi olarak sizin yakından takip ettiğinizi umuyorum.

Dizel araç kullanan arkadaşlardan da 7.500 km den farklı km aralıklarında bakım yaptıranlar var ise şimdiye kadar araçları ile ilgili bir problem yaşayıp yaşamadıkları hakkında bizi bilgilendirirlerse sevinirim...

Dizel araçların bakım aralığı ile ilgili çelişkili yorumlara bu konu başlığı altında noktayı koyalım...

puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 30 Eyl 2008, 04:13

Herkes yine her konudaki gibi değişik şeyler söyleyecek isteyen istediği gibi yapsın derim ben
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 30 Eyl 2008, 11:28

Ya anlamıyorum,

İthalatçı firma 7500 de geleceksin yoksa garantin bozulur diyor.

Biz ise yok efendim 7500 de bakım mı olurmuş diyoruz.

Bunu tartışmanın ne faydası var.  Daha doğrusu şimdiye kadar bi dünya tartışıldı ne fayda getirdi. Sanki Yüce Oto bizi ciddiye alacak.

Sonuç olarak değişmeyecek bir gerçek için zaman harcamamıza yazık....

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti 9336 » 30 Eyl 2008, 12:18

Tartışmanın gereği yok, yüce oto ne diyorsa o.
Yoksa garanti gider diyor.

Garanti bittikten sonra, isterseniz 7500de, isterseniz 15000de götürün.
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)

İleti yonetici » 30 Eyl 2008, 14:44

Ben 10.000 km den daha erken motor yağı değişiminin çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ülkemizdeki dizel yakıt EURO 4 normlarını karşılıyorsa neden avrupadaki kullanıcılar gibi davranmayalım. Garanti konusundada bir dayatma sözkonusu olduğu için bu konuda konuşmak fayda sağlamaz.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti raftboy » 30 Eyl 2008, 16:13

garanti bitene kadar 7500 mecbur gittim. ama garanti bittikten sonra 10000 de yağ değiştiriyorum. en ufak bi sorunla karşılaşmadım. zaten garanti bittikten sonra servisin yanına bile uğramıyom.
raftboy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 30 Eyl 2008, 22:14

[quote="raftboy"]garanti bitene kadar 7500 mecbur gittim. ama garanti bittikten sonra 10000 de yağ değiştiriyorum. en ufak bi sorunla karşılaşmadım. zaten garanti bittikten sonra servisin yanına bile uğramıyom.[/QUOTE]
bence de böyle...

yalnız şunu unutmayalım. crdi motorların yağ ömrü tdi lerden daha uzundur. aracın sadece dizel olmasını baz almayalım...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti puZZle » 01 Ekm 2008, 00:04

[quote="derude"]Ya anlamıyorum,

Bunu tartışmanın ne faydası var.  Daha doğrusu şimdiye kadar bi dünya tartışıldı ne fayda getirdi. Sanki Yüce Oto bizi ciddiye alacak.

[/QUOTE]

Aramızda benim gibi aracının garanti süresi dolan arkadaşlar var. Bir arkadaş aracın yağını 10.000 de değiştirdiğini ve hiçbir problemle de karşılaşmadığını söylüyor. Bu arkadaşım gibi başkalarının da var olduğunu bilsek bizlerede cesaret gelecek ve bizde bakımlarımızı 10.000 de yaptıracağız. Hem zamandan hem paradan kazanacağız. Böyle bir şeyi tartışmanın neresi abes anlayamadım???
puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 01 Ekm 2008, 00:17

Tereddüt etmenize gerek yok 10.000 km den önce motor yağı değiştirmeniz israf olur. Önceden castrol yağ satmak için diğer madeni yağlar 7.500 km gider bu 15.000 km diye pazarlıyodu. Yağ kartlarına bakım km lerini 15.000'lik aralıklarla yazarlardı şimdi o pazarlama taktiği bitti insanlar yarı sentetik yağ kullanımına alıştı artık 10.000 km de bir yağ değişimi yazıyorlar tüketimi arttırmaktan başka bir gayeleri yok.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti elegance » 01 Ekm 2008, 00:19

ya dizel kullkanıyosunuz ben benzinliyi 8.000 de bir bütün filtrelerle degiştiriyorum yapmayın ya
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti derude » 01 Ekm 2008, 03:40

[quote="puZZle"][quote="derude"]Ya anlamıyorum,

[/QUOTE]

Aramızda benim gibi aracının garanti süresi dolan arkadaşlar var. Bir arkadaş aracın yağını 10.000 de değiştirdiğini ve hiçbir problemle de karşılaşmadığını söylüyor. Bu arkadaşım gibi başkalarının da var olduğunu bilsek bizlerede cesaret gelecek ve bizde bakımlarımızı 10.000 de yaptıracağız. Hem zamandan hem paradan kazanacağız. Böyle bir şeyi tartışmanın neresi abes anlayamadım???
[/QUOTE]

Aracınızı istediğiniz şekilde kullanma tasarrufuna sahipsiniz buna itiraz olamaz.

Lakin yukarıda anlatılanlar, garantili araçları olanlar için yer alan ifadeler. Dikkatli okursanız...

Zaten yazıda "garanti, yüce oto, 7500" ifadeleri ile ilintili anlatılanlar.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti puZZle » 01 Ekm 2008, 04:30

[quote="derude"][quote="puZZle"][quote="derude"]Ya anlamıyorum,

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Aracınızı istediğiniz şekilde kullanma tasarrufuna sahipsiniz buna itiraz olamaz.

Lakin yukarıda anlatılanlar, garantili araçları olanlar için yer alan ifadeler. Dikkatli okursanız...

Zaten yazıda "garanti, yüce oto, 7500" ifadeleri ile ilintili anlatılanlar.
[/QUOTE]

Neden bu kadar önyargılısınız anlayamıyorum. Benim aracım garanti kapsamı dışında sizinde söylediğiniz gibi aracımı kullanma insiyatifi benim elimde. Ancak aracı garanti kapsamı dahilinde olanlar için forum yöneticiside dahil olmak üzere bir kabullenmişlik, bir inanç eksikliği var. 7.500 bir kanunmuki (ki kanunlarda değişmekte, değişmeyen bir şey aradım ama bulamadım) değişmeyecek. Gerekli doneler, tespitler, kullanılan yakıtın kalitesi vs.. ortaya konulur gerekli görüşmeler yapılarak bakım aralığı hakkındaki düşüncelerimiz yüce auto' ya iletilir. Avrupadaki uygulama ile Türkiyedeki farklılığın nedeni sorulur. Mantıklı bir açıklama gelirse kafamızdaki sorular aydınlığa kavuşur. Yüce auto neden bizi ciddiye almasın ki. Biz çok mu absürd insanlarız???
puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 01 Ekm 2008, 13:13

Siz yenisiniz galibaSmile

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti baho06 » 01 Ekm 2008, 13:56

bundan sonra 25000 km de bir yağ değiştircem
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 01 Ekm 2008, 14:26

Doğru ve normal olanı 10.000 km dir.Buyrun aynı motoru taşıyan Volkswagen POLO TDI bakım aralığına bakın..Tartışmaya gerek yok.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti umt_d » 01 Ekm 2008, 15:28

[quote="AV-2006"]Doğru ve normal olanı 10.000 km dir.Buyrun aynı motoru taşıyan Volkswagen POLO TDI bakım aralığına bakın..Tartışmaya gerek yok.

[/QUOTE]

Ne kadar aynı motor da olsa skoda böyle söylüyor vw ne diyor ilgilendiremez bizi.
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 01 Ekm 2008, 15:52

bende aracı sıfır km aldım bakıma  15000 de götürüyorum servis hic bi sıkıntı cıkarmadı bana sadece ilk aldıgım zaman 1500(binbesyüz) de gelin bi kkontrol edelim dediler hepsi bu hatta iki yıllık garanti kapsamından da cok güzel faydalandım aracı aldıktan yaklasık 4 ay sonra subap kesti servise garantiden yaptırdım yıkama ve yag parasından baskada bes kurus para vermedim walla(bakıma kayseriye gidiyorum aracıda sivasta yaptırdım orada arıza yaptıgı için)
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 02 Ekm 2008, 18:07

herkes bildiği gibi davransın ben tdi de 10000 km bakım aralığını savunuyorum...
ama işin açığı ne 7500 de ne 10000 de yağ değiştirdim. değişim hep arada oldu...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir