Lambda sensörü hakkındaki tecrubeleriniz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lambda sensörü hakkındaki tecrubeleriniz

İleti elekci » 02 Kas 2008, 15:00

forumun arşivindeki tüm lambda sensörü ile ilgili konulara baktım ama tam olarak aradığımı bulamadım o yüzden böyle bir başlık altında sizden yardımlarınızı bekliyorum....

Bu lambda (oksijen) sensörü denilen parçanın arızası araçta ne gibi sorunlara neden oluyor bunları merak ediyorum. genel olarak hangi şikayetlerle değiştirdiğiniz ve ne gibi farklar gördüğünüzü yazarsanız cok sevinirim....

Dün arabanın yaklaşık manifolt civarından gelen ses için egsoztçuya götürdüm. eksozta bişey olmadıgını ve arabanın teklediğini söyledi. bosh yetkili serviste aracı bilgisyara bağladımızda;
*zengin yakıt karışımı....
*lambda sensörü.....

gibi 2 tane arıza verdi....

bu yüzden merak ettim ve bu başlığı açma gereği duydum....
Lambda sensörü arıza olan araçta;
*yakıt sarfiyatı artarmı?
*araçtan (özellikle ilk çalıştırmada) eksozt patlağı gibi ses gelirmi?
*rölantideyken devir yükselip alçalırmı?
*araçta yığılma olurmu?
.
.

Birde bu parçanın fiyatı konusunda ve marka konusunda tecrubelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

saygılarımla;
saygılarımla;

elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Fırat Cağlar » 02 Kas 2008, 16:04

yakıt sarfiyatı artar, yakıt karışımı sorunlu olacağından muhtemelen yığılma da olur. diğer iki belirti konusunda bir fikrim yok.

Fabia için bosch marka sensörün fiyatı 180 ytl, benim elim bollaşsın değiştireceğim, benimki de arızalı.. :)

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 02 Kas 2008, 18:43

Ben askere gideceğim 6 ay yatacak araba belki biraz erteleyebilirim...:D
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 02 Kas 2008, 22:16

4 ay önce benim leonun (102 hp lik oktavialarla aynı motor ) lambda sensörü arızalanmış değiştirdim. o zaman arabayı 2 ay önce almıştım ve o ana kadar bir anormallik hissetmedim. araç bilgisayara bağlanınca arıza ortaya çıktı.
değiştirince sadece aracın çekişi biraz arttı, yakıtta belki biraz düşmüş olabilir, hemen sattığım için onu bilmiyorum ancak senin bahsettiğin şikayetlerin hiçbirisini yaşamadım. fiatı seat yetkili serviste 350 ytl idi. daha önceki açılan konularda arkadaşlar skoda yetkili servislerde 300 özel servislerde 180 ytl civarı olduğını yazmışllardı ancak döviz % 30 civarında yükseldiğini de göz önünde bulundurursak fiatı belki biraz artmış olabilir.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti celiker » 03 Kas 2008, 10:27

evet benimkide arızalı, servisin söyledigine göre yanlızca yakıtı arttır diyorlar, diger adı lambda sensoru.

Araçda 2 tane olurmuş birisi motorda digeri eksozda, eksozdaki ciğ yakıtı ölçüp motora gelen benzinin kesilmesi(oksijen miktarının arttırılmasını) için bilgi veriyor. asıl kullanım amacı bu.

bende bosch servisinde degiştirecegim cünkü servis 300 YTL dedi Boschu aradım parça 140 YTL dedi birde işcilik alırız dedi. yani max 180 YTL

bende ilk once açı sensorunu sonrada oksijen sensorunu degiştiricem.

ben daha arabayı alalı 3 ay oldu, trigerini degiştirdim.

bunlarıda(açı, oksijen) degiştiriririm sorun degil sonucda 2001 model araba, umarım degiştirdikten sonra bi 7 daha gider bu parçalar.

o zaman gam yemem.
celiker
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 14 Kas 2008, 02:31

yukarıda bahsettiğim arızaları hafızadan sikdikden sonra bir hafta kadar aracı kullandım ve bügün tekrar gittim servise. bu sefer sadece "zengin yakıt karışımı" arızasını verdi....

hata koda P0172 zengin karışım bank 1"

şimdi benim anlamadığım konu şu yakıtın zengin karışım mı değilmi bunu ölçen lambda. böyle bir arızayıda veriyorsa demek lambda bunu ölçmüştür. o zaman arıza lambda da değildir. ben böyle düşünüyorum. bu konuda yeteri kadar bilgiye ulaşamadım. ingilizce bi kaç forum sitesine ulaştım ve bunun birden fazla nedeni olacağı yazıyor. acaba böyle bir arıza ile karşılaşan oldumu?
Birde bu ingilizce sitelerde ağırlıklı olarak MAF sensörünün üzerinde durmuşlar bu sensörü daha önce değiştiren oldumu?
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 14 Kas 2008, 14:57

sanırım bu sorun kimsenin başına gelmemiş..
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fantastik » 14 Kas 2008, 16:05

benim aracımda 1 yıldır yanıyo arkadaşım zengin yakıt karışımı yazar ben sildiririm kelebekleri temizletirim 1 hafta sonra tekrar yanar bu ok.sensörünün değişmesi gerkekiyo ama okadar para vermemicem diye geziyorum depoyu dolduruyorum 2 gün sonra sönüyo yarıya iniyo depo tekrar yanıyo shellden alıyorum yanıyo petrol ofisinden alıyorum sönüyo sonra petrolden alıyorum yanıyo shellden alıyorum sönüyoLOLLOLLOLLOL

bu anlattıklarım karışık gelebilir ama alıştım sende alış bu müzmin bir hastalık artık lamba yanmadığı zaman endişeleniyorum bişeymi var diyeLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
fantastik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elekci » 15 Kas 2008, 16:40

bende hiç birşey yanmıyorki? :)

sadece pc ye takıldıgında hata veriyor...
bu arada maf sensörünün fiyatı nedir acaba bilen varmı?
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fasty15 » 25 Tem 2015, 23:53

elekci yazdı:forumun arşivindeki tüm lambda sensörü ile ilgili konulara baktım ama tam olarak aradığımı bulamadım o yüzden böyle bir başlık altında sizden yardımlarınızı bekliyorum....Bu lambda (oksijen) sensörü denilen parçanın arızası araçta ne gibi sorunlara neden oluyor bunları merak ediyorum. genel olarak hangi şikayetlerle değiştirdiğiniz ve ne gibi farklar gördüğünüzü yazarsanız cok sevinirim....Dün arabanın yaklaşık manifolt civarından gelen ses için egsoztçuya götürdüm. eksozta bişey olmadıgını ve arabanın teklediğini söyledi. bosh yetkili serviste aracı bilgisyara bağladımızda;*zengin yakıt karışımı....*lambda sensörü.....gibi 2 tane arıza verdi.... bu yüzden merak ettim ve bu başlığı açma gereği duydum....Lambda sensörü arıza olan araçta;*yakıt sarfiyatı artarmı?*araçtan (özellikle ilk çalıştırmada) eksozt patlağı gibi ses gelirmi?*rölantideyken devir yükselip alçalırmı?*araçta yığılma olurmu?..Birde bu parçanın fiyatı konusunda ve marka konusunda tecrubelerinizi paylaşırsanız sevinirim...saygılarımla;saygılarımla;

konu kapanalı bayağı olmuş ama elekçinin başına gelen sorunların Aynısı benim başıma geldi ve ustalar nerden olduğunu bilmiyor. Eğer sorunu çözen varsa bana da yardım edebilir mi ?
fasty15
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: onur bilgin
Nereden: Burdur
Arabanız: megane 1

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir