Motor Devirleri ve Hız

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor Devirleri ve Hız

İleti Shadoww » 06 Kas 2008, 17:25

Merhaba arkadaşlar, 2001 Fabia 101 Hp Elagance modeli arabamda anormal bir durum sözkonusu.Araç 4.viteste 100 km hızda ve 3000 devir 5.Vitese alıyorum 3000 devir ve 100 km yine aynı.Devir göstergesi bozuk olamaz çünkü denedim biraz iniyor yada 2. vitesten 3 e geçtiğimde yine rahatlıyor.Sorun 4. vites hızı ve 5. vites hızı arasındaki anormallik. Araçla 140-460 aralığında devirin 5000 e ulaştığını görüyorum ve araba çok zorlanıyor ve bağırıyor.Yani 240 km lik katranla sadece bu hıza ulaşıyorum.Canımı sıkıyo ve bu hızdan sonrada açıkçası gitmiyor pedal sonu geliyor.Bu ilk sorunum.

İkinci sorunum ise arabanın motorundan gelen ses.Tamam fabia içeriye fazla ses veriyor ama bu ses anormal.Gazdan ayağımı çekiyorum sanki fan çalışmış ve dıvvvvv diye bir ses var basıyorum gaza çekince yine aynı sorun bunu biraz yüksek hızda yapıyor.Yani 60- 80-100 arası
Ustaya telefon açtım tanıdık biri bilya dağıtmış olabilir dedi.Gerçi baktırıcam hafta sonu ama canımı baya sıktı bir haftadır var bu problem.

Detaylı bir anlatımla aktarırsanız sevinirim arkadaşlar.

Shadoww
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti A.SERKAN » 06 Kas 2008, 17:35

baskı balata sorunu gibi geldi bana.batalan sıyırıyor yada merkezde bir sorun olabilir.eğer böyleyse yolda bırakabilir.tabi bu benim fikrim.başıma gelmişti daha önce.
A.SERKAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 06 Kas 2008, 17:41

bağırması normal ama korkmayın 5000 devir çok bişey değil daha yolu var siz bağırıyor diye korkup gazı kesmeyin o araba en az 170'e çıkar
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 06 Kas 2008, 17:43

Motorun bağırıp da süratin artmaması debriyaj balatasının kaçırdığına işaret. Vınlama sesi eğer debriyaj bilyasındansa, araç durduğu yerde debriyaja basıldığında veya serbest bırakıldığında da yapması lazım diye düşünüyorum.
Excel' deki hesaplamaya göre 185/60/14 lastik ebadıyla 101HP Fabia' nın 4. vites ve 3000 d/d' deki sürati 77,98 km/s çıkıyor. Aynı hesaplamayı 5. vites için yaptığımda da 94,43 km/s olarak çıkıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti umt_d » 06 Kas 2008, 17:46

son hız denemesi için tüm viteslerde deviri kırmızıra getirin öyle vites değiştirim bakalım sonuç değişecek mi
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 06 Kas 2008, 17:57

[quote="umt_d"]son hız denemesi için tüm viteslerde deviri kırmızıra getirin öyle vites değiştirim bakalım sonuç değişecek mi[/QUOTE]
Bence hiç gerek yok. aynı devirde 4. ve 5. viteslerdeki hız farkları belli.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umt_d » 06 Kas 2008, 18:00

daha rahat çıkması için söyledim
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 06 Kas 2008, 18:00

yanlış mı söyledim :)
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Shadoww » 06 Kas 2008, 18:04

Bu ses araç durduğu zaman yapmıyo, 80 veya 100 km hızda gaz pedalından ayağımı çektiğimde yapıyor.Düşük hızda mesela olmuyo böyle bir şey.Debriyaj setini değiştireli bir ay oldu balatalarla ilgili sorun sürtme sorunu olabilir ama bu ses öyle bir ses değil sanki fan çalışıyor derinden bir ses gibi geliyor.Bu hız konusuna gelinc düz yolda neden 160 km hızda bu kadar çaok bağırıyor anlamıyorum.Anormal değilmi 4 viteste hız 100 km ve 3000 devir, 5.viteste hız 100 km ve 3000 devir ? Yukrda bir arkadaş korkup gazı kesmeyin diyo ama pedal aşağı inmiyor zorunlu yani o hızda kalıyorum.Benimde kanımca baskı baskı balata problemi çünkü vites geçişleri öncesine oranlar biraz sert ve zor geçiyor.
Shadoww
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 06 Kas 2008, 18:07

[quote="umt_d"]daha rahat çıkması için söyledim[/QUOTE]

[quote="umt_d"]yanlış mı söyledim :)[/QUOTE]

Devri sona yaslayarak hızlanmaya çalışırsan, balata da kaçırıyorsa, kaçırma daha da artıyor ama.Wink

[quote="Shadoww"]Bu ses araç durduğu zaman yapmıyo, 80 veya 100 km hızda gaz pedalından ayağımı çektiğimde yapıyor.Düşük hızda mesela olmuyo böyle bir şey...[/QUOTE]

Daha düşük hızlarda olmaması, benim de başıma gelen aks bilyasını çağrıştırdı bana.Disapprove
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Shadoww » 06 Kas 2008, 18:11

Anlaşılan baya masrafa giricez gene :( Konu ile ilgili cumartesi gidicez mecburen :( Çözümü yazarım arkadaşlar canımı sıkıldı şimdi 
Shadoww
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 06 Kas 2008, 18:36

[quote="umt_d"]son hız denemesi için tüm viteslerde deviri kırmızıra getirin öyle vites değiştirim bakalım sonuç değişecek mi[/QUOTE]

+1 Umuta katılıyorum.

2000 devirde 90 la giderken asılınca 170 falan oluyordu, zor hızlanıyordu, daha isteksizdi.

geçen yazdım uğur abi bilir, son gaz kök...1-2-3-4 e kadar, fabiamı hiç böyle hayvansı istekli görmemiştim, kesinlikle ve kesinlikle kesintiye uğramadan hatta gıdım gıdım falan bile değildi, lark diye 190 a yasladı bıraktı...

muhtemelen yüksek devirli kullanımlarda turbo devrini iyi alıyor. ve daha güzel üflüyor motora. 190 a çıktığımda aldığım ses muazzam derecede güzeldi, cırtlak bağırmıyordu, resmen kükrüyordu.

yalnız uğur abi bir fark olmaz demiş, benzinliler için zannımca geçerli, zira 101 hp fabiada turbo yok.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 06 Kas 2008, 18:37

sizin sorununuza gelince banada çok büyük ihtimalle debriyaj kaçağı gibi geliyor. araba çok devirlenir iyi hızlanmaz, ayrıca çok yaktırır. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 06 Kas 2008, 19:37

[quote="hakanerdogan"]...uğur abi bir fark olmaz demiş, benzinliler için zannımca geçerli, zira 101 hp fabiada turbo yok.
[/QUOTE]

Balata kaçırıyorsa, motor devrini sona yaslamanın bir faydası olmaz demek istedim ben.Confused
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 06 Kas 2008, 19:51

yav kusura bakma abi mesajlarını okuyorum ama az uyku, gece kitap oku maç izle, okula git-gel her gün 100 km, ingilizce okuldan, almanca hafta sonu kursundan derken benim kafa kaçırmaya başlamış.

benim dediğim tam gaz vites attırarak hızlanma işe yarar, ama ben burda sizin balata için dediğinizi okumuşum ama atlamışım, enteresan... ben sağlam araç için konuşmuşum. kanıtı ise arızalı araca ikinci bir mesaj yazmışım zaten arka arkaya.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Shadoww » 07 Kas 2008, 00:14

Hızla ilgili detaylı bilgiyi cumartesi akşamı vericem.Ama akşam gelirken o ses olayını çözdüm kanımca.Ses direksiyon tam düzken yapmıyor özelliklede sağa felan çevirdiğinde oluyor.Bunun nedeki akslar olabilir diye düşünüyorum.Solda fazla yok ama sağa çevirdiğimde yada yüksek hızda hafif manevralar yaptığımda oluyor.Sorun anlaşılacak cumartesi.
Shadoww
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 07 Kas 2008, 13:14

[quote="Shadoww"]Hızla ilgili detaylı bilgiyi cumartesi akşamı vericem.Ama akşam gelirken o ses olayını çözdüm kanımca.Ses direksiyon tam düzken yapmıyor özelliklede sağa felan çevirdiğinde oluyor.Bunun nedeki akslar olabilir diye düşünüyorum.Solda fazla yok ama sağa çevirdiğimde yada yüksek hızda hafif manevralar yaptığımda oluyor.Sorun anlaşılacak cumartesi. [/QUOTE]

Servise gitmeden önce tam sağ ve tam sol yaparak aks körüklerini kontrol edebilirsiniz. Eğer körükler yırtıldıysa, içine giren, su, çamur, ...vb. nedeniyle aks lalesi denilen parçada problem çıkabiliyor.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Shadoww » 07 Kas 2008, 17:50

[quote="sainz"][quote="Shadoww"]Hızla ilgili detaylı bilgiyi cumartesi akşamı vericem.Ama akşam gelirken o ses olayını çözdüm kanımca.Ses direksiyon tam düzken yapmıyor özelliklede sağa felan çevirdiğinde oluyor.Bunun nedeki akslar olabilir diye düşünüyorum.Solda fazla yok ama sağa çevirdiğimde yada yüksek hızda hafif manevralar yaptığımda oluyor.Sorun anlaşılacak cumartesi. [/QUOTE]

Servise gitmeden önce tam sağ ve tam sol yaparak aks körüklerini kontrol edebilirsiniz. Eğer körükler yırtıldıysa, içine giren, su, çamur, ...vb. nedeniyle aks lalesi denilen parçada problem çıkabiliyor.[/QUOTE]

Tam sağ yapmama gerek yok biraz kıvırdığımda direksyionu ayaklarımın altında bir titreme var sanki ve o ses başlıyor.Sola çevirdiğimde ise bir şey yok.Sanki 100 veya 120 de gazdan ayağımı çektiğimde duvvvv diye bir ses fan çalışıyor sanki yarın sabah öğrenicez inşallah.
Servise asla gitmiycem böyle bir karar aldım.Debriyaj setimin değişim fiyatına Parça hariç 468 YTL fiyat çıkarmışlardı.Ben 400 ytl ye parça dahil yaptırdım.Burdaki 468 YTL şanzımanın sökülüp takılma parası.Taşdelende Yılmazlar mırdı Yılmaz mıydı servisin adı ne.Sonra karar aldım gitmiycem iyi bir usta var ona götürücem.
Shadoww
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir