Uydu değişti radyo kanalları sapıttı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Uydu değişti radyo kanalları sapıttı

İleti SkodaFabia » 18 Kas 2008, 13:43

Merhabalar, tesadüfmü bilmiyorum ama Türksat'ın yeni uydusu faaliyeti geçtiğinden beri aracımda radyo ayarı yapamıyorum çünkü istasyonları bulamıyor. Daha doğrusu bulduğunda cızırtılı başka kanalların karışma sesi geliyor. Mesela metro fm 97.2, daha önce çok net çekerken şimdi o kanala gelince karışan frekanslar var. Çok alakasız kanalları rahatça buluyor mesela açık radyo gibi. Forumda aracımın (2001 Fabia 1.4) radyo kılavuzunu aradım ancak bulamadım. Benim yapmam gereken bir ayar var ise yardımcı olurmusunuz.
Teşekkürler. 

SkodaFabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 18 Kas 2008, 13:56

yerel rayo kanalı dağıtımını yapan vericiler ayarlanmamış olabilir, evdeki radyonuz da aynı şekilde mi?

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti SkodaFabia » 18 Kas 2008, 16:01

Evde problem yok ben beylikdüzünde oturuyorum. Daha önce dinlediğim radyoların hiçbirisine ulaşamıyorum. Çok garip bir durum. Ancak radyoda arama yaparken sağdaki istasyon arama düğmesine basılı tutunca ekranda bazı kısaltmalar çıktı ve "on" "off" şeklinde yazılar çıktı. Bununla ilgili olduğunu sanmıyorum ama olayı çözemedimde. Radyo kılavuzu bulabileceğim önerebileceğiniz yer veya site varmı ?
SkodaFabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 18 Kas 2008, 16:06

[quote="SkodaFabia"]Merhabalar, tesadüfmü bilmiyorum ama Türksat'ın yeni uydusu faaliyeti geçtiğinden beri aracımda radyo ayarı yapamıyorum çünkü istasyonları bulamıyor. Daha doğrusu bulduğunda cızırtılı başka kanalların karışma sesi geliyor. Mesela metro fm 97.2, daha önce çok net çekerken şimdi o kanala gelince karışan frekanslar var. Çok alakasız kanalları rahatça buluyor mesela açık radyo gibi. Forumda aracımın (2001 Fabia 1.4) radyo kılavuzunu aradım ancak bulamadım. Benim yapmam gereken bir ayar var ise yardımcı olurmusunuz.
Teşekkürler. 
[/QUOTE]

Eski bir radyo programcisi olarak bu konuya verecegim cevap sudur ki, uydu frekanslarinin degišiminin aracinizda dinlediginiz radyoya bir etkisi yoktur zira radyodan uyduya giden yayin 5saniye gecikmeli olarak camlicada ki antene donuyor ve oradan da dinleyiciye ulasiyor yani anten yayinidir..  MetroFm´in frekansi 97.2´dir, fakat Beykoz´da ayri bir vericisi daha var ve frekansida farkli.. Bazen, rakip radyolarinin sinyali yukseltmesi ile diger radyoyu rahatsiz etmesi normaldir..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir