Kış Bakımı & Hazırlığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kış Bakımı & Hazırlığı

İleti shumenli » 19 Kas 2008, 13:57

Merhaba arkadaşlar.
Önümüz kış. Bu nedenle araçlarımızda birtakım kış öncesi hazırlıklar gerekli. Mesela lastikler, antifriz... vb. Bu konuda yapılması gerekenler ve nasıl olacağı şeklinde bildiklerinizi ve yapılması gerekenleri burada paylaşırsanız sevinirim. Mesela benim aracımla ilk kışım olacak ve dolayısıyla sormak istediğim bir konu da var. Fabiama antifriz koymak istiyorum ancak bu konuda deneyimim yok. Resimli anlatım şeklinde yardımcı olursanız sevinirim. Mesela kapağı açmam ve uzerine antifrizi eklemem doğrumu? Yada tamamen mi değiştirmeliyim ve içindekini nasıl tamamen başaltırım gibi sorularıma yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler

2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti alpko » 19 Kas 2008, 16:43

antifriz G12 aliyorsunuz, kapagi acip ustune de ekleyebilirsiniz hatta cok az su ile de karistirabilirsiniz. Bunun kisa pek te alakasi yok zira hemen hemen her iki-uc ayda azaliyor.
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 19 Kas 2008, 18:00

evet antifirizin amacı kışın suyun buz tutmasını engellemek değil sadece 4 mevsim gerekli o yüzden kışlık bakım diye adlandırmıyorz kışlık bakımda sadece akü'nün saf suyunu kontrol edin lastikleri değiştirin yeterli olacaktır
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti shumenli » 20 Kas 2008, 14:24

Sağolun arkadaşlar çok yardımcı oldu söyledikleriniz. Mesela ben antifrizi sadece kışın suyun donmaması amacı ile kullanıldığı yönünde biliyordum. Ayrıca Alpko bu antifrizin eksilmesi konusuna değinmişsin ya, bende yeni fark ettim yani 2 ay once aldığımda arabayı min - max arasında yer alıyordu ancak bugun minimumun bile epey altına düşmüş ve soylediğiniz kibi sadece kapağı açıp üzerine ilave ettim. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 20 Kas 2008, 14:32

bomometre ile ölçmeden antifiriz ilavesinde bulunmayın...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti shumenli » 20 Kas 2008, 19:22

Hayırdır biraz açıklarmısın nedenlerini. ben hiç ölçtürmedim direk ilave etmiştim. Sakıncası nedir? 

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpko » 20 Kas 2008, 19:53

[quote="skodacı"]bomometre ile ölçmeden antifiriz ilavesinde bulunmayın...[/QUOTE]

hic alakasi yok..  adam servisinde ustune acip ekliyor, su bile ekle diyor..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 20 Kas 2008, 19:55

[quote="shumenli"]Sağolun arkadaşlar çok yardımcı oldu söyledikleriniz. Mesela ben antifrizi sadece kışın suyun donmaması amacı ile kullanıldığı yönünde biliyordum. Ayrıca Alpko bu antifrizin eksilmesi konusuna değinmişsin ya, bende yeni fark ettim yani 2 ay once aldığımda arabayı min - max arasında yer alıyordu ancak bugun minimumun bile epey altına düşmüş ve soylediğiniz kibi sadece kapağı açıp üzerine ilave ettim. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler
[/QUOTE]

Rica ederim.. Sadece antifiriz alirken Skoda`nin orijinal G12`leri var onlardan eklemenizi tavsiye ederim. Burada 5,5EUR, Turkiye`de ne kadardir bilmiyorum.
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti YÖRÜKOĞLU » 21 Kas 2008, 13:08

merhaba arakadaşlar;

bende konuyla ilgi olarak bilgi ve tecrubelerimi paylaşmak isterim.öncelikle arkadaşın dediği gibi sogutma suyunun donma derecesini ölçtürün.donma derecesi yaşadığınız yerin en düşük sıcaklık değerinin enazından 8-10 c derece üzerinde olması gerekir.aracın kataloğunda 3 yılda bir sogutma suyunun ve antifirizin değiştirilmesi öğüteniyor.tamamen soğutma suyunun değiştirmek isterseniz toplam sogutma suyu 6,2 litre yarısını antifiriz olarak düşünmek gerekir buda en azından -35 -38 c kadar koruyacağı kanatindeyim tabiki antifirizin ambalajındaki karışım oranlarına bakılarak derecenin ayarlanması en doğu olanıdır.burada kullanılacak antifiriz skoda nın kullndığı G12 olarak tarif edilen shell in pembe antifirizidir.gel gelelim ölçümden sonra yeterli görmediğimiz suun donma derecesi yükseltmeye.yaptığımı anlatıyorum 2 kişi olmak şart.arabanızla lastikçilerde tamircilerde hatta yeni arçların vize yapıldığı yerlerde bulunan kanal olarak tabir ettiğimiz alana giriyoruz.aracımızın motor koruması denilen plastik tablayı yıldız alyan diye tabir ettiğimiz malzeme ile dikkatli şekilde vidaları söküyoruz.motro korumasını çıkardık radyatörün sol alt kısmında vanasını göreceksiniz hafifçe kendinize doğru çekip sola çevirdiğinizde musluk açılacaktır.aman dikkat aracınızın motoru soğuk olmasına özen gösterin aksi takdirde haşlanabilirsiniz.musluğu açmadan önce kaputun altında sağda pembe su dolu kabın kapağını açıyoruz biriniz aracın altında radyotör musluğunu açıyoruz diğer arkadaş  kapağını açtığımız kaba antifirizi dışarı taşırıp dökmeden ilave etmeye başlıyoruz radyatöden çıkan su miktarı kadar antifiriz ekliyoruz.ancak bunu yaparken antifiriz ilave ettiğimiz su kabını tamamen boşalmadan yapmaya dikkat etmeliyiz.birtaraftan antifriz dökülürken alttanda radyatörden su boşatma işi eş zamanlı yapılmalı aksi taktirde radyatör hava yapabilir suyun devir daim etmesinde aksama olmabilir.en sonunda su kabıdaki max çizgisinde su miktarını ayarlalayarak radyatör musluğu kapatılır.son kontrolu yaptıktan sonra motor koruma parçasını takıp işimizi bitiririz.araç çalışınca antifirizi kendisi devir edip içinde karıştıracaktır.

YÖRÜKOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir