BALATALARDAN GELEN SES

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BALATALARDAN GELEN SES

İleti merkalı » 22 Şub 2007, 19:00

Merhabalar
daha önce yazdığım gibi ben de 2004 model 1.4 16V skoda fabia var otomatik vites.
Sabahları arabayı çalıştırdığımda araba ilk hareketini  yaparken balatalardan ses geliyor yaklaşık 10-15 sn kadar. Servise sorduğumda normal olduğunu söylediler. Ben bu arabayı ablamdan almıştım o da normal olduğunu söyledi. Bugün Wolksvagen Polosu olan arkadaşımla konuşurken ki onun arabası 2006 model aynı şeyin kendi arabasında da olduğunu söyledi. Bu 10-15 sn kadar süren ses normal mi. Birde arabayı diyelim ki 5- 6 gün kullanmadım frene bastığımda garç diye 3-4 defa ses geliyor ve geçiyor. Beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

İyi günler

merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 22 Şub 2007, 20:53

sanırım bu sorun balata tozlarından kaynaklanıyor.bi de şöyle yap, yarın sabah aracını çalıştırmadan fren balataların üstüne bir miktar su dök.bak bakayım ses olayı devam edecek mi?durumun normal mi anormal mi olmasına gelince bence normal...not:fren balatalarının kalınlığınıda kontrol etmeni öneririm.eğer 2-3 mm nin altına düşmüşse değiştir...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 22 Şub 2007, 23:30

bi ilave daha Smile hareket halinde arasına girmiş taş parçaları ve tozdan dolayı da yapabiliri balata telli olur genelde bizim araçlarda normalde ısınınca geçer (hareket ettikten iki/üç defa firen yapınca) gayet normal bir durum yaz aylarında daha az hissedilir... 

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti emirkaansbp » 23 Şub 2007, 01:51

ben tam olarak anlamadım ama el freni kışın donup yapışıyormuş ya.... hatta bu yüzden kışın el freni çekmeyin diyolar..... belki ondan yapıyor olabilirmi..... tabi ben sesin arabanın arkasından geldiğini düşünerek söyledim..... ön fren takımından geliyosa dikkate alma....
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti merkalı » 23 Şub 2007, 10:04

Arabanın balataları temmuzda değişti . Servis balatalarada baktı ön fren balatalarımın iyi olduğunu söyledi. Sanırım kış ayı olması ve yollardan dolayı tozlanması çünkü arabayı yıkkattığım zaman o ses olmuyor. Ses arkadan değil önden geliyor. aydınlattığınız için çok ama çok teşekkür ederim.

Kolay gelsin.
merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 23 Şub 2007, 21:07

madem ki sorunun cevabını  biliyorsun  merkalı  o zaman ne diye foruma taşıyorsun bu olayı..bilgimimizi sınamak istiyorsun...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 24 Şub 2007, 04:36

ayın ses benimkinde de var.yağmurlu günlerde kesiliyor. yukarıda bahsedilen etmenlerden kaynaklanıyordur.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti serdar5306 » 24 Şub 2007, 08:23

kedidir o kedi Smile şaka bir yana arkadaşlar tozdan başka birrşey değil üşenmeyen balatalarını temizletsin bazen küçük taşlar balataya sıkışabiliyor
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti sainz » 24 Şub 2007, 12:27

Arkadaşlar ben şurasını anlamadım:
1- Arka frenlere taş nasıl giriyor? Zira kampana tabir edilen kapalı bir sistemin içinde duruyor. Toz tamam da taş nasıl giriyor?

2- Ön fren balatalarıyla fren diskleri arasında belki de bir saç teli giremeyecek kadar mesafe var. Taş oraya nasıl giriyor. Disk frenlerde frene bastığınızda tozu temizleyip atar diye biliyorum. 10-15 saniye bu sesin gelmesi garip geldi bana doğrusu

Bir de küçük not:

Fren diski paslanmaya karşı hiçbir koruması olmayan metal bir parçadır. Eğer aracınız 5-6 gün yatarsa hafif bir paslanma başlar disklerde. İlk yaptığınız frende de bu pası siler atar.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti irfant » 24 Şub 2007, 12:29

İlk gacırtıyı sainz'in dediği gibi hafif pastan yapar. Bana da oluyor, garajda 2-3 durunca diskler paslanıyor...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti lazianke » 24 Şub 2007, 19:30

[quote="sainz"]
 Bir de küçük not:

Fren diski paslanmaya karşı hiçbir koruması olmayan metal bir parçadır. Eğer aracınız 5-6 gün yatarsa hafif bir paslanma başlar disklerde. İlk yaptığınız frende de bu pası siler atar.
[/QUOTE]
bilgilerin için sağol.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti merkalı » 26 Şub 2007, 10:45

Amacım sizlerin bilgisini sınamak değil skoda kullanıcısı olarak fikirlerinizi almaktı. Evet servis bana söyledi ama burdaki arkadaşların engin bilgilerinide öğrenmek istedim. Sınamak değil. Böyle bir izlenim verdiysem özür dilerim. Ben fazla sağlamcı birisi olduğumdan sizlerinde böyle sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığını merak ettim o kadar. Eğer forum kısmını gereksiz sorularımla meşgul ediyorsam bir daha birşey yazmam ya da sormam..Ben bu sitenin amacının  sorunlara ve sorulara yardımcı olmak için kurulduğunu sandım. Demek ki yanlış algılamışım.

Herkesten tekrar özür dilerim.
merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 26 Şub 2007, 15:10

[quote="merkalı"]

Amacım sizlerin bilgisini sınamak değil skoda kullanıcısı olarak fikirlerinizi almaktı. Evet servis bana söyledi ama burdaki arkadaşların engin bilgilerinide öğrenmek istedim. Sınamak değil. Böyle bir izlenim verdiysem özür dilerim. Ben fazla sağlamcı birisi olduğumdan sizlerinde böyle sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığını merak ettim o kadar. Eğer forum kısmını gereksiz sorularımla meşgul ediyorsam bir daha birşey yazmam ya da sormam..Ben bu sitenin amacının  sorunlara ve sorulara yardımcı olmak için kurulduğunu sandım. Demek ki yanlış algılamışım.

Herkesten tekrar özür dilerim.
[/QUOTE]
kendi adıma özür dilemenize gerek olmadığını düşünüyorum. zira bu forumun amacı öğrenmek ve paylaşmak değil mi? belki de benim kadar soru soran yoktur forumda. özel mesajlarla işi bilenlere sormam ise  cabasıdır. irfant, skodacı, ?, hakanerdogan, redgangvay vs arkadaşlar sağolsunlar her soruma sabırla cevap verdiler. bence üzülmenizi gerektiren bir durum yok içiniz rahat olsun.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 26 Şub 2007, 16:08

Alıngan olmayın  bu kadar! Forumların en büyük zorluğu karşındaki insanın yüzünü göremiyor olmaktır, mimik olmadan hissettiğini karşıdakine anlatmak zordur. Kimsenin kötü niyetle birşeyler yapacağını sanmıyorum, için rahat olsun Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti merkalı » 26 Şub 2007, 17:34

İlginize çok teşekkür ederim. Belki de ben yanlış anladım. Ama cidden arabaları pek bilmiyorum. Zaten yaklşaık olarak 2 aydır kullanıyorum.Acemiyim ve arabadan bir ses geldi mi panikliyorum servisede güvenim var ama burdan servisi destekleyici cevaplar gelince rahatlıyorum.

Tekrar teşekkürler.Smile
merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 26 Şub 2007, 17:37

Rica ederim! Kafanıza takılan her şeyi yazın, herkes elinden geleni yapacaktır, hepimiz forumdan çok şey öğrendik! Smile 
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 26 Şub 2007, 22:10

merkalı Kardeş, skoda hakkında soracağın her sorunun cevabını vermeye hazır olduğumuzu(skodam.com ailesi olarak) belirtteyim.(imkanlar dahilinde)saygılar...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 27 Şub 2007, 02:47

[quote="skodacı"]madem ki sorunun cevabını  biliyorsun  merkalı  o zaman ne diye foruma taşıyorsun bu olayı..bilgimimizi sınamak istiyorsun...[/QUOTE]
 merkalı  kardeş galiba skodacı üstadın bu mesajına alındın ama orada kanımca bir sitem yoktu ki. skodacı üstad sağolsun, belki forumda sorduğumun iki katı kadar soruyu özel mesajlarda cevaplandırmıştır. o nedenle gerçekten alınacak bir şey yok.

buradan tüm forum kardeşlerime bugüne kadar siteye katkılarından ötürü teşekkürler ve selamlar, www.skodam .com'u seviyorum.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir