BALATALARDAN GELEN SES

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BALATALARDAN GELEN SES

İleti merkalı » 27 Şub 2007, 17:06

Hepinize çok teşekkür ederim. İnanın burdan çok şey öğrendim sayenizde sağolun...

Peki bir sorum daha olacak sabah arabayı ilk çalıştırdığımda V kayışından ses geliyor ve araba ısınınca geçiyor. V kayışı Ağustosta değişmişti. Arabanın daha önceki bakımlarını hep istanbulda'ki Yetkili Skoda servisi Çİftkurtlar yapıyordu. Benim götürdüğüm serviscide farketti Kayıştan gelen sesi ama ısınınca geçiyor dedi. Yeni değişen bir kayış neden ses çıkarır araba ilk çalıştırıldığında yaklaşık olarak 5-6 dk. SKODACI özellikle sizin cevabınızı bekliyorum Tongue.

merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 27 Şub 2007, 17:20

Güzel bir soru .. aynı ses bende de var araba soğukken hafif bir ses gelıyor kayıştan 1 dakıka içinde kayboluyor ...
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti skodacı » 27 Şub 2007, 21:49

V kayışını değiştirmenden (geçen yılın ağustosundan)bu yana mı bu ses mevcut?şayet cevabın evet ise parça veya işçilik hatası sözkonusu...şayet cevabın hayır bu ses taktığım zamandan bu yana değilde yeni yeni oluşmaya başladı ise normal karşılanmalı...tabii kısa bir süreliğine.normal dememdeki kasıt kayışın dişlilerle uyum sürecinden kaynaklanmaktadır...not:oto sarf malzemeleri satan bir işyerinden yağlayıcı sprey alıp ilgili bölgeye bir tatbik et,bakalım ses kesilecek mi?(kısa vadede bir çözüm önerisidir bu önerim)saygılarımla...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 28 Şub 2007, 10:31

Yeni takılan kayışın ses yapmaması lazım!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti merkalı » 28 Şub 2007, 12:29

Valla skodacı zaten ablamlar v kayışından gelen sesten dolayı kayılı değiştirmişler. aslında ben bundan 3 ahfta önce farkettim sesi ama sesin nerden geldiğini anlamamıştım. Erkek kardeşim söyledi kayıştan geldiğini. Servise götürdüğümde eğer su dökersem ve ses geçerse kayışta problem var dedi ama araba ısınınca ve geçince adam 360 gün sonraki bakımda değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Kayış yeni belki işçilik belki malzemeden kaynaklanıyor ama araba ısınınca ses kesiliyor. kafam karıştı v kayışları kaç zaman sonra değiştiriliyor. bunuda söyleyebilir misiniz.?
merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 28 Şub 2007, 12:47

Yıllık bakımda V kayışı değişmez ki! Ne ilginç servisler duyuyoruz yahu!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 28 Şub 2007, 13:33

Motor ısınınca kayışın sesinin kesilmesi, şarj veya devir daim pompası rulmanlarının arızalı olabileceği şüphesini doğuruyor. Bir kontrol ettirmekte fayda var derim.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti skodacı » 28 Şub 2007, 20:56

V kayışı yıl olarak 5,km olarak 90.000 km de bir değişir.(hangisi önce gelirse...)ayrıca V kayışının kopması aracımızın hararet yapmasına sebebiyet verir...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti merkalı » 02 Mar 2007, 10:32

Arkadaşlar V kayışından hala ses geliyor dediğim gibi araba ısınınca geçiyor. Kayış yeni acaba arabaya zarar verir mi ? sesten tırstım açıkçası kayış yeni olsa dahai kopma ihtimali var mı ? yoksa eğer arabaya bu ses zarar verir mi ? ve bu ses neden motor ısınınca kesiliyor araba havaların soğuk olmasından mı acele cevap bekliyorum ...
merkalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 02 Mar 2007, 10:58

Gerginlik ayarından dolayı olabilir! Yeni kayış kopmaz, için rahat olsun. Ama sorun kayışın kasnağından ya da bilyalarından da olabilir.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 02 Mar 2007, 13:00

[quote="merkalı"]Arkadaşlar V kayışından hala ses geliyor dediğim gibi araba ısınınca geçiyor. Kayış yeni acaba arabaya zarar verir mi ? sesten tırstım açıkçası kayış yeni olsa dahai kopma ihtimali var mı ? yoksa eğer arabaya bu ses zarar verir mi ? ve bu ses neden motor ısınınca kesiliyor araba havaların soğuk olmasından mı acele cevap bekliyorum ...[/QUOTE]

irfantın dediği çok doğru kayış gevşek olduğu için ses yapabilir. Uzun dönemde esnekliğini kaybeden kayışın, kopma ihtimali artar.

Aşağıdaki link belki fikir verebilir.

nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir