2. VİTESTE FREN SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2. VİTESTE FREN SORUNU

İleti orca » 22 Arl 2008, 13:18

Arkadaşlar aracım 2003 101 hp special 2. vitesteylen debriyajla beraber frene basınca birden firen pedalının altı büyük bir dişliye sürtüyormuş gibi oldu ve debriyaja basıyor olmama rağmen frene basamadım, vites küçültünce geçti. Sonra tekrar denedim bu sefer tekrarlamadı. Daha önce de bir iki kez olmuştu ama daha yumuşaktı ve fren yapabilmiştim ama bugün başıma gelen Allah korusun önümde seyreden araç yakın olsaydı kaza kaçınılmazdı çünkü frene basınca pedalın altından takır tukur bir dişliye bastırıyormuş gibi sesler geldi.

Fikri olan ve ya bu sorunu daha önce yaşamış olan var mı.
Bu arada ilk arabam ve fabia'yı emsallerine önde tutmayanı görmedim. Ama böyle bir sorun açıkcası korkuttu beni.

orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 22 Arl 2008, 13:28

Tanıştığınıza memnun olun, kendisi ABS olur.Thumbs%20Up
Boşta veya debriyajda ani frenajda kendini gösteren Anti-bloke sistemi biraz sesli ve konforsuz çalışır.İlk defa kullananı da korkutur.Kazasız sürüşler.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sainz » 22 Arl 2008, 13:30

ABS sisteminin devreye girmesinden başka, eğer pedalı sona doğru bastıramamak gibi bir sorun yaşadıysanız, pedalların bağlı olduğu kısımdan bir problem vardır ve pedalları kullanmanızı engelliyor olabilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti orca » 22 Arl 2008, 13:37

"hetepe" malesef sorun ABS değil, frene daha dogru dürüst basamadan çalışan bir dişlinin üzerine ayakkabı ile basar gibi; pedalı alttan yontar gibi bir sürtme oldu. ABS olsa araba kayma halindeyken olurdu ve arabayı durdururdu. Bu fren yapmamı tamamen engelleyn bir durumdu. Sainzİn dediği gibi pedalı kullanmamı tamamne engelleyen bir durumdu.
orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 22 Arl 2008, 14:42

Daha önce kullandığım ABS li araçlarda buna benzer sorunlar olmuştu.Fren devresinin ve ABS nin konrolünden sonra anlaşılır.

Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti AhmetH » 22 Arl 2008, 15:36

ABS  o  bencede kafanız  yormayın.

ABS olsa araba kayma halinde olurdu diyerekte genelleştirmeyin  abs çok  düşük süratlerde bile çalışabilir.

yer kar buz iken   fren yapmayı denediniz mi Big%20smile
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti orca » 22 Arl 2008, 15:54

Arkadaşlar ABS dediğiniz şeyin frene basınca fren yapmayı engelleyen bir şey olmadığını biliyorum.
orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 22 Arl 2008, 17:45

Freni değil de blokajı (kaymayı) engeller, arabayı park ederken bile duruma göre devreye girebilir.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti crash » 22 Arl 2008, 18:29

Eğer fren pedalına basmanızı engelleyen birşeyse ABS'den kaynaklandığını sanmıyorum.Ayrıca ABS ani frende bile arkadaşın anlattığı kadar vuruntu yapmaz.Biran önce ustaya gidip frenlerinizi kontrol ettirin derim çünkü çok önemli bir konu bu geçiştirmeye gelmez.

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti orca » 22 Arl 2008, 19:16

teşekkür ederim arkadaşlar soluğu ustada alacağım sanırım:D
orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Öner » 23 Arl 2008, 02:50

frene basmanı engelliyorsa hemen ustana gitmelisin bence. mazallah çoluk çocuk falan çıkar bir şey olur. ama abs her zaman çalışır sadece kayma anında değil. frene en ufal bi dokunuşunda bile abs ile durursun.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 23 Arl 2008, 03:05

ABS kaynaklı olmadığını varsayar ve debriyaj ile birlikte fren kullanımından doğan bir sıkıntı olduğunu düşünürsek hidrolik seviyesinden şüphe edilebilir. Fabiada hidrolik debriyaj olduğundan sözeder durururz eğer fren hidroliği ile ortak bir tanktan kullanıyorsa böyle birşey olabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti orca » 04 Oca 2009, 13:28

Arkadaşlar önceki gün aracı servise götürmek nasip oldu.
Fren aksamı kontrol edildi ve herhangi bir sorun olmadığı anlaşıldı. Yaşadığım sıkıntının, her seferinde fren pedalından önce debriyaj kullanıyor olmamdan kaynaklandığını öğrendim. Benim gibi kullanan (kullanamayan) arkadaşlar varsa umarım faydalı olur ve sürüş tekniklerini geliştirirler. Sanırım hala acemiyimEmbarrassed
orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 04 Oca 2009, 15:38

Açıklamanızdan birşey anlamadım Confused Ani fren yapılacaksa zaten debriyaj ve frene birlikte basılır çünkü araç vitesteyken kolay kolay durduramazsınız. Normal bir durma işlemindede hafif fren uygulanır uygun anlarda debriyaja basılarak vites küçültülür durmaya yakın debriyaja sürekli basılır.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti emre_tokay » 04 Oca 2009, 20:08

Bencede banada saçma geldi bende ani dönüşlerde veya durmam gerektiğinde DOĞAL OLARAK DEBRİYAJA BASIYORUM. debriyaja basmadanda arabayı durdurmak imkansız olur yada par ediceksen aynızamanda hem durup hem kontak kapanmış olur oda yeni bir teknik olur WinkLOL
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti alpino » 05 Oca 2009, 00:24

bence de abs olması lazım. ama şunu unutmayın karlı-buzlu zeminde abs bazen frenlemeye olumsuz etkir. nedeni normal frende lastik kilitlenir ve dönmeyen lastiğin önünde biriken kar takoz görevi görür. absde ise lastik dönmeye devam eder bu da karın birikip takoz görevi görmesini engeller ve frenajı etkisizleştirir. fakar bu durum size manevra kabiliyeti tanır. ABS KARLI BUZLU ZEMİNLERDE FRENE DOKUNDUĞUNUZ ANDA DEVREYE GİREBİLİR.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir