fabia kalorifer/klima arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia kalorifer/klima arızası

İleti xavi » 25 Arl 2008, 02:58

Merhaba arkadaşlar.. fabia'mın kalorifer/klima ayar düğmesi 1. 2. ve 3. kademelerde çalışmıyor ama 4. kademede normal çalışıyor. hava soğumaya başladıktan sonra kalorifer 1. 2. ve 3. kademelerde çalışırken tuhaf sesler (gevşek kayış sesine benzer) geliyordu zaman zaman. bu problemi yaşayan ya da bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.... selamlar...

xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 25 Arl 2008, 03:03

böyle bi sıkıntı sahsen yasamadım formdada varsa görmedim dügmeyi 4. kademeye getirince 4. kademenin hızındamı calısıyor yoksa daha alt kademelerin(1,2,3) hızındamı calısıyor  
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullah » 25 Arl 2008, 03:07

sanırım kalorifer ayar dügmesi yada kalorifer motor tesisatında bir temassızlık olabilir tuhaf sesler geliyorsa belkide kalorifer motorunun yatagında bozulma gevşeme olabilir bir elektrikçi halleder sorunu
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti xavi » 25 Arl 2008, 03:17

[quote="demirhan"]böyle bi sıkıntı sahsen yasamadım formdada varsa görmedim dügmeyi 4. kademeye getirince 4. kademenin hızındamı calısıyor yoksa daha alt kademelerin(1,2,3) hızındamı calısıyor  [/QUOTE]
4.kademenin hızında çalışıyor. kademe kademe ayrı sigortaları olabilir mi acep?
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 25 Arl 2008, 04:00

sigortada olabilir fakat ses geliyor diyosun motorun yatagında sıkıntı olabilir bilye dağıtmıs olabilir mesala
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 25 Arl 2008, 16:16

[quote="xavi"]

Merhaba arkadaşlar.. fabia'mın kalorifer/klima ayar düğmesi 1. 2. ve 3. kademelerde çalışmıyor ama 4. kademede normal çalışıyor. hava soğumaya başladıktan sonra kalorifer 1. 2. ve 3. kademelerde çalışırken tuhaf sesler (gevşek kayış sesine benzer) geliyordu zaman zaman. bu problemi yaşayan ya da bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.... selamlar...

[/QUOTE]

1,2 ve 3. kademe de çalışmamasının nedeni Klima-Kalorifer Kontrol Panelinin bozulmuş olması maalesef ve yenisi oldukça pahalı. Tamir için elektronikçi düşünelebilir.

Çalışırken tuhaf sesler çıkarması konsunu ise önceden yazdığım yazıyla alıntılayayım.

"Fan kanatlarının tozlanması ve burçların yağsızlığı sese ve balansa neden olabiliyor.

Yeni fan motoru 600 ytl olarak duymuştum. Ama emin değilim.

Burçların değişimine gerek yoktur. Değiştirilmesi teklif edilse bile sonuç sizi tatmin etmeyecektir. 

Çünkü fan motoru, tamamen pres ve yapıştırma ile yapılmış. Vidalı falan değil. 

Presin ve yapıştırmaların açılması-sökülmesi ve takılması maalesef eski düzenini tutturmayacaktır.

Örneğin üst burcun değişimi için fan pervanesinin milden ayrılması gerekir. Bunu eskisi gibi tutturmak balansını almak belki imkansız değil ama sanayi işi de değil. Milimetrik bir hatanın balansını alamazsınız.

Çözüm ise;

Fan motorunu bir elektrikçiye söktürün. Basınçlı hava ile kanatların tozunu temizletin. Burçları da ince bir yağla yağlatın ve taktırın. 

Fanınız ilk günkü  gibi sessiz ve balanssız olacaktır."

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti xavi » 26 Arl 2008, 02:44

Teşekkür edrim arkadaşlar.. çok açıklayıcı mesajlar yazmışsınız.
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 27 Arl 2008, 04:02

sorun çözüldü arkadaşlar.. kalorifer rezistansı arıza yapmış. üzerinde küçük bir direnç var. elektirkçi küçük bir kablo parçasıyla düz bağlantı yaptı (direnci devreden çıkardı) ve problem çözüldü...
tekrar problem yaparsa direnci servisten alıp kendim değiştircem. yolcu torpido gözünün arkasında hemen rezistans, 5 dakkalık iş...
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 30 Arl 2008, 02:44

[quote="derude"][quote="xavi"]

[/QUOTE]

1,2 ve 3. kademe de çalışmamasının nedeni Klima-Kalorifer Kontrol Panelinin bozulmuş olması maalesef ve yenisi oldukça pahalı. Tamir için elektronikçi düşünelebilir.

Çalışırken tuhaf sesler çıkarması konsunu ise önceden yazdığım yazıyla alıntılayayım.

"Fan kanatlarının tozlanması ve burçların yağsızlığı sese ve balansa neden olabiliyor.

Yeni fan motoru 600 ytl olarak duymuştum. Ama emin değilim.

Burçların değişimine gerek yoktur. Değiştirilmesi teklif edilse bile sonuç sizi tatmin etmeyecektir. 

Çünkü fan motoru, tamamen pres ve yapıştırma ile yapılmış. Vidalı falan değil. 

Presin ve yapıştırmaların açılması-sökülmesi ve takılması maalesef eski düzenini tutturmayacaktır.

Örneğin üst burcun değişimi için fan pervanesinin milden ayrılması gerekir. Bunu eskisi gibi tutturmak balansını almak belki imkansız değil ama sanayi işi de değil. Milimetrik bir hatanın balansını alamazsınız.

Çözüm ise;

Fan motorunu bir elektrikçiye söktürün. Basınçlı hava ile kanatların tozunu temizletin. Burçları da ince bir yağla yağlatın ve taktırın. 

Fanınız ilk günkü  gibi sessiz ve balanssız olacaktır."

[/QUOTE]

sizin bahsettiğinmiz fan  motoru temizleme işini kendim yapcam sömetride inşallah. tüm arkadaşlara teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 30 Arl 2008, 09:17

Arkadaslar ayni fan sıkıntıları bendede basgöstermeye basladı tüm kademelerde çalışıyor ama eskisi gibi güçlü üflemiyor resmen tıkanmiş gibi..Eskisine nazaran ısıtmasında bir problem yok ama misal 4te calistırdıgımda resmen aynaya baglı herhangi birsey varsa ucururdu simdi öylesine üfürüyor.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti xavi » 30 Arl 2008, 17:04

siz de fan motoru temizleme işine girişin bence...Thumbs%20Up
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SkodamFabiam » 07 Arl 2012, 10:59

Konuyu hortlatıcam ama aynı sorun bende de var şimdi 1.2.3 çalışmıyor 4 te de çatır çatır ses çıkararak çalışıyor. Bu işi Elektrikçi mi çözer?
Ankara'da işten anlayan iyi bir elektirkçi tavsiyesinde bulunabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir