nedir benim bu frenden cektigim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

nedir benim bu frenden cektigim

İleti demirhan » 06 Oca 2009, 23:47

arkadaslar normal bir durummu yoksa anormalmi anlayamadım biraz suratliyken freni pompalamaya basladım iki veya üçüncü basmada fren kazzık gibi oldu,,
 şişti resmen,, arabayı güc bela durdurdum sizin fabılarda bu sekilde pompaladıgınızda frende şişme oluyormu yardımcı olursanız sevinirim aldım alalı bi türlü içime sinmiyor bu arabanın frenleri korkumdan gaza basamıyorum Cry araba 2006 classıc TDI

demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti memetboss » 07 Oca 2009, 00:03

Aracınızda abs var mı bilmiyorum ama absli araçlarda freni pompalamanın doğru olmadığı söyleniyor. bende 2008 ambiante tdi var absli, freni pompalamıyorum sürekli basılı tutuyorum. bugüne kadar sıkıntı yaşamadım ama yüksek hızlardayken ani durmam gereken bir durum da olmadı, inşallah olmaz da! size de geçmiş olsun.
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 00:09

[quote="memetboss"]Aracınızda abs var mı bilmiyorum ama absli araçlarda freni pompalamanın doğru olmadığı söyleniyor. bende 2008 ambiante tdi var absli, freni pompalamıyorum sürekli basılı tutuyorum. bugüne kadar sıkıntı yaşamadım ama yüksek hızlardayken ani durmam gereken bir durum da olmadı, inşallah olmaz da! size de geçmiş olsun.[/QUOTE]
classic modellerde abs yok. bende zaten normalde devamlı basılı tutarım bugün bu sekilde bi deneyim dedim ama dedigim duramadım
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 07 Oca 2009, 00:31

normal fren sistemleri servo fren olarak geçiyor ve fren gücünü artırmak için motordan güç alan bir vakum ünitesinden yararlanıyor. araç çalışmıyorken 2-3 kere frene basarsanız pedal taş gibi olur ve o şekilde kalır. ancak motoru çalıştırdığınızda oluşan vakumla pedal normale döner. motor çalışırken de pedala sık bir şekilde 2-3 kere basarsanız fren aynı şekilde şişer ve frenleme etkisi tamamen ortadan kalkar. bu nedenle acil durumda frene ilk bastığınızda "fren tutmasa bile" PEDALI POMPALAMADAN sürekli basılı tutun. en iyi fren etkisini bu şekilde alırsınız. sizin yaşadığınız olay da bundan ibaret ve gayet normal bir durum.
ABS ye gelecek olursak, abs fren sistemi araç lastiklerinin kilitlenmesini önleyerek size direksiyon hakimiyeti sağlar. freni pompalayarak abs nin tüm gücünü köreltirsiniz.
Kıssadan hisse: fren sisteminiz ne olursa olsun FRENİ POMPALAMADAN KULLANIN.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti farukege » 07 Oca 2009, 00:35

Westinhouse   arıza  yırtık da olabilir  ...
Kullanıcı avatarı
farukege
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FABİA 2008 1.6 OTM

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 00:36

[quote="alpino"]normal fren sistemleri servo fren olarak geçiyor ve fren gücünü artırmak için motordan güç alan bir vakum ünitesinden yararlanıyor. araç çalışmıyorken 2-3 kere frene basarsanız pedal taş gibi olur ve o şekilde kalır. ancak motoru çalıştırdığınızda oluşan vakumla pedal normale döner. motor çalışırken de pedala sık bir şekilde 2-3 kere basarsanız fren aynı şekilde şişer ve frenleme etkisi tamamen ortadan kalkar. bu nedenle acil durumda frene ilk bastığınızda "fren tutmasa bile" PEDALI POMPALAMADAN sürekli basılı tutun. en iyi fren etkisini bu şekilde alırsınız. sizin yaşadığınız olay da bundan ibaret ve gayet normal bir durum.
ABS ye gelecek olursak, abs fren sistemi araç lastiklerinin kilitlenmesini önleyerek size direksiyon hakimiyeti sağlar. freni pompalayarak abs nin tüm gücünü köreltirsiniz.
Kıssadan hisse: fren sisteminiz ne olursa olsun FRENİ POMPALAMADAN KULLANIN.[/QUOTE]
motoru calısan arabanın frenin sistiginide il defa duydum cok sacma bi sitem degilmi ama
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 07 Oca 2009, 00:40

aslında doğru diyosunuz. çalışan arabada frenin şişmemesi lazım ama eski arabamda (Felicia) denedim. hatta ilginçtir hareket halinde değilken bu sırada aracın devri azalıyor ve motor stop edebiliyor. :) bu sorun sanırım vakumu yaratan parçanın yeterince hızlı tepki verememesinden kaynaklanıyor. bu nedenle freni pompalamayın. sonuna kadar basın. fren sistemleri en verimli olarak bu şekilde çalışıyor
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 00:47

[quote="alpino"]aslında doğru diyosunuz. çalışan arabada frenin şişmemesi lazım ama eski arabamda (Felicia) denedim. hatta ilginçtir hareket halinde değilken bu sırada aracın devri azalıyor ve motor stop edebiliyor. :) bu sorun sanırım vakumu yaratan parçanın yeterince hızlı tepki verememesinden kaynaklanıyor. bu nedenle freni pompalamayın. sonuna kadar basın. fren sistemleri en verimli olarak bu şekilde çalışıyor[/QUOTE]
daha öncede bir iki defa pompalamıstım ama frene fazla asılmadan basmıstım o zaman bi sıkıntı olmamıstı bugün cok sert basıp cektim. bu arabayı satarsam sırf bu fren yüzünden satacam kullandıgım aracların arasında en kötü frene sahip yada cok sey bekliyorum
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 07 Oca 2009, 01:02

Fabiaların frenleri zayıf ama bu şişme olayı bence ciddi bir baktırın derim.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 01:05

[quote="HTP"]Fabiaların frenleri zayıf ama bu şişme olayı bence ciddi bir baktırın derim. [/QUOTE]
zaten haftaya servise gidecem yag degişimine kesin baktırırım  fren bu şakaya gelmez
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir