araç içi buhar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araç içi buhar

İleti destiny » 09 Oca 2009, 01:04

arkadaşlar bilgiğiniz gibi bu aralar havalar epey yağışlı, sabahları arabaya bindiğimde camların tümünün içeriden buharlanmıs olduğunu görüyorum ve bu su buharı öyle klima acmakla vs kısa sürede gitmiyor aracı kullanırken kaloriferi max. sıcaklıkta kullanıyorum haliyle aracı park edip kapıları kilitledikten sonra iç dış sıcaklık farkı en az 15 derece oluyor aracım 2008 fabia araç yeni olduğundan dolayı fitillerde ve kapılarda bir problem olacağını sanmıyorum acaba bu havalarda bu buharlaşma normalmidir buharlaşmayı önlemek için ne yapabilirim tavsiyelerinizi bekliyorum  şimdiden tesekkürler 

destiny
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 09 Oca 2009, 01:37

bende de var aynısı. ama benimki sunrooftan su alıyordu onu yaptırmdım anca çıkar içerdeki dedi usta. birde camlardan biri hafif açık bırak dedi ama istanbulda bu cesaret ister tabi. elimin altında cam silmek için aparat var hareket etmeden önce camları siliyorum toplasam yarım çay bardağı su çıkar. artık bıktım spreylerden kullanacağım
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti kadir_ » 09 Oca 2009, 01:43

arabaya bindiğinde buhar olmaması lazım ama senin nefesinle buhar yaparsa o normal ve arabanın motor ısınmadanda max performasn vermes kalariferlerin ve cama vurdurmalısın birde öyle dene
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti demirhan » 09 Oca 2009, 01:58

sizin arabada yine buharlasma oluyormus aksam üzeri işten geldim arabayı park ettim  2.5 saat kadar calısmadı biraz dısarı cıkıyım dedim bindim arabaya cam içreden bile buz tutmus hem vallahi hemde billahi yani buharlasma normal bu havalarda olur
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 09 Oca 2009, 02:03

[quote="demirhan"]sizin arabada yine buharlasma oluyormus aksam üzeri işten geldim arabayı park ettim  2.5 saat kadar calısmadı biraz dısarı cıkıyım dedim bindim arabaya cam içreden bile buz tutmus hem vallahi hemde billahi yani buharlasma normal bu havalarda olur [/QUOTE]

Yok artık o kadarda olmaması lazım fitillerde sorun olmasın?

Ben 6 da gidiyorum bazen işe araba açık yerde duruyor camda buhar olmuyor sadece nefesimden dolayı oluyor.Ben ama camı her taktırdığım zaman ilaç gibi bir şey sürüyorlar ve camı elletmem kimseye bezle bile silmedim bu zamana kadar arada yıkamada temizliyorlar sadeceEmbarrassed
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 09 Oca 2009, 02:06

dışardan baktığımda buzlu cam gibi duruyor. bi ısıtıcı alıp şöyle bi ısıtayım diyorum
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti demirhan » 09 Oca 2009, 02:11

[quote="kadir_"][quote="demirhan"]sizin arabada yine buharlasma oluyormus aksam üzeri işten geldim arabayı park ettim  2.5 saat kadar calısmadı biraz dısarı cıkıyım dedim bindim arabaya cam içreden bile buz tutmus hem vallahi hemde billahi yani buharlasma normal bu havalarda olur [/QUOTE]

Yok artık o kadarda olmaması lazım fitillerde sorun olmasın?

Ben 6 da gidiyorum bazen işe araba açık yerde duruyor camda buhar olmuyor sadece nefesimden dolayı oluyor.Ben ama camı her taktırdığım zaman ilaç gibi bir şey sürüyorlar ve camı elletmem kimseye bezle bile silmedim bu zamana kadar arada yıkamada temizliyorlar sadeceEmbarrassed
[/QUOTE]
walla bugün hava -14 lerde geziyordu fitillerde bi sıkıntı oldugunu sanmıyorum bide ilk bindigim de işten cıktıgımda yani; cam baya bi buharlasmıstı bide nefesin buharı üstüne eklendi birdeeeee gidecegim mesafe kısa oldugu için arabayı ısınmadan geri stop ettim,.. eee durum böle olunca havada -14 cam donmasında benmi donuyumBig%20smile
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 09 Oca 2009, 03:20

benim arabanın sabah kalktım içten camı buz tutmuştu. bilgisayar -3,5 dereceyi gösteriyordu.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 09 Oca 2009, 16:07

aracın içerisinde yoğun buharlaşma olması için içeride nem yapacak bir şeylerin olması gerekir ( aracın su alması, ıslak bez, ıslak yada kar üzerinde yürüdükten sonra araca binmek, ıslak şemşiye bırakmak vb.) onun haricinde aracın içerisinde yoğun nem buharı olmaz. 

eğer nem buharı yoğunsa ve aracınızın kliması varsa klimayı fan en yüksek devirde 1-2 dakika çalıştırın ve havayı ön ve yan camlara yönlendirin nem hemen yok olur. klima yoksa sadece kaloriferi soğukta aynı şekilde çalıştırın ve gerekirse aracın kapılarını açın. klima kadar çabuk olmasa da yine aynı işi görür.

araç camının içinden buz tutmasının sebebide aynı, hava çok soğuk ise cama birikem nem buz tutacaktır.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 09 Oca 2009, 18:21

Hava yön düğmesi sadece ön cam buğu giderme poziyonunda olmalı (düğmenin üst kısmı) çünkü diğer bölgelere bölünen havanın debisi yetmeyebilir.Bir de AC düğmesinin solundaki ventilasyon düğmesi basılı olmamalı.Bunları yazmamın nedeni 4 yıldır kullandığım fabiamda hiç bir kış iç buğu ile karşılaşmamış olmamdır.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir