1.2 Classic Plus almak istiyoruz nasıldır?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.2 Classic Plus almak istiyoruz nasıldır?

İleti isak » 10 Oca 2009, 14:54

Arkadaşlar merhaba,

20 25 bin bütçeyle sıfır araba arayışına koyulduk. ikinci el düşünmüyoruz. aklımızda symbol vardı ilk başta ama galeriye gidip aracı incelediğimde tam bir fiyasko olduğunu gördüm. ardından skoda bayisine uğradım fabiaları inceledim ve gerçekten kalitesini hissettirdi araç. yeni tasarımı da baya hoştu. araba budur dedim.

bu arabayı ciddi ciddi düşünmeye başladık. 1.2 motor olan bu modeli tavsiye eder misiniz? yakıtı nasıldır? kendim yeni civic kullanıyorum bu aracı babamların ve ablamın kullanımı için alacağımız için öyle çok canavar gibi olmasını beklemiyorum ancak çok düşük performans göstersin de istemiyorum açıkçası.

Bir de fiyat konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bu aracı en düşük hangi fiyattan alabiliriz? Ayrıca yanında hediye olarak neler alabilirz? Bu konularda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Forumu sayfalarca okudum daha da devam edeceğim ama özellikle 1.2 motor konusunda bilgiye ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler.

isak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti crash » 10 Oca 2009, 15:37

Ben şahsen classic ve clasic plus modellerini tavsiye etmiyorum.Donanımı falan çok düşük.Fabia alınacaksa ambianteden itibaren alınmalı bence.Ama siz aracı beğendiyseniz ve donanımını yeterli bulduysanız diyecek bişey yok tabiki.Ambiante modelini inceledinizmi bilmiyorum ama classic ile arasında baya farklar var.Ama dediğiniz fiyat aralığında fabianın sadece classic plus modeli alınabiliyor.Tercih sizin hayırlısı olsun.
crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Oca 2009, 15:41

çok bişey beklemezseniz, gitsin yeter diyorsanız 1.2 ekonomik bir seçenek, şehir içi motorudur, açık yolda bişey beklemeyin. bunlar forumdan edindiğim bilgilerden ve kağıt üzeri verilerinden çıkardığım sonuç, hiç 1.2 kullanmadım. ama teknik verileride zaten adamı şaşırtacak cinsten şeyler değil az çok fikir veriyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti isak » 10 Oca 2009, 16:22

Cevaplar için teşekkür ediyorum ambiante nin donanımlarına katalogdan baktım farkları

Elektrikli arka camlar

Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu

Arkada ekstra 4 hoparlör

Maxi-dot

Önde harita okuma lambası

Yol bilgisayarı

Katlanabilen arka koltuklar

Lastik basınç göstergesi

Arka disk fren

Gövde rengi kapı kolları

Krom çerçeveli ön ızgara

Alüminyum alaşımlı jant

Bu özellikler arasında bize en lazım olan yükseklik ayarlı sürücü
koltuğu. Bu koltuğu klasik modele opsiyonel taktırabilir miyiz? yada
serviste eskisini verip yükseklik ayarlıya çevirebilir miyiz? Bir de
arka disk frenler de sonradan takılabilir mi? Diğer özellikler şu
durumda olmazsa olmaz değil bizim için. Fiyat farkı da 5000 liranın
üzerinde gibi bütçemizi aşıyor baya.

isak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Oca 2009, 16:27

arka disk işini geç abi bence, anlamsız yere bi ton masraf, hem kampana fren daha sorunsuz ve düşük maliyetlidir, ayrıca extra problemi olmayan bir kampana fren diskten hiçde aşağı kalmaz, hatta daha uzun ömürlüdür, çok fuzuli masraf.

yükseklik ayarlı koltuğu bi sorun bence ama bomboş fabia alacağına bence hiç skodaya bulaşma derim, dolu fabialar çok para, ama az daha sıkıversen başka markaların çok daha donanımlı araçlarını alabilirsin, hemde yeni fabianın classic donanımı kadar dımdızlak durmaz...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti isak » 10 Oca 2009, 18:27

hocam tavsiye edeceğiniz marka model var mı acaba?
isak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 10 Oca 2009, 19:30

[quote="isak"]Cevaplar için teşekkür ediyorum ambiante nin donanımlarına katalogdan baktım farkları

Elektrikli arka camlar
Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
Arkada ekstra 4 hoparlör
Maxi-dot
Önde harita okuma lambası
Yol bilgisayarı
Katlanabilen arka koltuklar
Lastik basınç göstergesi
Arka disk fren
Gövde rengi kapı kolları
Krom çerçeveli ön ızgara
Alüminyum alaşımlı jant

Bu özellikler arasında bize en lazım olan yükseklik ayarlı sürücü koltuğu. Bu koltuğu klasik modele opsiyonel taktırabilir miyiz? yada serviste eskisini verip yükseklik ayarlıya çevirebilir miyiz? Bir de arka disk frenler de sonradan takılabilir mi? Diğer özellikler şu durumda olmazsa olmaz değil bizim için. Fiyat farkı da 5000 liranın üzerinde gibi bütçemizi aşıyor baya.

[/QUOTE]
selamlar

ben aralık kampanyasında almıştım.sadece yükseklik ayarlı sürücü koltuğu derkene 2009 da standart zaten o

Motor performansı göz doldurucu denebilir. örnek opel corsa 1.2 ye göre

ancak benim daha önce forumda açtığım konulardaki şikayetim GÜRÜLTÜ oranı açısından bakarsanız naçizane " fabia" almayınız efenim. Özellikle yeni fabia eskisini bilmem. Yol sesi, motor sesi, en ufak çıkıntı ve kısa çukurlarıda sayarsak gürültü hat safhada. O paraya gidin aynı motor Aynı Grup üyesi konforu daha iyi algıladığım SEAT YENİ IBIZA alınız. çok sessiz bir araç değil ama fabia ya göre ÇOOK sessiz diyeceğim, aynı performansı sunan, iç dizaynı daha hoş görünen ıbıza yı alınız.

katalogda olmayan fabia donanım özellikleri başka markalarda ek özellik olarak veriliyor. YĞCE MOTOR sanırım yazmayı unutmuş. örnek her iki ön camda tek dokunuş auto kapanır, sıkışma önleyici özelliğe sahiptir. Ses sistemi arkada kolonları eksik olmasına rağmen oldukça tatminkardır. ha arka koltuklarda katlanmaz değildir tek parça hallinde katlanır vs vs

ama dediğim gibi yeni deneyim sahibi ben FABİA ALMAYINIZ  gidiniz bir güzel SEAT YENİ IBIZA  Alınız derim, ikinci seçenek illaaki ekonomik şehir içi araç ise KESSİNLİKLE TOYOTA YARİS 1.0 alınız. Fabia ya göre (şu anki liste fiyatından sadece 1000 ytl farklı ) ama %10 daha az yakıt tüketir, metalik boya farkınıda göz önüne alırsanız. İkinci kesinlikle tavsiyem Yaris olur

saygılar

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sondost » 10 Oca 2009, 19:52

octavia al rahat edesin
sondost
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isak » 10 Oca 2009, 19:57

@muca hocam bilgiler için çok çok teşekkürler. Çok önemli noktalara değinmişsiniz. Seatın ibizasına hiç bakmamıştım ancak şimdi nette katalogdan incelediğim kadarıyla donanım olarak daha üstün görünüyor. Fiyat çok yakın. Tam benim aradığım bi kaç özelliği de barındırıyor referance modeli. Peki sorunsuzluk kalite ve performans ve teknik destek açısından değerlendirdiğinizde hangisi daha üstündür? Bir de yine katalogda motor özellikleri neredeyse birebir aynı. Aynı motoru mu kullanıyor acaba bu araçlar?
isak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Oca 2009, 20:15

yeni fiesta 1.25 motor trendlere de bi bak derim, nerdeyse aynı fiyat, donanımdada baz fabiadan bence çok üstün. zaten bayan kullanmayacak mı... ufak araba.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti isak » 10 Oca 2009, 20:15

ARkadaşlar bi yanlışımı düzeltmek istiyorum yükseklik ayarlı sürücü koltuğu clasicde de varmış.
isak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 10 Oca 2009, 20:30

selamlar yeniden
Sözüm classic plus versiyonuna. net olarak fabia yı aldıktan sonraki yaşadığım hüsrandan dolayı ( aynı sınıf değil evet biliyorum forumda arkadaşlarımda yazdılar) Toyota corolla D4D den inip fabia ya binince anladım. motor gürültüsü nedir? (dikkat ediniz litfen Toyota dizel fabia benzinli toyota X4 motor sesi fabia da)yol sesi nedir unutmuşum. hatırlattı bana fabia. arayışlar diyemem ama ah keşkeler yüzünden seat yeni ıbıza yı arkadaşımın aracında denedim. daha önce denese idim gider onu alırdım dedim.

neyse olan oldu eşim kullandığı için fazlada takmak istemiyorum kafaya

MOTOR konusuna gelirsek. VW group un ürettiği nerede ise tıpatıp aynı motor. zaten skoda yüce motor %85 aynı araç(parçalar açısından) yorumunu yapmıştı. nette bakınca alman tets sitelerinde aynı motor olduğu anlaşılıyor. buna rağmen daha sessiz çalışıyor. egzost sesi dışarıdan bile farklı olduğunu anlamak mümkün. 

euro n cap da da zaten 5 yıldız almış bir araç olduğunu göreceksiniz ıbıza nın. Güvenlik açısından sanırım fabia nın 4 yıldız olduğunu düşünebiliriz. fabia dan aşağı kalmaz diye düşünüyorum. ama gerçek güvenlik kazada yaşanır testlerde değil. Bu sitede pek çok arkadaşım fabia kullanıyor. onlar da söylesinler.

sürtünme katsayısı daha düşük ibiza nın, fabia daha yüksek bir araç. Her ne kadar en geniş iç hacim densede fabia ya ibizanın görüş açısı daha tatminkar. ve yılların alışkanlığı belkide fabiada yüksek konumlandırılmış koltuklar insanın kendini biraz garip hissetmesine neden oluyor. ıbıza bilinen yol sürüş yüksekliğini taşıyor.

1.2 yeni 12V 70 bg lik classic plus ile şehir içi( sabah ve akşam motor ısınamadan bile ,eşimin 3 km bile tutmayan mesafede kızımı okuldan aldığını göze alırsak)  150km kadarda şehir dışı kullanım diyelim 44 litre ile 560km yol yaptı fabia

ıbıza fabiadan sanırım yaklaşık 100kg daha hafif. Buda şu demektir; (fabiş kitabına göre) her 100kg lık ağırlık 1 litre extra yakıt...

MOTOR AYNI, MOTOR TEKNOLOJİSİ AYNI TEKNOLOJİ.... bence

sorularınıza cevap verebilirim her ikisinide kullandım. Ancak test drive etmeden ne fabia alın ne ıbıza alın mutlaka alacağınız araçla bir yol testine çıkın derim .... ben yapmadan aldım da:)

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 10 Oca 2009, 20:40

[quote="isak"]@muca hocam bilgiler için çok çok teşekkürler. Çok önemli noktalara değinmişsiniz. Seatın ibizasına hiç bakmamıştım ancak şimdi nette katalogdan incelediğim kadarıyla donanım olarak daha üstün görünüyor. Fiyat çok yakın. Tam benim aradığım bi kaç özelliği de barındırıyor referance modeli. Peki sorunsuzluk kalite ve performans ve teknik destek açısından değerlendirdiğinizde hangisi daha üstündür? Bir de yine katalogda motor özellikleri neredeyse birebir aynı. Aynı motoru mu kullanıyor acaba bu araçlar? [/QUOTE]

sorunsuzluk kısmını atlamışım. Fabia yı aldıktan sonra çok siteye üye oldum okudum ben mi yanlış anlıyorum diye ama görünen oki, sorun açısından SKODA daha fazla sorun çıkarıyor... sadece gözlem

en geniş iç mekan fabia da değil gibi duruyor ıbıza ya bakınca:)

altta resmidir alman dergisinden alınmıştır.

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 11 Oca 2009, 02:56

Bende mucaya katılıyorum seat daha yeni ve güzel bir tasarıma sahip ayrıca seatın birçok modelinde egsoz için özel çaba sarfederler ses açısından.Fakat yarisi binlerce km kullanmış biri olarak asla tavsiye etmiyorum helehele otomatik alacaksanız sakın haaa araba yolda hertür rüzgardan etkileniyor neredeyse yaprak gibi sallanıyor ben fabiamla kıyaslayınca yaristen inip ona binmek için can atıyorum ama yaris yalıtım olarak daha iyidir motoru 1.3 ler olarak konuşuyorum atak ve canlıdır.Yarisin Direksiyonu hissizdir size yolla ilgili done vermez, tam bir bayan arabası.Arka koltukları hem parçalı olarak yatabilir hemde ileri geri birbirinden bağımsız hareket edebilir. İç mekanı geniş ilginç çözümler bulmuşlar mesela krikoyu bir ara aradım bulamadım çünki ön koltugun altına koymuşlar :) mekandan tasarruf. Sonuç olrak yeni herzaman iyidir dersek seat derim ama önce iyice bir araştırın bu sınıfta bence en iyi alternatifler bunlar diyebilirim. Seatın tasarımı çok daha sportif bu noktada bence çok cazip ama almışken 1.4 alın fiyat biraz oynar ama değer. Ben şimdiki aklım olsaydı fabiayı kesinlikle 1.4 101 bg alırdım ozaman yani 2005 7. ayda almıştım arabamı 1.2 yi tercih ettim,101 bg olan fabialar fiyat olarak bayagı farklı idi anlam verememştim donanım farklıydı sanırım ama üzerine düşmemistim yurtdışından gelmiştim olaya sadece araba olarak baktım o sıra ama şimdi olsa daha güçlü bir motor tercih ederdim. Hayatımda bundan önce 1.6 den aşagı araba sahibi olmamıştım biraz merak ettim açıkçası. 1.2 motor sizi uzun yolda tatmin etmez ama ekonomi anlamında umdugunuzu bulursunuz.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti RAZOR10 » 11 Oca 2009, 15:02

kesinlikle 20-25000 para fabia nın classic plus modeline werilmez.. ben yeni ibizayı incelemiştim daha önce forumdada konu açmıştım.fabia dan daha üst bi araç kesinlikle.(classic plusa göre) yeni fiesta için çok git gel yaptım. araç dışı çok iyi,fakat aynı şeyi içi için söleyemicem çünkü çok dar. ben şahsen 7. ay gibi grande punto 1,4 95 hp 6 ileri fun modeli-fıat bravo ya 1 de nıssan note arasından 1 seçim yapacığım

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti Hataylı » 12 Oca 2009, 23:31

Bana göre tüm beklentileri aynı anda karşılayan araç yok.Dolayısıyla araç alırken öncelikle neye önem veriliyorsa ona göre tercih edilmelidir.Ucuz yedek parça,ikinci el satışı,pazar payı,fiyatı,donanımı... şimdiki arabam 2006 1.4 75 bg hatcback clasic.Uzun yolculuklarda lazım olan bagaj hariç şehiriçi kullanımda ihtiyaçlarıma cevap veriyor.Gerisi teferruat.. İnce eleyip sık dokumanın anlamı yok.
Hataylı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 13 Oca 2009, 00:41

Yukarıda bahsedilen araçların içinde fabia süpermini kategorisindedir..Hem boyut, boyut hemde üst versiyonlarda donanım açısından hepsinden üstündür bana göre.

İbizaya bindiniz mi bilmiyorum.Arka koltuğa oturun , sonra birde fabiaya oturun.Farkı görün.

İbiza kötü değil ama onunda kötü noktaları var.Ben gidipte fabianında en baz versiyonuna para vermem..(mecbur kalmadıkça) O paralara mis gibi roomster alınır..

Fabianın style veya comfort'unu alacaksın keyfine bakacaksın.Yaris çok güzel bir araba olmasına karşın çok minik boyutları ile diğerleri arasında son sıraya ismini yazdırıyor maalesef.Eski kasaları test etmiştim.Ön koltuk biraz dar gelmişti.Arkasını sormayın bile :)Bagajı hiç mi hiç sormayın :):):)

1.2 plus classic fabiayı 2. el çok düşük km li olanından almanızı öneririm.Hem fiyat uygun olur,Veya 25000 civarına style veya comfort alınabilir sanırım..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti HTP » 13 Oca 2009, 13:21

Yarisin arkasına 3 kişi rahatlıkla oturabiliyor, sadece koltukları geri kaydırın ve sonucu görün, ikincisi arka tarafta zemin dümdüz, rahatlıla binip inebiliyorsunuz.Arka koltuklar hem ileri geri hemde koltuk sırtları öne arkaya hareket edebiliyor. İç mekan olarak yaris oldukça güzel bir seçenek ama diğer özellikleri tartışılır.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir