emniyet kemeri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

emniyet kemeri

İleti nuriatasoy » 28 Şub 2007, 19:46

Eğer emniyet kemeri kullanılmıyorsa, hava yastığı size doğru büyük bir hızla gelirken, siz de büyük bir hızla ona doğru gideceksiniz demektir. Bu durumda da hava yastığı koruyucu omaktan çok, yaralayıcı veya öldürücü olabiliyor.

bu konuda ki bilgiler için teşekkürler. Fakat şimdi biz aktif gergili olmayan bir emniyet kemeri değil de sıradan bir kemer taktırırsak ve de emniyet kemeri takılı olarak araç kullanırsak airbagların açılmaması yine de mümkün mü? çünkü arkadaş orjinal kemer taktırmaktan vazgeçti zira çok pahalı dogan slx kemeri artık düşünüyor.

nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 01 Mar 2007, 00:29

Benim sorumun özeti şu;aktif gergili emniyet kemerleri aırbag beyni ve aırbag ile beraber mi çalışır?
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 01 Mar 2007, 17:25

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/ha ... klari2.htm
http://www.paylasimturkey.com/biliyormu ... isiyor.htm
http://arsiv.hurriyetim.com.tr/ozel/tur ... /06oze.htm
bu sitelerde hava yastıkları ile ilgili bilgiler verilmiş ama ben hala aktif gergili emniyet kemerleri aırbag beyni ve aırbag ile beraber mi çalışır? sorusuna cevap bulamadım. Normal emniyet kemeri ile airbag çalışmaz mı?
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 01 Mar 2007, 19:25

http://www.turkeyforum.com/satforum/sho ... p?t=104837
burada biraz da olsa soruma cevap bulabildim.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 01 Mar 2007, 21:42

nuriatasoy  bu konuda net bir beyan yazmıyor,vermiş olduğun linkte...ve ben hala muallaktayım bu konudaOuch
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 02 Mar 2007, 00:05

Kemerin takılı olup olmadığını anlayan sensör kemerin tokasında bulunuyor. Yani bozuk olan sargı mekanizmasının değişmesi kemerin takılı olup olmama durumunu anlamayı bozacak birşey değil.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodacı » 02 Mar 2007, 00:10

sayın tezel;aktif gergili ön emniyet kemerlerine sahip araçta eğer ki emniyet kemerleri takılı değilse hava yastığı patlamaz mı?muallakta olduğum nokta bu...Disapprove
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 02 Mar 2007, 00:54

araçlarda aırbag emniyet kemeri gergi sistemi ile beraber çalışır,(Bu sebepden dolayı kaza anında patlamasa bile aktif gergili emniyet kemerleri aırbag beyni ve aırbag ile beraber çalışır) genelde araçların orta konsol altında ana beyin (koltuğun içinde değil, koltuk da var ise yan hava aır bag i olur) mevcuttur. Bu beyin emmiyet kemerlerinden ve sağ sol kapı direklerinde bulunan yan hava yastığı sensörlerin den bilgi alır. Ön emniyet kemerlerinde, gergi sistemleri, bir çarpışma sırasında kemerdeki boşluğu alıp sizi koltuğunuza güvenli bir şekilde çeker. Yük sınırlandırıcı ön emniyet kemeri makara sistemi de kemeri kademeli olarak gevşeterek, göğüsteki yaralanma riskini azaltır. Bazı sistemlerde de sağ emniyet ekemeri takılı değilse araç da yolcu olmadığını düşünülerek sağ aırbag devre ye girmez ! Emniyet kemeri takmanın önemi bir kere daha ortaya çıkıyor ! Bence aırbag lambası yanma sorunu koltuğun hızla geri gelmesi sırasında aırbag kablosunun soketinden oynamasından kaynaklanıyor
Sorulara bir arakadaşın verdiği bu cevap biraz olsun aydınlatıcı ama ben yine de tam tatmin olmadım. Emir bey biraz daha aydınlatıcı oldu. Sensör kemerde değil kemerin takılacağı tokada ise o zaman kemerin aktif gergeli olup olmaması önemli değil. Doğru mu anlamışım. Önemli olan kemerin takılı olması. Doğru mu?
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 02 Mar 2007, 20:23

[quote="skodacı"]sayın tezel;aktif gergili ön emniyet kemerlerine sahip araçta eğer ki emniyet kemerleri takılı değilse hava yastığı patlamaz mı?muallakta olduğum nokta bu...Disapprove [/QUOTE]

Emniyet kemerinin takılı olup olmadığına dair sensör bulunan ve hava yastığı bulunan araçlarda kemer takılı değilken hava yastığı devre dışı kalır. Çünkü kemer takılı değilken hava yastığı boynunuzu kırabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodacı » 02 Mar 2007, 20:37

sensör deki kasıt gösterge panelinde emniyet kemeri uyarı lambasının bulunmasımıdır?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 03 Mar 2007, 00:25

öyle olabilir ama uyarı ışığı sadece sürücü için olduğundan sürücü hava yastığı için geçerli bu durum,yolcu hava yastığı her ihtimalde açılır o zamandaConfused
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti skodacı » 03 Mar 2007, 21:14

bu konuyu en iyisi bir yüce autoyla payşalaşım...kavram kargaşası yaşanıyor çünkü... skodaların hangi modellerinde Emniyet kemerinin takılı olup olmadığına dair sensör bulunuyor...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 03 Mar 2007, 22:03

[quote="skodacı"]bu konuyu en iyisi bir yüce autoyla payşalaşım...kavram kargaşası yaşanıyor çünkü... skodaların hangi modellerinde Emniyet kemerinin takılı olup olmadığına dair sensör bulunuyor...[/QUOTE]
valla şu işi tüm detayları ile öğrendikten sonra bizi de aydınlatsan iyi olacak.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 03 Mar 2007, 22:08

[quote="skodacı"]bu konuyu en iyisi bir yüce autoyla payşalaşım...kavram kargaşası yaşanıyor çünkü... skodaların hangi modellerinde Emniyet kemerinin takılı olup olmadığına dair sensör bulunuyor...[/QUOTE]
üstat ben  farklı bir bilgi daha buldum en azından ben bilmiyordum.
Hava yastığı bir çarpışma sırasında, ön hava yastıkları için aracın ön kısmına, yan hava yastıkları için de aracın yan kısmına (kapı v.b.) yerleştirilen algılayıcılardan gelen uyarı sonucunda şişerek, çarpışma yönünde yolcuyu karşılar ve yolcunun hareketini yumuşatır. Hava yastığı şiştikten sonra kısa bir süre içinde söner çünkü çarpışmadan sonra aracın hareketinin devam edebileceği ve bu nedenle özellikle de sürücünün etrafını görmesinin ve direksiyonu kontrol edebilmesinin gerektiği belirlenmiştir. Bazı sürücüler kazadan sonra aracındaki hava yastığının şişmediğini iddia ederek yetkili firmaları aramaktadır. Hava yastığı ancak belli bir hızın üzerindeki çarpışmalarda devreye girecek şekilde ayarlanmıştır. Örneğin 10 km/s hızla gerçekleşen bir çarpışmada hava yastığı çalışmaz çünkü bu hızdaki bir çarpışmada hava yastığı gerektirecek bir tehlike söz konusu değildir. Bu şekilde gereksiz masraflar önlenmiş olur. Genel olarak, emniyet kemeri kullanımının daha düşük olduğu A.B.D.'de hava yastıkları daha erken devreye girmek üzere ayarlanmaktadır (15-20 km/s). Avrupa'da ise emniyet kemeri kullanımı daha yaygındır ve bu nedenle hava yastıkları daha geç devreye girmek üzere ayarlanmıştır (20-25 km/s). Bazen emniyet kemeri mi yoksa hava yastığı mı daha fazla koruma sağlıyor gibi bir soru soruluyor. Bu sorunun cevabı, en iyisi her ikisini de kullanmaktır. Eğer ille de birini seçmek gerekirse, emniyet kemerinin tek başına hava yastığından daha fazla koruma sağladığını belirtmek gerekir çünkü (ön) hava yastığı sadece önden çarpışmalarda koruma sağlar; emniyet kemeri ise devrilme dahil her türlü kazada sürücü ve yolcuları yerinde tutar ayrıca hava yastığı tek bir darbede görev yaparken emniyet kemeri art arda gelebilecek darbelerde yolcuları korur. Hava yastığı emniyet kemerine ek olarak tasarlanmıştır bu nedenle SRS (Suplementary Restraint System) adı verilmektedir

araçların orta konsol altında olan AIRBAG beyni ve genelde kapı direklerinde bulunan emniyet kemer sensörleri ile kordineli çalışırlar
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 03 Mar 2007, 22:35

nuriatasoy  sorunun cevabı bu değil maalesef...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 03 Mar 2007, 22:38

[quote="skodacı"]nuriatasoy  sorunun cevabı bu değil maalesef...[/QUOTE]
üstat senin soruna cevap vermek değil niyetim zaten cevabını bulamadım. ben airbagle ilgili çalışması için gereken süreyi bulmmuştum. ben 10 km hızla giden bir araçta airbagin çalışmadğını bilmiyordum artı airbag açıldıktan hemen sonra geri söndüğünü bilmiyordum. bunları paylaşayım dedim.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 03 Mar 2007, 22:40

nuriatasoy  çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıyayız sanırım...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 03 Mar 2007, 22:51

haklısın şu işi iyi bilen biri  konuyu tane tane anlatsa nasıl bir sevaba yeter.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir