emniyet kemeri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

emniyet kemeri

İleti yonetici » 04 Mar 2007, 01:50

Arkadaşlar net bir cevap aramanız doğru değil çünkü marka ve modele göre değişiklik gösteren bir konu. Mesela Toyota Coralla yolcu koltuğundada emniyet kemeri sensörü bulunur. Yolcu ve sürücünün de emniyet kemerini takması için durmaksızın sesli ikaz yapar. Fakat ben hiçbir skoda modelinde yolcu emniyet kemeri uyarısı görmedim. Tabi bu skodada yolcuların emniyet kemerinde sensör yok manasına gelmez. En doğrusu yanlış bile olsa "emniyet kemeri olmadan airbag açılmaz" görüşünü benimsemek ve buna göre hareket etmektir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodacı » 04 Mar 2007, 14:39

Disapprove?  skodaların herhangibir modelinde belirttiğin gibi "emniyet kemeri olmadan airbag açılmaz" özelliği mevcut olsa idi,bu özellik araçların bröşürlerinde muhakkak suretle yazılı olur idi...sözkonusu olan neticesinde insan hayatı...skodanın tüm modellerinde yolcu emniyet kemeri uyarısı yoktur...sadece sürücü emniyet kemerisi uyarısı vardır...ve ben hala skodaların hiç bir modelinde "emniyet kemeri olmadan airbag açılmaz" görüşünü benimseyemiyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 05 Mar 2007, 11:41

Daha önce yazıldı mı bilmiyoruma ama Skoda'da airbag açılma hızı 40 km'nin üstü diye okumuştum!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sainz » 05 Mar 2007, 16:11

[quote="irfant"]Daha önce yazıldı mı bilmiyoruma ama Skoda'da airbag açılma hızı 40 km'nin üstü diye okumuştum![/QUOTE]

Genellikle havayastığı açılabilmesi gereken hız 40 km/s' dir. Ayrıca belli bir açıya kadar yandan gelen darbelerde açılabilir. Örneğin ön çamurluklara alınan darbelerde açılmayacak şekilde tasarlanıyorlar. Bir de kaputun üstüne gelebilecek şekilde bir darbe alındığında da havayastıkları açılmıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti skodacı » 05 Mar 2007, 20:42

arkadaşlar konumuz hava yastığının açabilabilmesi için gerekli hız değil..."emniyet kemeri olmadan airbag açılmaz" teoremidir...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 05 Mar 2007, 21:12

doğrudur ağabeyim, polo ile gece ışıklarını kapatıp kereste kaçıran ve aniden yola çıkan bir traktöre  60 km hızla arkadan çarpmıştı. keresteler kaputa çarpıp ön camı dağıttı ama tampona bir şey olmadığından aırbag açılmamıştı.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti skodacı » 05 Mar 2007, 21:49

emniyet kemeri takılı değilken bile airbag açılır...iddaa ediyorum...(skodalar için tabii)
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 06 Mar 2007, 01:30

açılmasına açılır da, hızlı isek, kemersiz hava yastığına çarpınca duvara çarpmış gibi olmaz mıyız.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti umutkubat » 07 Mar 2007, 00:55

evet lazianke ye katılıyorum,hiç değilse kemer hava yastığı sönene kadar öne doğru olan aşırı harekete engel olur.

umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti nuriatasoy » 07 Mar 2007, 11:17

[quote="skodacı"]emniyet kemeri takılı değilken bile airbag açılır...iddaa ediyorum...(skodalar için tabii)[/QUOTE]
üstat bu olayı iyice açıklığa kavuşturmak için Fabia kullanma klavuzununun emniyet kemeri ve hava yastığı bölümünü 2 defa okudum. Hava yastığının açılması için emniyet kemerine ihtiyaç olduğuna dair bir ibare bulamadım. Ayrıca hava yastığı hanği durumlarda çalışmaz şeklinde bir uyarı bölmesi açmışlardı ordada bu ibare geçmiyor. Ayrıca hava yastığı açıldığında emniyet kemeri takılı olması güvenlik için önemli şeklinde ifade kullanmışlar. Dolayısıyla emniyet kemerine gerek yoktur hava yastığının açılması için. Bu Fabia için geçerli. Bazı araçlarda emniyet kemeri ile beraber çalışıyor. Bu güvenlik tabiki daha iyi. Emniyet kemersiz hava yastığının açılması felaket olur herhalde. Sonuç olarak Fabianın bu durumu demek değildir ki emniyet kemeri takmayalım. Güvenlik sistemi emniyet kemeri ve hava yastığı ile beraber bi bütündür. İkisini beraber kullanmaya devam. Kazasız sürüşler.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 07 Mar 2007, 11:38

Fabialarda zaten emniyet kemeri sensörü yok (çoğunda yok, belki 2006-7'lerde olabilir). Bu sensör yokken zaten airbag ile beraber çalışmasından söz edilemez.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir