Karlı havalarda ön kaputta beliren üçgen işaret?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Karlı havalarda ön kaputta beliren üçgen işaret?

İleti shumenli » 13 Oca 2009, 12:06

Merhaba arkadaşlar,
Geçtiğimiz karlı ve soğuk havalarda dikkatimi çeken birşey oldu ve sizinle paylaşmak istedim. Belki biliyorsunuzdur ve öğrenmiş olurum ne olduğunuda.
Araç üzerinde hafif kar veya çiğ olduğu zamanlarda arabamın kontağını çevirip ısınması için beklediğim süre içerisinde ön kaput üzerinde üçgen bir şekil beliriyor. Tarif edecek olursam bildiğiniz üçgen reflektör boyutunda bir şekil. Ne olduğunu bilmiyorum ancak tahminde bulunacak olursam sanırım motor ısınınca kaput ile döşemesi arasında üçgen bir yapımı vardır da o yüzden o şekilde beliriyor yoksa başka bir nedenmidir bilmiyorum.
İlerleyen zamanda fotoğraflarınıda paylaşırım ama önce kar yağmasını beklemek gerek :)

2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti sainz » 13 Oca 2009, 13:19

Kaput sacı denilen kısım yaprak şeklinde inca bir sacdan mamuldür. Doğal olarak esner. Esnememesi için kaput sacının altında, sacı düz tutabilmek için konulmuş direkler vardır. Kar veya çiy olduğunda gördüğünüz o üçgen şekil alttaki direklerin, kaput sacı üzerinde oluşturduğu şekildir. Bazı otomobillerin kaputunda kare biçimli de görünebilir. Sedan otomobillerin bagaj kaputlarında da görünür.
Bahsettiğiniz şekli oluşturan kaput sacı altındaki direkler aşağıdaki fotoğrafta işaretli olanlar:

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti keceli » 13 Oca 2009, 13:44

LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 13 Oca 2009, 14:37

bu soruyu 95-96 yıllarında kendime çok sormuştum biz erzurumdayken araba ısınınca kaputtaki buz çözülmeye yüz tutardı bizim reno 9 da ve kaputta desenler çıkardı. 2-3 hafta düşünmüstüm, ve hep aynı desen çıkıyordu, en sonunda dayanamayıp, kaputun altına ilk defa bakmaya niyetlenmiştim, ve olayı o şekilde çözmüştüm Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti shumenli » 13 Oca 2009, 14:59

[quote="sainz"]Kaput sacı denilen kısım yaprak şeklinde inca bir sacdan mamuldür. Doğal olarak esner. Esnememesi için kaput sacının altında, sacı düz tutabilmek için konulmuş direkler vardır. Kar veya çiy olduğunda gördüğünüz o üçgen şekil alttaki direklerin, kaput sacı üzerinde oluşturduğu şekildir. Bazı otomobillerin kaputunda kare biçimli de görünebilir. Sedan otomobillerin bagaj kaputlarında da görünür.
Bahsettiğiniz şekli oluşturan kaput sacı altındaki direkler aşağıdaki fotoğrafta işaretli olanlar:

[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Çok da güzel açıklamışsınız. Tabi resim koymama da gerek kalmadı sanırım, sağolun...
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti kayamert » 13 Oca 2009, 15:03

[quote="sainz"]

[/QUOTE]
Fotoğrafdaki arabada güzelmiş temiz görünüyo
kayamert
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 13 Oca 2009, 17:39

Fazla binilmemiş de ondan...Big%20smile
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir