Fabia Motor Arıza Lambası Yanıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Motor Arıza Lambası Yanıyor

İleti sduman » 17 Oca 2009, 23:34

Herkese selamlar;
2002 Model, 1.4 motor, 101 beygir,42000 Km. de Fabia aracım var, aracın ikinci sahibiyim,iki yıldan beri kullanıyorum ,ilk yıl bir sorun yoktu fakat ikinci yıl,zaman zaman motor arıza lambası yanmaya başladı,ilk defa Mart 2008 tarihinde yandı, bursa yetkili servisi tomurcuk otoya götürdüm,arıza teşhis cihazına bağladılar,cihaz, bank1 zengin karışım geçici arıza gösterdi,"geçici arıza eğer tekrarlarsa lamda sensörünün değişmesi gerekir" dediler,sonra yaz gelinceye kadar muhtelif zamanlarda üç-dört defa yandı,kendim bandırmada ikametgah ediyorum,burada yetkili servis olmadığından,sanayide arızaları sildirdim,yaz boyunca yaklaşık dört-beş bin Km.yol yaptım hiç yanmadı,nihayet 2008 Kasım ayında havalar somaya başlayınca tekrar yandı,bursa ya tomurcuk otoya götürdüm,cihaza bağladılar gene aynı hatayı yazdı;bank1 zengin karışım,gene lamda sensörü arızalı olabilir  fakat başka bir arızada yakabilir dediler,eğzos emisyon ölçümü yapıldı bütün değerler normal çıktı,arızayı hafızadan sildiler,kesin bir şey söylemediler,tatmin edici bir cevap alamadığımdan başka bir servise bursa bozkurt skoda servisine götürdüm,aracı cihaza bağladılar bütün motor testlerini yaptılar,araçta hiçbir arıza çıkmadı onlarda "Aracın arızası silindiğinden şu an hiçbir arıza görünmüyor,yanınca gelin" dediler,bursa dan bandırmaya (100 Km.) eli boş döndüm,yaklaşık bir hafta sonra tekrar yandı işi gücü bırakıp bursa bozkurt otomotive doğru yola çıktım,giderken arıza lambası yandığı halde aracın yaktığı yakıtı devamlı kontrol ettim araç normal yakıyordu,ayrıca çekişinde veya başka bir şeyde anormallik yoktu,vardığımda aracı arıza teşhis cihazına bağladılar,önce ön lamda sensörü arızası verdi,usta arızanın detayına inince her iki sensöründe (ön ve arka) çalıştığını arızanın geçici olduğunu aldığım bezine dikkat etmem gerektiğini söyledi,sensörü değiştirmeden geri döndüm,o zamandan beri yaklaşık 2000 Km.yol yaptım benim lamba dün gene yandı,bu konuda ne yapmalıyım sizce, yardımcı olursanız sevinirim,aşğıda enson arıza test cihazının verdiği çıktıyı hata kodlarıyla beraber aynen yazıyorum:

004.01-Arıza hafızasını sorgulama
1 Arıza algılandı
17547      P1166     035
Bank1,karışım adaptasyonu,bölüm2
Yüksek sınır a
geçici

sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti OSİEK » 18 Oca 2009, 00:11

150 tl ile 350 tl arası bir arıza giderme ücreti ödeme ihtimali var sanırım
OSİEK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti OSİEK » 18 Oca 2009, 00:13

sensörlerin ikisinide değiştirme ihtimalini  düşünmek bile istemem.
OSİEK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 18 Oca 2009, 00:43

Benim motor ariza isigi aylardir yaniyor, gidiyorum servise sonduruyorlar sonra yine yaniyor, VW group`un boyle bi sorunu var, algilama cok hassas cukurdan gectiginde bile yanar o isik, ben artik takmiyorum pek zaten bi arkadas kendi notebookuna programini yukledi, kalosunu da almis onunla da bazen arizalara bakiyoruz, ya da gostergeyi kaldiriyoruz..

en son bi sorun vardi, makina ayri kadranda ki gostergede ki hararet ayri gosteriyordu zaten bende koydugum antifriz kac ay oldu neden eksilmiyor diyordum, motoru ne sogutuyor, ne de isistiyormus, bi parca degistirdiler butun antifrizide doktuler, yenisini doldurduk devam,ama noel tatilinde ki 1956km. sonunda ene yandi isik, yani yukarida da yazdigim gibi ota  b... yaniyor bu isik umrsamiyorum artik pek..
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 18 Oca 2009, 02:09

alış o ışığa aramıza hoşgeldin kafasına göre takılır yanar söner kışın daha çok yanar benim ışıkta 2 yıldır yanıp sönüyor alıştım sende alış
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti yonetici » 18 Oca 2009, 03:14

Yanan arıza ışığının benzinden olduğunu söyleyen servisleri yıllardır anlayamıyorum bu çok uyduruk bir gerekçe. Araç bu tarz karışım sorunlarını zaten tolere etmek için o kadar sensörle ölçüm yapıyor başaramayıncada size ben o kadar uğraşıyorum ama yinede dikiş tutturamadım diyerek hata veriyor. Benzinde sorun olsa bir sonraki depoda geçici arıza ışığının sönüp tekrar yanmaması gerekir.

Motor arıza lambasının yandığı birçok durumda araç standart bir motor işletim sistemine geçiyor. Mesela oksijen sensöründen değer alamaz ise ortalama bir karışım ayarlayıp onu devam ettiriyor. Fakat bu bulunduğunuz bölge, hava, yol ve kullanım şartlarına göre bazen çok uyumsuz olabiliyor o zaman yanan arıza ışığına ilişkin sorunları hissediyorsunuz. Bazende standart motor işletim parametreleri bahsettiğim koşullara uyumlu olabileceğinden anormallikleri hissedemiyorsunuz yada mevsim değişimi ile birlikte farkedilir sorunlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle arıza ışığı yandığında çoğu zaman ekonomik nedenler ile ortada hiçbir sorun yokmuş gibi davransak bile öyle olduğuna inanıyor olmak doğru değil. Çünkü araç olması gereken çalışma düzeninde değişikliğe gitmiş oluyor.

Oksijen sensörleri konusunda uzun yıllardır Bosch üretim yapıyor. Türkiyede Bosch Car Service adı ile çeşitli noktalarda hizmet veriyorlar. Sensörlerin test ve değişimi için üretici olmanın getirdiği bazı üst düzey bilgi birikimlerini servis noktalarındaki personelede aktarmış durumdalar. Oksijen sensörü kaynaklı bir sorun olup olmadığını servisler ile çözmekte sorun yaşadığınıza göre böyle bir yere uğramanızda fayda var.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti sduman » 18 Oca 2009, 10:58

Verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ismail çelik » 18 Oca 2009, 15:30

merhabalar.
malzeme değiştirmeden önce filtreyi ve klepeyi temizleyin derim.....

daha önce de benzeri sorunu olan bir arkadaşa da anlattım bir kez de size anlatayım. üstelik benim başıma da bandırma da geldi.

2 sene önce arabayı yeni aldığımda bandırma erdek yolunda vakıf petrol ofisi var oradan bir şekilde 3 lt benzin aldım.(nedenini sorma yalnız 3 lt) benzinlikten çıkıp 500 mt gidince motor lambası yandı. (belki de sizde oradan aldınız ogünden beri petrol ofisinden benzin almıyorum sizlere de tavsiye ederim.) çanakkale yol kavşağındaki bp den depoyu fulledim lamba söndü fakat balıkesire devam ederken bursa kavşağında  (türker tesisleri) tekrar yandı. sonra susurluk gibi söndü. blk çayırhisardaki petrol ofisinden depoyu doldurunca yine yandı sonra bazen yanıp bazen sönmeye başladı. sonra sanayide şehirli oto var erkan ustaya götürdüm; nasıl çözdü biliyormusunuz:hava filtresini ve klepe nin olduğu boğazı söküp bir güzel temizledi.

zaman içinde bir kez daha yaptı busefer ben kendim temizledim sistem FAAL

tavsiyem önce temizleyin arıza devam ediyorsa ondan sonra malzeme değiştirin derim
ismail çelik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 01:20

ismail çelik bey;
Yazdığınız cevap için öncelikle teşekür ederim,fakat benim dezavantajım malesef bandırmada skodadan anlayan iyi bir yer yok,sizden ricam bu klepe temizleme işini kendim nasıl  yaparım, bana biraz daha açarak yazarmısınız lütfen,ayrıca egr valfininde kirli olması bu lambayı yakıyormuş galiba onuda kendimiz temizleye bilirmiyiz?
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 01:54

Merhaba;

Ben fabia nın lamda sensörünün fiyatını bilyorum,(yaklaşık 350 TL) fakat hangi marka bilmiyorum,fabia nın orjinal lamda sensörü markasını biliyormusunuz ?, bir de bosch marka taktırsam verim alırmıyım aceba?orjinal sensöre göre fiyatı nasıldır?
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 02:01

Arkadaşlar;
İki günden beri bu formu inceledim, bu motor arıza lambası ve oksijen sensörü ile ilgili bir çok defa konu başlığı açılmış çoğunu okudum,ama malesef konuyu açan arkadaş açmış ama sonuç yok,lütfen bu konu ve diğer konular ile ilğili arkadaşlar nasıl çözdüklerini yazarlarsa forum sitesi amacına ulaşmış olur, sayğılar.
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti symirna35 » 19 Oca 2009, 02:17

Aynı sorun bende de vardı. Egr valfini değiştirdim. Şimdi çok şükür sorun yok. Sıfırını almana da gerek yok. Servisleri salla gitsin. Orjinal çıkma parça satan yerler var. Bir çok parça sıfır ayarında. Kolay Gelsin.
symirna35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 10:52

egr valfi değişimi nekadar tutdu?ben bandırmada oturuyorum,bu bahsettiğin orjinal çıkma parçaları nerden bulabilirim? teşekürler.
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 11:36

Arkadaşlar,
Yukarıda yazdığınız mesajları okudum,çıkardığım sonuç,tahminim,motor arızalambasının yanması büyükbir ihtimalle oksijen sensörlerinden değil çünkü serviste usta sensörlerinin ölçümünü yaptı sensörler gerekli voltajları alıyor dediler,
Sizce yetkili servis olmayan bir yerde (bandırmada skoda servis yok) bu havalandırmanın ordaki  klipeyi ve egr valfini temizlettirebilirmiyim?
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 11:40

Egr valfi ne işe yarar ?

sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 11:46

Fabia nın Egr valfi hangi marka? bosch un bizim fabia lara uygun valfleri varmıdır aceba?

sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 19 Oca 2009, 13:13

Arkadaşlar ben fabiama Pierburg marka orjinal EGR valfi aldım. 185 YTL. Eski valfi sökerlerkende arabanın yanındaydım made in Spain yazıyor. Yeni aldığımda İspanya malı değiştirdim sorun çözüldü motor arıza lambası yanmıyor çok şükür.

ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 14:47

Arkadaşlar,
Forma okudugum kadarıyla yirmi kez kontağı aç/kapa yapınca motor arıza lambası sönüyormuş,fakat ben denedim olmadı,aceba geçici arızalardamı bu işlem geçerli bilgisi olan varmı ?
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir