Fabia Motor Arıza Lambası Yanıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Motor Arıza Lambası Yanıyor

İleti hetepe » 19 Oca 2009, 15:03

[quote="sduman"]Arkadaşlar,
Forma okudugum kadarıyla yirmi kez kontağı aç/kapa yapınca motor arıza lambası sönüyormuş,fakat ben denedim olmadı,aceba geçici arızalardamı bu işlem geçerli bilgisi olan varmı ?
[/QUOTE]
Böyle sorun giderme olamaz, bu tamamen ''Türkiş'' çözümü ve başka bir sorun doğurma olasılığı yüksek.

En iyisi vag-com arıza sorgusu yaptırın, Egr ise temizletin, yeniden tanıtın.Olmadı değiştirin.Bu araçlar Doğan-Şahin gibi değil...

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti ZEUS » 19 Oca 2009, 15:44

Ben bu egr valfinden çok çektim.(Allah Çektirmesinde) 3 defa temizlettim adaptasyon ayarlarını yaptırdım olmadı, çareyi değiştirmekte buldum.
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sduman » 19 Oca 2009, 17:39

Egr valfinin temizlik ve ayarlamasını  yetkili servisdemi yaptırayım yoksa sıradan yerlerdede bu işi yaptıra bilirmiyim?
sduman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 19 Oca 2009, 17:45

Bence dışarda yaptırmayın.Yetkiliservislerde yaptırmanız daha iyi olur.
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 19 Oca 2009, 17:57

Veya donanımı yeterli, bilgisayarı, programı olan ve de vw grubu arabalar üzerine uzmanlaşmış özel servisler de olabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mfs » 21 Oca 2009, 22:41

selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bu servis beni deli edecek bana yardımcı olursanız çok memnun olucambaşka bir çarem kalmadı,arkadaşlar bende 2004 model fabia combi var 101 beygir special geçen yıl şubat ayında lpg taktırdım lavato marka o günden kasımın 10 na kadar bir sorun yaşamadım,10 kasımda motor arıza lambası yandı servise gittim egr valfi değişecek dediler değiştirttim 19 ocak kadar bir sorun yoktu yine motor arıza lambası yandı allahtan servise yakın yerdeydim gittim tekrar bana yine egr valfi dediler ee dedim 2 ay oldu değiştireli dedim olsun dediler lpg li olduğu için bu hep arıza verir dedi usta başı bundan birşey olmaz biz ayarladık zaman zaman yanacak,zaman zaman sönecek dedi ve 3 gün oldu hala sönmedi bu olayı nasıl çözücem bana yardımcı olursanız çok sevinirim bu motor arıza lambasını nasıl söndürebilirim,ne yapmam gerek bana yardımcı olacak arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum teşekkürle(mfscetinmynet.com)
mfs
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 21 Oca 2009, 22:47

LPG li araçlarda sistemi kandıran bir parca var bu parca motorun arıza ısıgı yakmasını engellıyor. sistemı kandırıyor yani. benım aracımda var resımlerını cekıp eklıyıcem bır ara ama bır turlu fırsatım olmadı.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti mfs » 22 Oca 2009, 14:48

teşekkürler arkadaşım eğer müsait olur ve zamanınız olursa ban mail.atarsanız o parçanın resmini,nerden ve ne kadar aldığını sevinirim tekrar teşekkürler (mfscetin@mynet.com)
mfs
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 25 Oca 2009, 02:05

[quote="ZEUS"]Ben bu egr valfinden çok çektim.(Allah Çektirmesinde) 3 defa temizlettim adaptasyon ayarlarını yaptırdım olmadı, çareyi değiştirmekte buldum.[/QUOTE]

Egr valfini değiştirmeme rağmen 140 km sonucunda motor arıza lambası tekrar yandı. Egr valfi arızası veriyor neyapcağımı kime güveneceğimi şaşırmış durumdayım. Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varmı ne yapmalıyım?
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 25 Oca 2009, 02:28

[quote="mfs"]selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bu servis beni deli edecek bana yardımcı olursanız çok memnun olucambaşka bir çarem kalmadı,arkadaşlar bende 2004 model fabia combi var 101 beygir special geçen yıl şubat ayında lpg taktırdım lavato marka o günden kasımın 10 na kadar bir sorun yaşamadım,10 kasımda motor arıza lambası yandı servise gittim egr valfi değişecek dediler değiştirttim 19 ocak kadar bir sorun yoktu yine motor arıza lambası yandı allahtan servise yakın yerdeydim gittim tekrar bana yine egr valfi dediler ee dedim 2 ay oldu değiştireli dedim olsun dediler lpg li olduğu için bu hep arıza verir dedi usta başı bundan birşey olmaz biz ayarladık zaman zaman yanacak,zaman zaman sönecek dedi ve 3 gün oldu hala sönmedi bu olayı nasıl çözücem bana yardımcı olursanız çok sevinirim bu motor arıza lambasını nasıl söndürebilirim,ne yapmam gerek bana yardımcı olacak arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum teşekkürle(mfscetinmynet.com)[/QUOTE]

sanırım senin sorunun bendeki gibi lamda sensörü ile ilgili. onu değiştirsen de zaten araç lpg li old. için sorun çözülmüyor. ama benim de kendimce bulduğum bir TÜRK İŞİ yöntem var, bunu diğer lpg li arkadaşlara da öneriyorum. Şöyle ki motor arıza ışığı yandığında aracı hemen benzine alıyorum biraz bu şekilde yolculuk yapıyorum sonra hafif bi yokuşa geldidimde aracı düşük viteste yüksek devirle -5000-5500 gibi- kullanrak tırmanıyorum sonra normal sürüş yaptıktan sonra aracı stop ettiriyorum. Ertesi sabah arabayı çalıştırdığımda mator arıza lambasından eser kalmamış. teknik olarak bu olayı bilen arkadaşlar varsa böyle yaparak arabada ne yaptığımı bana da anlatırlarsa sevinirim. ama şimdiye kadar ayda bir yaşadığım sorun bu şekilde hep çözüldüğünü de belirtmek isterim.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti blue_brownie » 26 Oca 2009, 02:46

zengin karışımdan ve yüksek oktan lpg kaynaklanan sorunlarda yukardaki gibi benzinle calıstırmak mantıklı araba normal ayarlarında calıstıgını sanıyor ama gecici cozum aslında bizim hatamız 2 depo lpg 1 depo benzin sistemini kullanmamak normalde bu sekilde suruldugu zaman araba rahatlıyor ve arıza ısıgı yanmıyor.

yukardaki tavsiye uygulanır ama onun yerine 2 depo lpg gidip 1depo benzinlide kullanmak en mantıklısı ...
blue_brownie
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti angaralı » 27 Oca 2009, 11:05

Oksijen sensörlerinden olabilir. Aynı olay benim fabiada mevcut.
angaralı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 27 Oca 2009, 18:27

Boşuna mı değiştirdik şimdi EGR denen valfi. Demekki benim EGR valfi sağlammış. Peki Neden O zaman Bilgisayara bağlayınca EGR valfi arızası veriyor.
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawjoe » 27 Oca 2009, 19:19

eger yetkili serviste yaptırmıs olsaydınız bence sorun kalmıcaktı tekrar garanti altında yenisini takıcaklardı yada dogru arızayı bulup sorunu gidericeklerdi..

dawjoe
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEUS » 27 Oca 2009, 19:44

ben egr valfini dışardan aldım ama aracın üzerinden çıkanla birebir orjinaliydi aynısıydı. üstelik yetkili serviste değişti egr valfi.
ZEUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawjoe » 27 Oca 2009, 19:54

ben yetkili serviste yedek parcacıyım eger biz taksak ve bozulsa yani bizim verdiğimiz mal olsa garanti kapsamında bu parca değişirdi. ama su an o yetkili servis yada aldıgınız yer bunu kabul etmeyektir.
dawjoe
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 27 Oca 2009, 22:43

bu oksijen sensörünün yerini bilen var mı?

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fore83 » 16 Kas 2015, 11:37

Lpg den kaynaklı arıza ışığını geçici olarak söndürmenin yöntemini anlatan bir video.

http://youtu.be/EExm9tlzNzM
fore83
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Fatih Maral
Nereden: Van
Arabanız: 2007 Oktavia 1.6 mpı Elegance

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir