fabia yedek depo (genleşme tankı)???

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia yedek depo (genleşme tankı)???

İleti memetboss » 20 Oca 2009, 21:21

aracım fabia sedan tdi. iki gün önce mazot almak için istasyona girdim. önceki sefer tam doldurttuğum depoyla şehir içi 600 km yapmışım ve yakıt ortalamam 5.9lt/100km idi. yani 35.4 litre harcamış olmam lazım (yol bilgisayarı daha önceki denemelerimde doğru sonuç verdiği için güveniyorum). neyse pompacı arkadaşa depoyu tam doldurmasını söyledim. işlem bittiğinde 44.24 lt mazot aldığım yazıyordu sayaçta fakat benim beklentim 35 lt civarı birşeydi doğal olarak. şaşkın bir şekilde adama sordum sen yedeği de mi doldurdun, nasıl oldu bu iş diye. adamda şaşırmış gibi yaparak depoya baktı ve evet orayı da doldurmuşum bakın mandalı açık falan dedi. ben o kısmın 7lt civarı olduğunu sanıyordum ama bizim hesapta 9 lt civarı olduğu görülüyor. kazıklanmış olabileceğimi düşündüm ve sizlere sorayım dedim.

bu araçların yakıt deposu 45+ kaç litre??? kesin bilen var mı?
şimdiden teşekkürler.

memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2009, 21:27

orası yedek depo değil, benim bildiğim yedek depo diye bir kavramda yok. yedek depo adı üstünde ''yedek''yedek lastik gibi düşünün, yani ayrı bir ünite. aracınızda bir tane depo vardır. yedek yoktur, arazi araçlarında, tanklarda, uzun yol araçlarında falan olur.

deponuzu adam tam doldurmuş ve pompa atmış, lakin adam pompanın butonuna tekrar basarak genleşme tankınıda doldurmuş, adı üstünde genleşme tankı, genleşme yeri mazot değil, sağlıksız bir durum. sizi şaşırtmasın yakıt göstergeniz bi 80-100 km yerinden oynamayacak.

2 litre farktan bahsetmişsisiniz, genleşme tankını 7 litreden hesap ederek bu sonuca varmışsınız, genleşme tankı kaç litredir bilmiyorum, hiç doldurtmadım.

yedek depo-7 litre kavramı aslında yakıt göstergesi ışığınız yandığında deponuzda 7 litre kalmıştır, ordan aklınıza gelmiş olabilir.

benim bildiğim bu kadar. yanlışım varsa düzeltiriz. bi forumu arayayım. vardı bu konu.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti memetboss » 20 Oca 2009, 21:36

aslında konu forumda vardı. oranın ne olduğunu kesin bilen yok sanırım. ben de kaynak göstererek bilen birisi olacak mı acaba diye sordum. yoksa doldurarak hesaplama zor oluyor. üreticinin oraya verdiği bir isim yok mu acaba? teknik verisi (kaç lt olduğu)bir yerde var mı?
kazıklandığı mı neden düşündüm çünkü pompanın attığını ve adamın tekrar oraya doldurduğunu görmedim, yoksa daha önce de oraya yakıt almıştım.

bir de orayı doldurmadan da depoyu fullersem yine yaklaşık 100km ibre yerinden oynamıyor bende.

7lt meselesi sizin dediğiniz gibi, ordam aklımda kalmış. karıştırmışım.

bu dediğim yerin tam ne olduğunu ve kaç lt olduğunu merak ediyorum.

memetboss
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2009, 21:40

bi sonraki dolumda pompa atsın, litreye bakın, sonra bir daha bastırın tekrar dolana dek, bi öncekini toplamdan çıkarın bulursunuz genleşme tankının kaç litre olduğunu.

ama orayı doldurmak sağlıklı değildir....

ayrıca 5.9 olarak hesap etmişsiniz bu tüketimi. hesabınızın doğruluğu kesin mi? aracı fulleyip hiç 2 saatten uzun istop etmeden sürekli kullanmış olmanız lazım depoyu bitirene değin ki, yol bilgisayarının hesabını full deponuza sağlatalım...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti memetboss » 20 Oca 2009, 21:48

sağlıklı olmadığını ben de duydum ve hiç tam doldurtmamıştım orayı. sadece birkaç kez birkaç lt aldım oraya. mesela 95tl oldu abi 100 yapayım mı gibi.
ben bu adamın bir numara yaptığını düşünüyorum. orda pompa attı 105 küsür tuttu adam daha 106 olsun mu yuvarlak diyor. bakalım bu depoyu kullanınca anlarım.

5.9 lt hesabına güveniyorum, ikinci menünün ortalaması o, zaten hep takip ederim.ayrıca 5.9 olmasa da olur. şu anda daha çok merak ettiğim şey orası ne işe yarar neden vardır hacmi nedir adı nedir ve bunlar nerede yazar???

cevap için sağolWink
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2009, 21:51

orası neden var? sorusunu cevaplayım, arkdan full depo ile darbe aldığınızda, sıkışma olduğunda genleşme kabı kendi hacmi kadar tolere payı bırakıyor. sıkışmayı yumuşatır diyelim birazcık. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ufuk05 » 20 Oca 2009, 21:52

benim fabia nın genleşme tankını doldurdumu 9 litre alıyor.İlk başta genleşme tankından benzini yer ondan sonra depoya döner.Aldığın yakıt normal endişe edilecek bi durum yok

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 20 Oca 2009, 21:54

Genleşme tankı pompayı sokuyor ya orda sol tarafta siyah bir düğme var ona basınca doluyor bende 7 litre olarak biliyorum onu
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti memetboss » 20 Oca 2009, 21:56

gerçekten bu bilgileri bulabileceğimiz bir yer yok mu ki?
bir de bu olay sadece vw grubu otolarında mı var?

diğer üreticilerin bu dediğiniz olaya karşı önlemi ne?

mesela belli bir darbede atacak bir kapak yapılabilir, darbe şiddet limiti düşük bile olsa mazot kaybından başka zararın olmaz bu kapak atarsa.... ne bileyim, mantıksız mı?

memetboss
CLASSIC
CLASSIC

İleti memetboss » 20 Oca 2009, 21:57

[quote="ufuk05"]

benim fabia nın genleşme tankını doldurdumu 9 litre alıyor.İlk başta genleşme tankından benzini yer ondan sonra depoya döner.Aldığın yakıt normal endişe edilecek bi durum yok

[/QUOTE]
 teşekkürler. ben de 9 hesapladım, umarım doğrudur.
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2009, 22:01

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?T ... +depo&PN=3

dizel-benzinli hacimleri farklıda olabilir.

boşuna bu kadar kafaya takmayın, orayıda doldurmayın derim. hiç bi araçta yedek depo olmaz. ışık yandığında içerde 7 litre kalır. Genleşme tankı yedek depo olaydı, ilk ora bitmezdi...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti memetboss » 20 Oca 2009, 22:18

orayı doldurmuyorum normalde. adam kendi kendine nasıl karar verip dolduruyor anlamadım, ona kızdım aslında. beni kandırdığını düşündüm bir şekilde.
hem ben oraya yedek depo demiyorum. ne olduğunu bilmediğimden başlıkta ikisini de yazdım.

ayrıca ilk genleşme tankının bitmesi olayını da tam anlamadım

bu iki kısım alttan birleşiyo olmalı (girişleri farklı yerden, üstte)

dolayısıyla ikisinden aynı anda harcanır bence. tabi nomal depoya konulan yakıt da diğer kısma geçmemeli. yani tek yönli çalışan bi kapakçık olabilir. bu da sizin bir önceki söylediğinize uymuyor. yani darbe, genleşme falan...?
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

İleti kadir_ » 20 Oca 2009, 22:27

Ben önceden benzinde kullanırken sadece uzun yola gidiyosam doldururdum şimdi hiç doldurmuyorum
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 20 Oca 2009, 23:08

emin değilim ama ağabeyim uzun yol çalıştığından ve yol üzerinde her yerde TTS li istasyon  olmadığından genleşmeyi hep doldurturdu.eski polosunda toplam 54-55 lt kadar yakıt aldığını söylerdi.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti derude » 20 Oca 2009, 23:24

Artı Depo, yedek depo, genleşme tankı her ne ise adı...

Kullanılması için mandalı vardır.

Hayati bir önem taşıyan ya da arıza riski oluşturabilecek birşeyi üretici kullanıcı keyfiyetine bırakmaz.

Hele üretim maliyetini artırıp mandal hiç koymaz.

Sıkışma sonucu mazot dolu bir depo patlasa bile mazot napacak?

Hiç mazotun patladığını ya da tutuştuğunu duydunuz mu?

Diğer taraftan 45 bin km dir kullandığım aracım benzinli ve yedek deposu param olduğu müddetçe doludur.

Sonuç olarak ve kendi deneyimimden yola çıkarak, mantığımı tatmin etmeyen kabullenişlerden ziyade kendime ve tecrübelerime güvenirim. 

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 20 Oca 2009, 23:33

kitapçıkta genleşme tankının doldurulmasının arızaya yol açabileceği yazıyordu. adamların elbet bir bildiği var ki yazmışlardır. yoksa inisiyatife bırakırlardı.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2009, 23:41

kullanıcı insiyatifine bırakmak derken? sonuçta hepimiz ehliyetli ve akli yeterliliğe sahip insanlarız, tabi ki insiyatifime bırakacak, belki ben uzun mesafe istasyon olmayan bi yola gidecem, ve o 7 litreye ihtiyacım olacak?

Uğur abi güzel bi laf sölemiş eski konuda.

''farz edin ki yemek yiyorsunuz, mideyi doldurup, üstünede kursağa kadar tıkabasa etmek anlamsız'' diye. yemek kaçmıyor ya, her yer de istasyon dolu.

ayrıca aracınızda insiyatifinize bırakılmış bundan çok daha hayati şeyler vardır. Örneğin emniyet kemeri uyarısı hiç susmayabilirdi, yada takılmadan araç gitmeyebilirdi, yahut, araç giderken kapıyı açmanıza hiç olanak olmayabilirdi.

ama durumun neyi icab edileceği bilinemez ve gerekli olabilir bunlar her ne kadar ilk bakışta mantıklı olmasalarda.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti derude » 20 Oca 2009, 23:41

[quote="lazianke"]kitapçıkta genleşme tankının doldurulmasının arızaya yol açabileceği yazıyordu. adamların elbet bir bildiği var ki yazmışlardır. yoksa inisiyatife bırakırlardı.[/QUOTE]

Sen de altına not düşmedin mi abi,

"O zaman ne diye mandal koydunuz" diyeSmile

derude
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir