fabia yedek depo (genleşme tankı)???

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia yedek depo (genleşme tankı)???

İleti derude » 21 Oca 2009, 00:02

[quote="hakanerdogan"]kullanıcı insiyatifine bırakmak derken? sonuçta hepimiz ehliyetli ve akli yeterliliğe sahip insanlarız, tabi ki insiyatifime bırakacak, belki ben uzun mesafe istasyon olmayan bi yola gidecem, ve o 7 litreye ihtiyacım olacak?

Uğur abi güzel bi laf sölemiş eski konuda.

''farz edin ki yemek yiyorsunuz, mideyi doldurup, üstünede kursağa kadar tıkabasa etmek anlamsız'' diye. yemek kaçmıyor ya, her yer de istasyon dolu.

ayrıca aracınızda insiyatifinize bırakılmış bundan çok daha hayati şeyler vardır. Örneğin emniyet kemeri uyarısı hiç susmayabilirdi, yada takılmadan araç gitmeyebilirdi, yahut, araç giderken kapıyı açmanıza hiç olanak olmayabilirdi.

ama durumun neyi icab edileceği bilinemez ve gerekli olabilir bunlar her ne kadar ilk bakışta mantıklı olmasalarda.
[/QUOTE]

Şimdiki araçlar nerden baksanız bir depo (45lt)  ile en az  600 km şehirler arası yol yapar.

Emniyet kemeri ya da kapı açılmaması gibi sistemlere gerek duyulmuyor çünkü durumun teknik bir tarafı yok.

Başka bir ifadeyle "Kemeri takmazsan ölürsün!" Düz mantık.

Bunu düşünemeyecek ve sonuçlarından başkalarını sorumlu tutacak biri zaten ehliyet alabilecek makuliyete sahip değildir.

Ama bizim tartıştığımız konu teknik detayları olan ve bu kadar tartışıldığına göre ortak kabul görmemiş bir teknik detay veya mühendislik bilgisi gerektiriyor..

Bu teknik bilgiyi de ehliyet sahibi bir sürücü bilmek zorunda da değil.

Yani bunun için mühendislik mi okuyalım bu yaştan sonraSmile

Yine aynı düz mantık olarak; Mandalı varsa doldururum.

Yok uzun yoldu.... yok biraz kısaydı.... yok işim çıktı yolculuk iptal olduydu...

Peki o zaman  nolacak yedek depoda benzin bitene kadar gezmem mi gerekecek?Smile

Özet olarak, teknik detayı hesaplamak ya da düşünmek benim sorumluluğumda değildir.Wink

Ama 120 km ile giden aracın kapısının açılmayacağını bilmek için mühendislik bilgisine de  ihtiyaç yoktur.Wink 

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 21 Oca 2009, 00:05

doğrudur abi, saygı duyarım. tercih meselesi oluyor bu konu biraz. kılavuzdada yazıyor. çokda lazım değil 3-5 litre fazlası ben doldurmamayı ön gördüm o kadar... 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fmaka » 21 Oca 2009, 00:15

[quote="lazianke"]kitapçıkta genleşme tankının doldurulmasının arızaya yol açabileceği yazıyordu. adamların elbet bir bildiği var ki yazmışlardır. yoksa inisiyatife bırakırlardı.[/QUOTE]
bende bu forumda sormusutm ve doldurulmamasının depo elektronık sıstemlerıne fayda saglıyacagını öğrenmiştim.

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti derude » 21 Oca 2009, 00:16

[quote="hakanerdogan"]doğrudur abi, saygı duyarım. tercih meselesi oluyor bu konu biraz. kılavuzdada yazıyor. çokda lazım değil 3-5 litre fazlası ben doldurmamayı ön gördüm o kadar...  [/QUOTE]

Bimukabil Hakan kardeşim.

Zaten mandalın olması tercihe bağlı olduğunu da ispatlıyor.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti raftboy » 21 Oca 2009, 01:05

benim araç 114000 km de. ben aracımda yarım depo görmedim. bildim bileli mazot girişte gözükene dek doldururum. pompa ilk attıktan sonra 9,5-10 lt civarında alıyo. bugüne kadar hiç sorun yaşamadım. ortalama 320-340 km sonra ibre oynamaya başlıyo.
raftboy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 21 Oca 2009, 03:01

o bölüm yedek depo olsaydı ilk oranın mazotu tükenmezdi...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti cetrefilli » 21 Oca 2009, 15:18

abi konu tam kapandı derken yeni birseyler söylüyorsunuz okuyunca cok gülüyorum bazen... o yüzden forumu cok seviyorum hem bilgileniyoruz bircok konuda hem bazen gercekten cokhos seyler yazılıyor ve okurken acayip keyif alıyorum... ben bu siteden genlesme tankının doldurulmamasının daha iyi olacağını öğrendiğimden beri doldurtmuyorum eskiden arada sırada doldurttuğum oluyordu sonucta sürekli sehir içindeyiz heryerde istasyon cokta birsey farketmez benim için ama kredi kartları chip para, para puan v.b. verdiklerinde işte genelde 100 tl için veriyorlar ozaman yedek, genleşme, bagajdaki teneke (bu şaka tabi) :) nere varsa doldurtuyorum aksi takdirde içindeki benzine göre 100 liralık almayabiliyorWink
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 21 Oca 2009, 15:21

[quote="cetrefilli"]abi konu tam kapandı derken yeni birseyler söylüyorsunuz okuyunca cok gülüyorum bazen... o yüzden forumu cok seviyorum hem bilgileniyoruz bircok konuda hem bazen gercekten cokhos seyler yazılıyor ve okurken acayip keyif alıyorum... ben bu siteden genlesme tankının doldurulmamasının daha iyi olacağını öğrendiğimden beri doldurtmuyorum eskiden arada sırada doldurttuğum oluyordu sonucta sürekli sehir içindeyiz heryerde istasyon cokta birsey farketmez benim için ama kredi kartları chip para, para puan v.b. verdiklerinde işte genelde 100 tl için veriyorlar ozaman yedek, genleşme, bagajdaki teneke (bu şaka tabi) :) nere varsa doldurtuyorum aksi takdirde içindeki benzine göre 100 liralık almayabiliyorWink
[/QUOTE]

tam boşaltmadan gidiyon o zaman sen, tam boşalt baya az kalsın öle git abi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cetrefilli » 21 Oca 2009, 17:05

doğrusun hakan kardeşte işte bazen kampanyalar süreli oluyor ozaman mecburen öyle yapıyoruz yoksa dediğim cok sık karsılasılan bir durum değil ben hatta pompacı cakallları bezen fulle deyince yedeğide doldurduğu için depoda kalan göre hesaplayıp sukadarlık koy diyorum en temizide böyle oluyor ibre full ün biraz altında kalıyor
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 21 Oca 2009, 17:54

[quote="lazianke"]o bölüm yedek depo olsaydı ilk oranın mazotu tükenmezdi...[/QUOTE]

Eğer sorun kavramdaysa, "artı depo, ilave depo, fazla depo" diyelim o zamanSmile  Wink
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 21 Oca 2009, 18:05

Bu arada sorun çıkabileceğini iddia eden arkadaşlara iki farklı örneğimiz var.

1)45. 0000 km de benzinli araç      > kendi aracım,

2) 114.000 km de dizel araç           > raftboy nickli arkadaşın aracı.

İki araç da hali hazırda sorunsuz.

Bunun yanısıra iki yıldır aktif olarak forumu takip ederim ve sorun yaşayan arkadaşa da rastlamadım.

Eğer aksi örnekler varsa paylaşalım arkadaşlar, amacımız doğruya ulaşmaksa en doğru yerdeyiz. Slogan gibi oldu ya neyseLOL

Sevgiyle...

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 21 Oca 2009, 18:08

tamam ya bende dolduruyom. LOL
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti derude » 21 Oca 2009, 18:17

[quote="hakanerdogan"]tamam ya bende dolduruyom. LOL [/QUOTE]

Bak Hakanım seni de ikna ettik sonunda LOLLOLLOL

Seni seviyoruz...Embarrassed
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 21 Oca 2009, 18:19

böle güzel tartışmalar oldukça varım, bilgi ve izlenim yazarak tartışınca zevkli oluyor. öbür türlü ''sen yanlış yapıyon, sen bilmiyon'' tarzı şeyler ima edilince iş kavgaya dönüşüyor, ve küfürler uçuşmaya başlıyor.

seviyemizi koruyalım, seviyeli olduğunuz için bende sizleri seviyorum, İnşaallah böle devam edelim.

(bu arada ikna falan olmadım, doldurmayacağım orayı Tongue)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 61ogretmen61 » 22 Oca 2009, 01:06

bu skodanın kendi sitesi yok mu? bu tür tartışmalı konuları onlara sorsak olmaz mı?
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti güz » 29 Oca 2009, 10:19

yedekle birlikte 55 lt alıyor
ben sürekli dolduruyorum,,55 litreyi gördüm

güz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti stealth31 » 29 Oca 2009, 11:02

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yedek depo diye bir şey yoktur.

Yedek depo diye benzincilerin daha fazla para kazanmak için doldurdukları kısım yakıt depo havalandırmasıdır. eğer bu kısım doldurulursa yakıt depo havalandırması yapılamayacağından aracın emisyon uyarı lambası yanabilir.

Bu sebeple bu bölümün doldurulmaması gerekmektedir.

Fabia araçlarımız için yakıt deposu 45 lt.'dir.

İyi günler.

Özgür Karakaş

Yüce Auto A.Ş.

Skoda Bölge Sorumlusu
stealth31
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti memetboss » 29 Oca 2009, 11:20

yetkili bir kişinin üye olması, ayrıca konuya cevap yazması güzel olmuş. teşekkürler.
bu arada ben kandırıldığımı düşünmüştüm, yanılmışım. o genleşme kısmını da doldurduktan sonra 280 km yol yaptım ibre daha yerinden oynamadı ve menzil de 930km gösteriyor.
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir