yardım! neler yapmalıyım?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yardım! neler yapmalıyım?

İleti cetrefilli » 28 Oca 2009, 18:55

slm arkadaşlar... 2004 model 101 bg fabia specialim var... aracım trafiğe çıkalı mayısta 5 yıl olacak inşallah şuanda 38.000 km.de ağırlıklı olarak şehir içi kısa mesafe kullanıyorum (işe git gel 6 gidiş 6 geliş toplam 12 km) ve aylık yaklaşık olarak 600-700 km yol yapıyorum.
Benim öğrenmek istediğim yaklaşık 40.000 km de 5 yıllık bir araçta neler kontrol ettirilmeli, neler mutlaka değiştirilmeli, neler değiştirilirse iyi olur... (şu ana kadar normal yıllık bakımdan başka herhangi birşey yapılmadı) mesela: hernekadar triger kayısının ömrü 90.000 km de olsa 5 yılı doldurunca (hatta skodanın bu süreyi 4 yıla indirdiğide söyleniyor) kac km yapmış olursanız olun mutlaka değiştirin diye tavsiye ediliyor... mesela bizim ülkemizde yakıt kirli olduğu için benzin filtresini her 15.000 km de bir değiştirirseniz iyi olur deniyor bunlar gibi sizin önerecekleriniz var mı çünkü benim için hem bu sitedeki kişilerin görüşleri önemli (buradaki arkadaşlardan sagolsunlar cok sey öğrendim) hemde bu araçları en iyi kullananlar bilir... ayrıca yıllık bakım dahil sayet belirteceğiniz parçalar olursa hangi marka almalıyım orjinal mi olmalı yan sanayi mi olmalı...
ilgilenipte bu konularda fikir verebilecek arkadaşlar olursa çok sevinirim şimdiden hepinize çok tesekkür ediyorum

cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fırat Cağlar » 28 Oca 2009, 19:02

Ağır bakımı gelmiş arabanın, hayırlı uğurlu olsun :) Değişmesi / yapılması gerekenler:

Antifiriz
Braket Ekz.Kayış Gerdirme
Filtre Benzin
Filtre Hava
Filtre Polen / Toz
Filtre,Yağ
Gerdirme Makarası Ekz.
Gerdirme Makarası Ekz.
Gerdirme V Kayış
Kasnak Ekzantrik Kayış
Kayış Eksantrik
Kayış Vantilatörü
Kayış,Eksantrik
Pompa Su
Sarf Malzeme,Cam Sıvısı
Shell Helix Plus
Shell Helix Plus Fıçı

Yani  90000 KM bakımında neler gerekiyorsa onlar. Ben ek olarak bujileri de değiştirmiştim. Ve kesinlikle yan sanayi parça önermiyorum, sonuçta bu arabalar doğan şahin değil. 

Ayrıca size bir diğer tavsiyem, değişecek olan parçaları bir parçacıdan orjinal olarak temin edip güvendiğiniz bir özel serviste işçiliğini vererek taktırın. Maksimum parça fiyatları ve işçilik dahil 700 YTL tutar. Özel serviste yaptırmak istiyorum derseniz benim gibi  1250 YTL vermek zorunda kalırsınız :)

Şimdiden hayırlı olsun.

Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cetrefilli » 29 Oca 2009, 12:57

vallahi helal olsun 42 kez görüntülenmiş sadece fırat kardeş cevap yazmış!!! Allah razı olsun kardeş sağolasın ilgilenip zahmet edip birseyler yazdığın için
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir