motor yağ yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor yağ yakıyor

İleti farukgun » 03 Şub 2009, 15:27

arkadaşlat fabia 2004 spesial orjinal 35 000 de yağ yakıyor. bunun nedeni ne olabilir. kaçırma sızdırma falan yok. ama 35 000 de yağ yakması imkansız nedir acaba sıkıntı.

farukgun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 03 Şub 2009, 15:33

yağı ciddi oranda eksiltiyor mu? kaç binde kaç litre mesela?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 03 Şub 2009, 15:36

Şimdiye kadar kullanılmış yağlarda bir sorun olup(daha kalın gibi), motor da sıkıştırılmışsa segmanlarda boşluk oluşmuş ve de kaçırıyor olabilir.Motoru indirmek istemiyorsanız, teflon içerikli yağ katkısı kullanabilirsiniz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cetrefilli » 03 Şub 2009, 16:17

slm... benimde 2004 101 specialim var 1000 km de 0,3 litre civarında eksiltiyor ve son 1 senedir yani son bakımdan bu yana böyle daha önce castrol magnatec 10-40 vardı son bakımda shell helix 10-40 kondu... ben bununda etkisi olabileceğini düsünüyorum ayrıca aracın kalvuzunda 1000 km de 0,5 litreye kadar yağ eksiltmenin normal olduğu belirtiliyor... daha önce forumda bununla ilgili bir konu acmıstım... kimi arkadaslar mutlaka göster sorun vardır dedi kimisi kullanma sartları, hava, yağın markası kalitesi v.b. bircok faktörü hesaba katarak durumu değerlendirmek gerekir dedi... yani sonuc olarak durumu net belirlemek mümkün olmadı... bende 1 senedir eksilince arada yarım litre yag ekliyorum düzenli kontrol ediyorum aracın bir yerinde yag sızıntısı v.b. olmadığı, yakıtta bir artış olmadığı, performansta bir düsüs olmadığı içinde suan için cok üstüne düsmüyorum... ama ileride bu durum bana daha büyük bir sorun olarak döner mi işin açığı onuda bilmiyorum.... yani kardeş biraz karısık bir durum.. teknik olarak anlayan arkadaslar daha iyi bilgi verebilir diye düsünüyorum hem olası sebepleri hakkında hemde cözüm yolları konusunda... sayet olayı cözersen neler yaptığın hakkında bizleride bilgilendirirsen seviniriz
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 03 Şub 2009, 16:17

ha bu arada benim aracımda 38000 km de
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 03 Şub 2009, 16:31

[quote="cetrefilli"]slm... benimde 2004 101 specialim var 1000 km de 0,3 litre civarında eksiltiyor ve son 1 senedir yani son bakımdan bu yana böyle daha önce castrol magnatec 10-40 vardı son bakımda shell helix 10-40 kondu... ben bununda etkisi olabileceğini düsünüyorum ayrıca aracın kalvuzunda 1000 km de 0,5 litreye kadar yağ eksiltmenin normal olduğu belirtiliyor... daha önce forumda bununla ilgili bir konu acmıstım... kimi arkadaslar mutlaka göster sorun vardır dedi kimisi kullanma sartları, hava, yağın markası kalitesi v.b. bircok faktörü hesaba katarak durumu değerlendirmek gerekir dedi... yani sonuc olarak durumu net belirlemek mümkün olmadı... bende 1 senedir eksilince arada yarım litre yag ekliyorum düzenli kontrol ediyorum aracın bir yerinde yag sızıntısı v.b. olmadığı, yakıtta bir artış olmadığı, performansta bir düsüs olmadığı içinde suan için cok üstüne düsmüyorum... ama ileride bu durum bana daha büyük bir sorun olarak döner mi işin açığı onuda bilmiyorum.... yani kardeş biraz karısık bir durum.. teknik olarak anlayan arkadaslar daha iyi bilgi verebilir diye düsünüyorum hem olası sebepleri hakkında hemde cözüm yolları konusunda... sayet olayı cözersen neler yaptığın hakkında bizleride bilgilendirirsen seviniriz [/QUOTE]

1000 KM DE 0,5 LİTRA YAĞ EKSİLTMESİNİN NEYİ NORMAL ÇOK MERAK EDİYORUM.O ZMN ARABA 6,000 KM SONRA YAĞSIZ KALICAK.

FABİA 101 HP LERİN GENELDE BU YAĞ EKSİLTME SORUNU VAR.SORUNDA GENELDE SUBAP VE GAYDLARDAN YAPIYOR.ABLAMINDA 2004 SPECİALİ VAR 65,000 DE 5000 KMDE BİR 2 LİTRE YAĞ EKSİLTİYORDU.BUNUN ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPTIM HEM WW HEM SKODA SERVİSLERİNE DANIŞTIM.AYNI PROBLEM POLO 1,4 16V MOTORLARDA YAŞANIYORMUŞ.SERVİSTEKİ USTABAŞI SUBAP,GAYD VE LASTİKLER DEĞİŞTİĞİ ZAMAN SORUNU ÇÖZÜYOR DEDİ.BUNUN ÜZERİNE 1 AY ÖNCE ARABAYI SÖKTÜRDÜK.SİLİNDİR KAPAĞINI REKTİFİYECİ VERDİM.SUBAPLAR VE LASTİKLER BİTİK ÇIKTI.KOMPLE SUBAP,GAYD VE LASTİKLERİ DEĞİŞTİRDİK.ARACI SÖKMÜŞKEN TİRİGER BAKIMIDA YAPILDI.ÖNTAKIMDA Z ROT VE SALINCAK BURÇLARIDA DEĞİŞTİ.ŞU AN İÇİN ARAÇTA Bİ YAĞ EKSİLTME YOK.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 03 Şub 2009, 16:44

bu kadar düşük km de eksiltme sorunun olması şaşırtıcı, ama kronikse masraftan başka yapacak bir şey yok. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umt_d » 03 Şub 2009, 16:45

[quote="parsanoto"][quote="cetrefilli"]slm... benimde 2004 101 specialim var 1000 km de 0,3 litre civarında eksiltiyor ve son 1 senedir yani son bakımdan bu yana böyle daha önce castrol magnatec 10-40 vardı son bakımda shell helix 10-40 kondu... ben bununda etkisi olabileceğini düsünüyorum ayrıca aracın kalvuzunda 1000 km de 0,5 litreye kadar yağ eksiltmenin normal olduğu belirtiliyor... daha önce forumda bununla ilgili bir konu acmıstım... kimi arkadaslar mutlaka göster sorun vardır dedi kimisi kullanma sartları, hava, yağın markası kalitesi v.b. bircok faktörü hesaba katarak durumu değerlendirmek gerekir dedi... yani sonuc olarak durumu net belirlemek mümkün olmadı... bende 1 senedir eksilince arada yarım litre yag ekliyorum düzenli kontrol ediyorum aracın bir yerinde yag sızıntısı v.b. olmadığı, yakıtta bir artış olmadığı, performansta bir düsüs olmadığı içinde suan için cok üstüne düsmüyorum... ama ileride bu durum bana daha büyük bir sorun olarak döner mi işin açığı onuda bilmiyorum.... yani kardeş biraz karısık bir durum.. teknik olarak anlayan arkadaslar daha iyi bilgi verebilir diye düsünüyorum hem olası sebepleri hakkında hemde cözüm yolları konusunda... sayet olayı cözersen neler yaptığın hakkında bizleride bilgilendirirsen seviniriz [/QUOTE]

1000 KM DE 0,5 LİTRA YAĞ EKSİLTMESİNİN NEYİ NORMAL ÇOK MERAK EDİYORUM.O ZMN ARABA 6,000 KM SONRA YAĞSIZ KALICAK.

FABİA 101 HP LERİN GENELDE BU YAĞ EKSİLTME SORUNU VAR.SORUNDA GENELDE SUBAP VE GAYDLARDAN YAPIYOR.ABLAMINDA 2004 SPECİALİ VAR 65,000 DE 5000 KMDE BİR 2 LİTRE YAĞ EKSİLTİYORDU.BUNUN ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPTIM HEM WW HEM SKODA SERVİSLERİNE DANIŞTIM.AYNI PROBLEM POLO 1,4 16V MOTORLARDA YAŞANIYORMUŞ.SERVİSTEKİ USTABAŞI SUBAP,GAYD VE LASTİKLER DEĞİŞTİĞİ ZAMAN SORUNU ÇÖZÜYOR DEDİ.BUNUN ÜZERİNE 1 AY ÖNCE ARABAYI SÖKTÜRDÜK.SİLİNDİR KAPAĞINI REKTİFİYECİ VERDİM.SUBAPLAR VE LASTİKLER BİTİK ÇIKTI.KOMPLE SUBAP,GAYD VE LASTİKLERİ DEĞİŞTİRDİK.ARACI SÖKMÜŞKEN TİRİGER BAKIMIDA YAPILDI.ÖNTAKIMDA Z ROT VE SALINCAK BURÇLARIDA DEĞİŞTİ.ŞU AN İÇİN ARAÇTA Bİ YAĞ EKSİLTME YOK.
[/QUOTE]

Sevgili parsan oto araçların kullanma kılavuzuna bakarsanız orada görecek olursunuz ki aracın 1000 km'de 0,5lt'ye kadar yağ eksiltmesinin normal olduğu yazar
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 03 Şub 2009, 17:14

şu kullanma klavuzlarını  firmaların kendilerini kurtardığı bir liman olarak görürüm  hep..

her konuda  böyle..

antifriz, rodaj, yakıt tüketimi  bakımlar  vs...

yaz oraya  şu şudur diye   çekil sonra  kenara  millet  yesin  kenindini  dursun  LOL

opel de  öyle 1000 km  1  litre  yakanıda  var 1,6 motorlarda   millet  öyle  kanıksamışki   opel  abi  bu motorlar   yakar  harareti  sever  falan  Big%20smile
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 03 Şub 2009, 17:19

o zaman yağ değişimine hiç gerek yok 1000 km de bir 1 litre eklenecekse kalite ortalaması artacak zaten Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 03 Şub 2009, 17:50

öyle yapıyorlar zaten  kaç  tane  biliyorum  yağ  ekliyor  o kadar  sanki  fren  hidroliği  gibi  LOL
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti cetrefilli » 03 Şub 2009, 18:55

sevgili arkadaşlar umut kardeşinde belirttiği gibi klavuzda böyle yazıyor yoksa doğru olduğunu iddia etmiyoruz motordan cok daha iyi anlayan arkadaslar olaya katılıp yorum yaparlarsa hepimiz için faydalı olabilecek sonuclara ulasabiliriz diye düsünüyorum... saygılar
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 03 Şub 2009, 18:59

mesela ben sorunumu daha öncede forumda dile getirmiştim ama cevap veren olmadı yaklasık 30.000 km olana kadar yag eksiltme yoktu (düzenli olarak kontrol ederim) gecen sene bakıma gittiğimde haliyle yağıda değişti ve yağ eksitmede basladı önceki bakımlardan tek farkı yağın farklı marka olması.... markamı bukadar etkiledi yoksa serviste kalitesiz bir yağmı koydular onuda bilmiyorum ama arabayı sadece ben kullanırım bir sorun yasamadan bakımdan hemen sonra böyle yağ eksiltmeye baslamasıda pek kafama yatmadı.... hayırlısı bakalım
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti parsanoto » 03 Şub 2009, 19:07

[quote="umt_d"][quote="parsanoto"][quote="cetrefilli"]slm... benimde 2004 101 specialim var 1000 km de 0,3 litre civarında eksiltiyor ve son 1 senedir yani son bakımdan bu yana böyle daha önce castrol magnatec 10-40 vardı son bakımda shell helix 10-40 kondu... ben bununda etkisi olabileceğini düsünüyorum ayrıca aracın kalvuzunda 1000 km de 0,5 litreye kadar yağ eksiltmenin normal olduğu belirtiliyor... daha önce forumda bununla ilgili bir konu acmıstım... kimi arkadaslar mutlaka göster sorun vardır dedi kimisi kullanma sartları, hava, yağın markası kalitesi v.b. bircok faktörü hesaba katarak durumu değerlendirmek gerekir dedi... yani sonuc olarak durumu net belirlemek mümkün olmadı... bende 1 senedir eksilince arada yarım litre yag ekliyorum düzenli kontrol ediyorum aracın bir yerinde yag sızıntısı v.b. olmadığı, yakıtta bir artış olmadığı, performansta bir düsüs olmadığı içinde suan için cok üstüne düsmüyorum... ama ileride bu durum bana daha büyük bir sorun olarak döner mi işin açığı onuda bilmiyorum.... yani kardeş biraz karısık bir durum.. teknik olarak anlayan arkadaslar daha iyi bilgi verebilir diye düsünüyorum hem olası sebepleri hakkında hemde cözüm yolları konusunda... sayet olayı cözersen neler yaptığın hakkında bizleride bilgilendirirsen seviniriz [/QUOTE]

[/QUOTE]

Sevgili parsan oto araçların kullanma kılavuzuna bakarsanız orada görecek olursunuz ki aracın 1000 km'de 0,5lt'ye kadar yağ eksiltmesinin normal olduğu yazar
[/QUOTE]

umut kardeşim kullanma kılavuzu normal olduğunu yazmış sence normalmi.araçları 7,500 yada 10000 km de bakıma soktuğumuzu farzet.1000 km de 0,5 eksiltse,araçtada 3,5 litre yağ olduğunu düşünsek 7,500 km de demekki yağ sıfır,araç yatak sardı falan filan.bugüne kadar çok sıfır araba kullandım hiçbirinede yağ ekleme ihtiyacı duymadım.şu anda fabia tdi kullanıyorum yağ bakımını normal süreden daha kısa zamanda yapıyorum.turbolu araç olduğu için 6,000 km de bir yağ değiştiriyorum.ama bugüne kadar 0,25 litre bile eksiltmedi.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 03 Şub 2009, 19:11

TDI öyle, bende hiç eksiltme gibi bişeyle karşılaşmadım. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 03 Şub 2009, 19:18

Bende de hiç eksiltmedi.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti lazianke » 03 Şub 2009, 19:58

[quote="hakanerdogan"]TDI öyle, bende hiç eksiltme gibi bişeyle karşılaşmadım.  [/QUOTE]
hakan bundan sonra ( 505 01 ve bakım aralığı konusu hariç ) her konuda benim de fikrimin aynı olduğunu belirt de forumda şişkinlik olmasın :)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti rehber029 » 03 Şub 2009, 20:02

yaa eksilmez diyen arkadaşlar gelin deneyelim ..
fabia 1.4 101 elegance var 128bin de

abartısız her 2500-3000km de 2 litreden fazla yağ yiyor...az daha zorlasa benzine yetişecek...arabaya lpg taktırdım benzinden kurtardım rahat ettim derken yağa para yetiştiremez olduk :))

genel forumda şimdi sekman mı rektefiyemi diye bi bölüm açtım hangisini yaptırıpda kurtarayım bu sorundan diye.. çok fazla işin detayını bilmeğimiz için bilen arkdaşlardan fikir alıyorum..
Kullanıcı avatarı
rehber029
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir