motor yağ yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor yağ yakıyor

İleti AhmetH » 03 Şub 2009, 20:05

[quote="cetrefilli"]mesela ben sorunumu daha öncede forumda dile getirmiştim ama cevap veren olmadı yaklasık 30.000 km olana kadar yag eksiltme yoktu (düzenli olarak kontrol ederim) gecen sene bakıma gittiğimde haliyle yağıda değişti ve yağ eksitmede basladı önceki bakımlardan tek farkı yağın farklı marka olması.... markamı bukadar etkiledi yoksa serviste kalitesiz bir yağmı koydular onuda bilmiyorum ama arabayı sadece ben kullanırım bir sorun yasamadan bakımdan hemen sonra böyle yağ eksiltmeye baslamasıda pek kafama yatmadı.... hayırlısı bakalım [/QUOTE]

marka değişimi yağ yakımını  tetikler.

yağın baz olarak  yapısı  aynı  olsa bile farklı markaların içererdiği  katkılar  vb  maddeler   uyum sürecinde  yanar  yada  eski yağın  oluşturduğu kalıntılar  yakılarak   yeni  markanın  etkili  olmaya  başlama  süreci eksilme  görülür.

yeni  yağınızı  1  yada 2  sefer  daha  kullanırsanız  eksilme  kesilecektir.

bu  yüzden  felicia  da ben  10  yıldır  castrol  firmasından vazgeçmedim.

bir sefer  5-30  gibi   shell  in  uçuk  tam  sentetik  yağını  denemiştim  bu durumu  tecrübe  ettim..

yağ markanızı çok sık değiştirmeyin.

ayrıca  aracın  fabrikadan  konulan  yağını  öğrenmeye  çalışın .

mesela  diğer  aracımız  olan  opel  vectra  sözde  GM   orijinal   yağ  kullanıyor  ama  bu  yağ  Mobil superS  10-40 Smile   ambalajı  değişik  ve  daha  pahalı  satılıyor. aynı şekil  bujileride  GM  damgalı  olmasına  rağmen  Bosch Smile

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 03 Şub 2009, 20:13

[quote="rehber029"]yaa eksilmez diyen arkadaşlar gelin deneyelim ..

fabia 1.4 101 elegance var 128bin de

abartısız her 2500-3000km de 2 litreden fazla yağ yiyor...az daha zorlasa benzine yetişecek...arabaya lpg taktırdım benzinden kurtardım rahat ettim derken yağa para yetiştiremez olduk :))

genel forumda şimdi sekman mı rektefiyemi diye bi bölüm açtım hangisini yaptırıpda kurtarayım bu sorundan diye.. çok fazla işin detayını bilmeğimiz için bilen arkdaşlardan fikir alıyorum..[/QUOTE]

sizin aracınıza eksiltmez demedik ki, herkes kendi aracından bahsetmiş, biz eksiltmez deriz biri eksiltir der, sonra konuya dönüp bakıyoruz, demek ki sizin aracınızdaki motor cinsinde bu eksiltme olayı kronik.

ama ben 2500-3000 kmde 2 litre yağ yemesini şahsimca normal bulmuyorum. ama karakteri böyle ise motorunda yapacak bir şey yok, benzinli motor konusunda olaya pek hakim değilim onu da söyleyeyim...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti parsanoto » 03 Şub 2009, 20:46

[quote="rehber029"]yaa eksilmez diyen arkadaşlar gelin deneyelim ..
fabia 1.4 101 elegance var 128bin de

abartısız her 2500-3000km de 2 litreden fazla yağ yiyor...az daha zorlasa benzine yetişecek...arabaya lpg taktırdım benzinden kurtardım rahat ettim derken yağa para yetiştiremez olduk :))

genel forumda şimdi sekman mı rektefiyemi diye bi bölüm açtım hangisini yaptırıpda kurtarayım bu sorundan diye.. çok fazla işin detayını bilmeğimiz için bilen arkdaşlardan fikir alıyorum..[/QUOTE]

dostum bizim tartıştığımız konu farklı senin bahsettiğin konu farklı.biz 1000 km de 0,5 litre yağ eksiltmesinin fabrika verilerine göre normal denilmesini tartışıyoruz.senin araç ise motor yıprandığı için yağ eksiltiyor.tamamen farklı bi durum.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti rehber029 » 03 Şub 2009, 21:55

WV motoruun 128 binde aşınıp sekmanlık yada rektefiyelik olması normal mi peki..yada senin bahs.olaydaki gibi sıkıntılardan kaynaklanmış olamazmı..bu yağ yaklma olayı ..yani birbirinden çok bağamsız gibi görünmüyor bana ...
amacım elimden geldiği kadar tecrübeli arkadaşlardan faydalanmak :))ne yapacağıma karar vermek
Kullanıcı avatarı
rehber029
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 04 Şub 2009, 16:51

Allah razı olsun Ahmet hocam bundan sonra yağı marka olarak değiştirmeden forumdaki arkadaşlarında tavsiyesi ile castrol kullanacağım bakalım sonuç ne olacak... saygılarımla
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti Davutgazi » 10 Haz 2009, 00:34

Benim 2002 octim de 1000 km de yarım litreden fazla yağ eksiltiyor. Ve bu durum kullanma klavuzuna göre normal. Zir aklavuzda 1lt /1000 km ye kadar normal yaziyor.
Davutgazi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti i-bo » 10 Haz 2009, 00:58

yağ eksiltme galiba kronik. çünkü benim arabamda fabia 101 ve yağ eksiltiyor. 
i-bo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk » 10 Haz 2009, 01:12

Kullanma klavuzuna bende baktım.Bahsi geçen değer aynen 0.5lt/1000km. Banada çok geldi açıkçası.

Kendi aracımda yağ eksiltme gibi bir olayla karşılaşmadım.Serviste her zaman  sorarım...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti viper » 18 Haz 2009, 19:10

[quote="parsanoto"][quote="cetrefilli"]slm... benimde 2004 101 specialim var 1000 km de 0,3 litre civarında eksiltiyor ve son 1 senedir yani son bakımdan bu yana böyle daha önce castrol magnatec 10-40 vardı son bakımda shell helix 10-40 kondu... ben bununda etkisi olabileceğini düsünüyorum ayrıca aracın kalvuzunda 1000 km de 0,5 litreye kadar yağ eksiltmenin normal olduğu belirtiliyor... daha önce forumda bununla ilgili bir konu acmıstım... kimi arkadaslar mutlaka göster sorun vardır dedi kimisi kullanma sartları, hava, yağın markası kalitesi v.b. bircok faktörü hesaba katarak durumu değerlendirmek gerekir dedi... yani sonuc olarak durumu net belirlemek mümkün olmadı... bende 1 senedir eksilince arada yarım litre yag ekliyorum düzenli kontrol ediyorum aracın bir yerinde yag sızıntısı v.b. olmadığı, yakıtta bir artış olmadığı, performansta bir düsüs olmadığı içinde suan için cok üstüne düsmüyorum... ama ileride bu durum bana daha büyük bir sorun olarak döner mi işin açığı onuda bilmiyorum.... yani kardeş biraz karısık bir durum.. teknik olarak anlayan arkadaslar daha iyi bilgi verebilir diye düsünüyorum hem olası sebepleri hakkında hemde cözüm yolları konusunda... sayet olayı cözersen neler yaptığın hakkında bizleride bilgilendirirsen seviniriz [/QUOTE]

1000 KM DE 0,5 LİTRA YAĞ EKSİLTMESİNİN NEYİ NORMAL ÇOK MERAK EDİYORUM.O ZMN ARABA 6,000 KM SONRA YAĞSIZ KALICAK.

FABİA 101 HP LERİN GENELDE BU YAĞ EKSİLTME SORUNU VAR.SORUNDA GENELDE SUBAP VE GAYDLARDAN YAPIYOR.ABLAMINDA 2004 SPECİALİ VAR 65,000 DE 5000 KMDE BİR 2 LİTRE YAĞ EKSİLTİYORDU.BUNUN ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPTIM HEM WW HEM SKODA SERVİSLERİNE DANIŞTIM.AYNI PROBLEM POLO 1,4 16V MOTORLARDA YAŞANIYORMUŞ.SERVİSTEKİ USTABAŞI SUBAP,GAYD VE LASTİKLER DEĞİŞTİĞİ ZAMAN SORUNU ÇÖZÜYOR DEDİ.BUNUN ÜZERİNE 1 AY ÖNCE ARABAYI SÖKTÜRDÜK.SİLİNDİR KAPAĞINI REKTİFİYECİ VERDİM.SUBAPLAR VE LASTİKLER BİTİK ÇIKTI.KOMPLE SUBAP,GAYD VE LASTİKLERİ DEĞİŞTİRDİK.ARACI SÖKMÜŞKEN TİRİGER BAKIMIDA YAPILDI.ÖNTAKIMDA Z ROT VE SALINCAK BURÇLARIDA DEĞİŞTİ.ŞU AN İÇİN ARAÇTA Bİ YAĞ EKSİLTME YOK.
[/QUOTE]

Acaba bu işlem size kaça maloldu..
viper
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir