fabia rutubet

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia rutubet

İleti 61ogretmen61 » 15 Şub 2009, 17:49

[quote="irfant"]O tahliye delikleri de her kapıda genelde 2 tane olup okla işaretli noktalarda oluyor, eğilince göreceksiniz.

Tıkalı ise ince bir çubukla yoklayın...

Araç yıkandıktan sonra camın arasından giren su da oradan kapı eşiğine akar, beni hep uyuz eder.

Ama delikler tıkalı değilse akla gelen yer fotoda görülen metal sacın yarıdan aşağısını silikonlamaktır...

[/QUOTE]
kardeş benim araba 2006 fabia. kapının tutacak kısmında iki tane vida var onları çıkardım. kapı döşemesinde başka vida göremedim. döşemeyi yukarı kaldırıyorum, kolu bana doğru çekiyorum ama kıpardamıyor. acaba göremediğim başka bir yerde vida mı var. yoksa kapı tutacağı çıt çıt lımı?

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti shumenli » 15 Şub 2009, 23:15

Arkadaşlar aynı sorun bende de var. Özellikle arka sağ taraf göl gibi. Bazen inanırmısınız paspas yüzeyine kadar çıkacak su giriyor. Kapıyı dikkatle inceledim ve alt deliklerin yağ ve tozun birleşip katı bir madde olup kapattığını gördüm. Delikleri açtım ama sanırım çok fazla bi etkisi olmadı. Ayrıca kapı yarıya yakın yerine kadarı ıslak olduğunu gördüm. Niyetim kapı döşemesini sökmek ve içine göz atmak. Dediğiniz gibi silikonla belki çözmüş oluruz sorunu. Ancak o kaplamayı nasıl sökeceğimi bilmiyorum. Yukarıdaki fotoğraf gibi nasıl sökerim? Lütfen bilen arkadaşlar anlatır izah ederse gelecek hafta sonu bu işi yapmak istiyorum. Yoksa arabayı çürüteceğim :((( 
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti xavi » 16 Şub 2009, 00:56

[quote="61ogretmen61"] [quote="irfant"]O tahliye delikleri de her kapıda genelde 2 tane olup okla işaretli noktalarda oluyor, eğilince göreceksiniz.Tıkalı ise ince bir çubukla yoklayın...Araç yıkandıktan sonra camın arasından giren su da oradan kapı eşiğine akar, beni hep uyuz eder.

Ama delikler tıkalı değilse akla gelen yer fotoda görülen metal sacın yarıdan aşağısını silikonlamaktır...

[/QUOTE]
kardeş benim araba 2006 fabia. kapının tutacak kısmında iki tane vida var onları çıkardım. kapı döşemesinde başka vida göremedim. döşemeyi yukarı kaldırıyorum, kolu bana doğru çekiyorum ama kıpardamıyor. acaba göremediğim başka bir yerde vida mı var. yoksa kapı tutacağı çıt çıt lımı?
[/QUOTE]

çıt çıt benzeri şeyler var onu tutan.. kuvvetlice çekince geliyo.. ama dikkatli olmak lazım.
bu arada yukarıdaki kapı resminde görülen metal renkli sacın etrafına slikon çekince sorun çözülüyo.. ben aynı işlemi plastik kapı-pencere bandıyla yaptım, sorun düzeldi.
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti IYIGIT » 16 Şub 2009, 14:31

benim fabia da 4 senedir bende ilk defa su aldığını gördüm.yoğun yağıştan mı bilemiyorum.tabanın suyunu çektikdiktensonra nasıl kurutacağız bu havadakalöriferi çalıştırmakla olmaz herhalde.bir de silikonu kapıların altındaki 1 cm lik genişliğindeki yere mi çekmek lazım?
IYIGIT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 16 Şub 2009, 18:11

Bende de vardı sanayiye bıraktım akşam aldım; silikonlayıp,elyaflamış kapının içini sadece 20 tl..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti GOKHAN ERTEMİN » 16 Şub 2009, 18:18

erol bey geçmiş olsun bence  aracınızı  yuce oto ya  götürün ve baktırın derim  yada kartal ot sanayide  otoban a yakın olan bir skoda  servis var oraya götürün baksınlar   8 yıl skoda fabia kullandın 8. yıl  ön ve arka  cam fitilerinden su girdi  hemen bostancı  otosanayide  camcı arkadaşlarım  elle yapılan siyah cam macunu ile  camları yeniden fitillerin altına sıvadılar  ve  bida girmedi  . 5 yıl  hyundai  kullandım  2009 3 ocakta  fabia  1.2 aldım  şuanda  her şey iyi  . fakat dikkatimi çekti  aracına su giren arkadaşlar acaba kapı  ayarlarına baktırdılarmı  yada  2. el olarak aldıkları araçlarda  eğğer araçları 2.ci el ise herhangi bir  kalıcı kaza hasarı mı var . 
hepinize kolay gelsin
GOKHAN ERTEMİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti shumenli » 16 Şub 2009, 18:53

Kendimiz yapamaz mıyız bu işlemleri? Yani silikonlama işini filan? Bugün sökmeye çalıştım. Vida gördüğüm yerleri de söktüm ama o döşemenin ayrılmaya niyeti yok gibi oradan :)
Öyle sert ki başka bir vida filan tutuyor bulamadığım diye daha da zorlamadım.... Evet ne diyorsunuz bu konuda? Nasıl sökeceğiz?

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti 61ogretmen61 » 16 Şub 2009, 19:05

[quote="shumenli"]Kendimiz yapamaz mıyız bu işlemleri? Yani silikonlama işini filan? Bugün sökmeye çalıştım. Vida gördüğüm yerleri de söktüm ama o döşemenin ayrılmaya niyeti yok gibi oradan :)
Öyle sert ki başka bir vida filan tutuyor bulamadığım diye daha da zorlamadım.... Evet ne diyorsunuz bu konuda? Nasıl sökeceğiz?
[/QUOTE]
ayın sorun bende de var. kapı kolunun iki vidasını söktüm. kapı açma kolunun orda küçük hoparlörün altındaki alyanı açtım, cam açma kolunu çıkarttım ama hala döşeme taş gibi duruyor. bir yerde onu tutan bir vida var ama anlayamadım.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 16 Şub 2009, 19:05

[quote="shumenli"]Kendimiz yapamaz mıyız bu işlemleri? Yani silikonlama işini filan? Bugün sökmeye çalıştım. Vida gördüğüm yerleri de söktüm ama o döşemenin ayrılmaya niyeti yok gibi oradan :)
[/QUOTE]
aynı sorun bende de var. sanki o kapıya kolumuzu dayadığımız yerde geçmeli birşeyler var. yoksa kapıyı tutacak başka birşey görünmüyor.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti shumenli » 16 Şub 2009, 19:15

[quote="61ogretmen61"][quote="shumenli"]Kendimiz yapamaz mıyız bu işlemleri? Yani silikonlama işini filan? Bugün sökmeye çalıştım. Vida gördüğüm yerleri de söktüm ama o döşemenin ayrılmaya niyeti yok gibi oradan :)
[/QUOTE]
aynı sorun bende de var. sanki o kapıya kolumuzu dayadığımız yerde geçmeli birşeyler var. yoksa kapıyı tutacak başka birşey görünmüyor.
[/QUOTE]

Kesinlikle aynı şeyden bahsediyoruz. Arkadaşlar yokmu bilen? Nasıl çıkartırız bu döşemeyi?

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 16 Şub 2009, 21:28

Kapı Kolunu sökme;

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 16 Şub 2009, 21:47

Kapı döşemesi 10-15 cm aralıklarla ve sustalı kaptırmalarla tutturulmuştur.

Kenarlarından kanırta kanırta kuvvetlice çekin gelecektir.

Ama kaptırmalar çok toz aldıysa zor çıkar hatta kırılır. İtinalı olursanız daha az kaptırma kırarsınız.

Kırılan kaptırmalar sanayide rahatça bulunabilir, örneğin reno 9 un kapı döşeme kaptırmaları uyar.

Kolay gelsin.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti 61ogretmen61 » 17 Şub 2009, 00:18

kanırta kanırta dan kastın nedir? anlayamadım?

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 17 Şub 2009, 01:06

Döşemenin tutabildiğniz köşesinden kendinize doğru asılın.

Arada oluşacak boşluktan kaptırmaları görün.

Yine bu boşluktan ucu bezle sarılı tornavida yardımıyla kaptırmaları kurtarın.

Kolay gelsin.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti Cancan » 17 Şub 2009, 01:47

Arkadaşlar selamlar

Aranıza yeni katışdım

Çok keyifli sohbetler yapmak isterdim ancak. İLK GÖRÜŞTE AŞK sloganının kurbanıyım sanırım

ÇOK CANIM SITKIN,

Başka forumlardan haberdardım ama sizleri 2-3 gün önce keşfettim. Keşke FABIA almadan önce sizleri tanısaymışım. O zaman muhtemelen sizlere akıl danışır alırdım yada hiç almazdım ama aldık bi kere.

Aralık kampanyasında bende eşimin aracını verip ilk görüşte aşk sloganlı fabia II aldım

İşte olanlar o gün oldu.

Yanlış şeyler yazarsam kusura bakmayın ilk forum konusundada.

kısaca bende sorunu anlatayım. 20 yıldır araç kullanırım. Satışçıyım (teknik cihazlar vs vs )

firma araçları kullandım hep.

eşime araç aldım 2nci el 2 yıl sonra daha güzel bir araca binelim dedik fabia aldık. ÇOK HOŞUMUZA GİTMİŞTİ MERET

Şu ana kadar eşim ve ben toplamda 14-15 farklı araç kullandık. Bunlardan ilki benim için renault 9 spring, eşim için de matiz idi.. ( en alt araçlar yani zamanında spring süper geliyordu bana ama neyse)

test sürüşü yaptık ( galiba o özel bir araçtı, test drive için özel izole edilmiş yada donatılmış olabilir diye düşündüm sonradan çünki ses yalıtımı iyi süspansiyon fena değil falan bize yettiydi. Ama kendi aracımız ööle çıkmadı galiba 1.2 classic plus alınca dünyam karardı)

neyse ,,

Fabia aldıktan sonra okuduğum forumlardan cidden rahatsız ve paranoyak bir adam haline dönüştüm.

onlarda dahil bu problemlerin neredeyse hiç birini ne hissettim ne yaşadım.

ne zaman bir fabia aldım. bir takım paranoyalar yaşamaya başladım.

( daha ilk kullanışta malum forumdan biliniyordur  yeni 1.2 classic, kamyon gibi çalışan benzinli araç misali_ izolasyon eksiği vs vs ) Ama artık takmıyorum diyeceğim.

fakat skoda sitelerine üye oldum ve hemen hergece acaba bu gün ne gibi bir arıza duyacağım, acaba ne zaman benim araçta olacak diye diye kafa yemek üzereyim.

şu ana kadar bahsedilen bu ilginç arızaların çeşitliliği cidden can sıkıcı.

Hala pozitif bakıyordum

malum bu tür sitelerde sorunlarımızı yazacağız çözüm arayacağız, gayet normal

Paranoyanın arkasından bu gün aracı alıp bi güzel inceledim.

Bu günde aracın orasını burasını kurcaladım (kaporta araç altı vs) vidalarının çoğunun sıkılmamış , ön amörtisörlerin ikisinin de 1 er vidası eksik, ön kaput ile  camın arasındaki plastik havalandırma arasında 1 parmak boşluk var, sol ön çamurluğun o plaastik aksamla birleştiği yerde yine boşluk var, tepeden bakınca aşağısı görünüyor neredeyse  ve sol ön çamurluk seyahat esnasında sallanıyor camdan görüyoruz.vs vs veee sallanan aparatlar görünce cinlerim tepeme çıktı. olurmu arkadaşlar bu kadar yaf.

yakışır mı bu güzelim markaya(?)!!!

Şimdi aracı aldıktan 2-3 ay sonra mı bakıyorsun diyebilirsiniz. Ama 18 yıldır ben hiç bir aracıma bakma zorunluluğu hissetmedim ki ve en az hepsini 2-3 yıl tepe tepe kullandım

çok endişeliyim,  Nedir bu benim başıma gelen , nedir bu dandik imajı oluşturan skoda

çamda buğu, döşemelerde ıslanma, içeri su sizdıran kapılar, camı kazıyor gibi çalışan silecekler,sallanan kaporta, parmak sığacak kaporta boşlukları vs vs :))) Bu arabalar eminim bu şekilde fabrikadan çıkmıyordur yada teslim eden sercis bir yalandan göz ucuyla bakmıyordur. Öyle ise vay skodacıların haline vaayyyy!!!

yarın servisten randevu aldım(çarşamba)

yaptılar yaptılar yapmadılar sanırım rezalet çıkaracağım

Cancan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 17 Şub 2009, 02:26

MERHABA... ÖNCELİKLE YENİ ARACINIZ HAYIRLI OLSUN... FORUMDA BELİRTİLEN ARIZALARA KAFANIZI TAKMAYIN, ÇÜNKÜ BU ARIZALAR YÜZLERCE İNSANIN BAŞINA GELEN ŞEYLER.. BAZI KRONİK SORUNLAR VAR, ONLAR DA SANIYORUM %10'U GEÇMEZ... SİZ ARACINIZDAN ZEVK ALMAYA BAKIN, EĞER ARACINIZA ELŞTİREL BAKARSANIZ ELEŞTİREBİLECEK BİR SÜRÜ ŞEY BULABİLİRSİNİZ.. VİDALARIN EKSİK YA DA GEVŞEK OLMASI OLAYINI SEAT İÇİN DE DUYMUŞTUM Bİ FORUMDA...TABİ Kİ SIFIR Bİ ARAÇTA OLMAMASI GEREKEN ŞEYLER BUNLAR VE KESİNLİKLE SKODA'NIN İMAJINA YAKIŞMIYO. SERVİSE GİDİNCE HALLEDERLER İNŞAALLAH.. SAYGILARIMLA..
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Melih » 18 Şub 2009, 13:51

Merhaba skoda severler. Benimde forumda bu konu dikkatimi çekmişti. 2 hafta önce bende 2006 model 1.2 bir Fabia sahibi oldum. Arabayı Ankaradan aldım. Aydındayım kendim ve malum buralara çok yağmur yağıyor. Dün sabah işe gelirken bi baktım arabanın ön ve arka camlar buğulu. İş yerine varınca hemen arka paspasların altına baktım aynen forumda bi arkadaşın dediği gibi ıslak ıslak... yani aynı problem. Tahliye deliklerine baktım biraz yağ toz tıkanır gibi olmuş bir çubukla temizledim. Aklıma kapı ayarından olabilir mi diye geldi. Birde çok fazla yağış oldu bu iki haftada camlardan içeri giren su deliklerden çıkamadı diye düşündürdü beni. Sorunu yaşayan arkadaşlar tam nedeni ve çözümü bulup paylaşırlarsa sevinirim. Burada yetkili serviste yok gidip ne iş kardeşim bu diyeyim. arabayı sıradan birine de elletmek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi günler.
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih
Nereden: Aydın
Arabanız: Toyota/Corolla/1,33/2012

İleti 61ogretmen61 » 18 Şub 2009, 16:11

bugün kapının döşemesini sökebildim. fakat bu sefer karşıma kapının içindeki mekanizmayı koruyan bir sac geldi. normalde arabalarda naylon olur. şimdi bu sacı nasıl sökeceğim. sanki puntolanmış gibi.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir