Egzost modeli ile motor sesi arasında ilişki nedir

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzost modeli ile motor sesi arasında ilişki nedir

İleti muca » 08 Şub 2009, 01:23

Selamlar sevgili skoda dostları
sizlerden fikir almak istiyorum

Sorunun özeti:
fabia II ile biraz gürültülü bir hikayemiz var. fabia daki Motor sesi beni rahatsız ediyor, Gürültülü çalışan 3 silindir 1.2 fabia classic + araca acaba bir egzost müdahalesi yapılsa( malum bazı forumlarda sesi artırmak için egzost vs den bahsediliyor) hem araç çalışırken dışarıdan , hem yolculuk esnasında içeriden hissedilen Yüksek gürültülü MOTOR sesine bir çözüm olurmu?

Hani neden soruldu bu soru diye düşünen arkadaşlara ve öneride bulunabileceklere fikir olması açısından ....MALUm:
 yeni IBIZA da aynı motoru kullanıyor ve arkadaşımın aracı ile yan yana gelip bir kıyaslama yaptığımda ; onun aracın oldukça sessiz çalıştığını( dışarı çıkan motor sesi) aynı zamanda hareket halinde iken de motor sesinin kabine bayaa bi az dolduğunu izlemlediğim için soruyorum

yardımlar için teşekkürler

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 08 Şub 2009, 01:32

Bence bunu yaptıracağına gidip yalıtım yaptır hem daha sağlıklı olur
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 08 Şub 2009, 03:19

İbizanın kabin yalıtımı kalitelidir, ondan az ses alıyor olmalı. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti serdar111 » 08 Şub 2009, 03:50

motor sesine müdehale edemessin bildiğim kadarıyla motor sesi şehir çinde toprak yolda veya düz olmayan asfaltlarda pek gelmez hissetmessin çünkü başka sesler dolayısıyla ama düz bir asfalta çıktığında motorunun sesini dyarsın egzoza gelince egzozununda son susturucusuna aha ideal sessiz bir şeyler yapılır ama oda motorunu sıkar aabanı kasar çünkü her egzoz arabnın gücüne basıncına vs göre dizayn edilmiştir.
serdar111
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 08 Şub 2009, 13:46

benim merak ettiğim konu IBIZA da aynı motoru kullanıyor(1.2 70bg 3 silindir VW motor)  Tıpatıp hemde buna rağmen araç çalıştığında egzosttan dışarı çıkan ses fabiadan kulağın hissedeceği ölçüde ( desibel ölçmedim ama :)) az

bu dolayısı ile aracın içinede yansıyor(muhtemelen) IBIZA da bu ses az ise neden aynı motora sahip fabia da çok olsun ? sorusuna aklıma gelen cevap acep susturucular ve egzost sistemi olabilir idi. O nedenle sordum

Önerilerinizi bekliyorum

saygılar

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 09 Şub 2009, 15:13

değerli yorumlarınız bekliyorum arkadaşlar
"güncel"
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 09 Şub 2009, 17:30

Ben de şunu farkettim ki, camlar kapalı iken kabine gelen ses daha fazla.Yani aslında motor dışarı fazla ses vermiyor, verdiği rahatsızlık sadece kabine...Disapprove
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir