FABİA II, Servis tutumu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABİA II, Servis tutumu

İleti muca » 21 Şub 2009, 20:13

SERVİSİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

ben bu gün fabia II mi götürdüm servise. _YUCE MOTOR_( sn:cancan' ın açtığı forum konusu üzerine araştırmalar sonucu aracı inceleyip  BENCE SORUN DİYE TABİR ETTİĞİM KONULARIN BİR LİSTESİNİ ÇIKARIP GİTTİM)

ne ilginçtirki ne dedi isem gerek yok dediler.

Sorun:-->>ŞU amörtisörlerdeki boş yuva ve eksik somun?? gerek yok hiç birin de yok ( bunu bende biliyordum zaten cevap bu olmamalı idi sanırım)

-->>e bu kaputun köşeleri orantısız bir taraf bakın açık duruyor( cancan ın dediği kadar değil ama)

Cevap:sorun yok, bakın bu fabia da da açıklık var hatta sizinkinden daha düzensiz, sizinki gayet iyi,

Sorun:-->>e bu aracın aşırı ses alma sorunu var bi bagaj izolasyonu falan yapsak malum elegance ler falan daha iyi bu konuda?

cevap:gerek yok,originali bu hiç uğraşmayalım???
( yahu ben müşteriyim istediğimi yaptırmak keyfiyetine sahibim parası nedir bunun?)Cevap: şimdiye kadar hiç uygulamadık, fabrikasyon olarak ta yapılmadığına göre gerek yok

sorun: --> bunun frenleri biraz yumuşak durma mesafesi uzun, EŞİM RAHATSIZ kullandığını söylüyor, bi ayar yapsanız şuna??

cevap: abi ellemeye gerek, yok test sürüşü yapalım bakalım, yapıldı, SonuÇ: gerek yok ellemeyelim şimdi?? malum arka kampanaları falan sökücez, ayarlarını değiştiricez, orjinalini bozmayalım kalsın bu böyle Alışır yakında zaten. daha sert yaparsak zınk diye durar ama daha çok rahatsız olursunuz, bi 5-10.000 olsun alışır bu

sorun:  --> arkaya hoparlör ekletmeyi düşünüyorum , nedir maliyeti ve ne kadar tutar?

cevap:  valla abi orjinalinde hazırlık yok, orasını elliycez burasını elliycez iyi olmayacak gerek yok BU SES BU ARABAYA YETER????

sorun: --> USTAM, BAK BAZI ROMSTERLER DE ve FABIA II lerde motor bölümü kaput altında o hazneyi çevreleyen fitil var,kaputun temas ettiği tüm yeri çevreliyor, bak bizim fabia da yok, niye onlarda var benimkinde yok, sesi azaltırmı bu?( derdim izolasyon ya)

CEVAP; galiba biraz etkisi olur ama bak servise gelen bu arabada da yok. e ondada yoksa gerek yok?? o dediğin eski kasalarda vardı iyiydi?

peki usta olduki kaza yaptın ve bu fitil lazım oldu, takmayacak mısın yerine bilmiyorum diyorsun, bazı yeni fabialarda ve romsterlerde var bazılarında yok , benimkindede olsun takalım şuna belki bir işe yarar,, 

CEVAP; hiç gerek yok abi, istersen bi yedek parçaya sor ama ben hiç görmedim o dediğini

SONUÇ; arkadaşlar SKODA YÜCE MOTOR ZATEN ARAÇLARININ MÜKEMMEL OLDUĞU DÜŞÜNCESİNDE, MÜŞTERİ İSTEKLERİ GEREKSİZ BULUNUYOR, PARASIYLA DAHİ YAPTIRABİLECEĞİNİZ BİR UYGULAMALARI YOK.

Bana Tavsiye edebileceğiniz bir şikayet kanalı yada uygulaması varmıdır. cancan gibi bende sinir oldum, lanet olsun deyip arabayı alıp çıktım nedir öneriniz?

Ne diye servise getirdimki aracımı? Skodam daki arkadaşlara ve deneyimlerinden çıkacak sonuçlara göre hareket etsem daha iyi olmaz mıydı?

_________________________________________________________________________________

2. YAĞMURUN FABİA II 'me ETTİKERİ

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Şub 2009, 21:08

servisin isteklerinizi umursmaması kötü. nasıl bir ticaret anlayışı anlamadım, ben o servisin sahibi olsam, aha yağlı müşteri buldum deyip ne var ne yok yapıp parasını almaya bakardım, en azından uğraşırdım.

daha 30 dk evvel servisimdeydim Zeki Ünaldıda, aracın far ayarı bozuk, stop yanmıyor, park yanmıyor, bagaj ampulu bozuk vs.. vs..

içeri girdim dedim böle böle muayeneden kaldım abi dedim, ne demek dedi tak bi telefon, her şeyini yaptılar, 3 ampul taktılar, evede selam yolladı, para falan vermedim, hadi bu neysede, servisim bizi dinliyor. olmaz demiyor en basitinden sonuçta esnaflar, bi bakıyor araştırıyor, normalide bu.

arka hoparlör olayına gelince söke söke hat çekip yapması gerekir, parasıyla değil mi yav?

ayna olayını bence abartmışşsınız, ankara bir haftadır yağmurlu ve ilk yola çıktığımda bende yaşıyorum bu durumu, ayna ıslanır bu normal, hatta camı indirip şöyle bir elimle sildim yolda giderken, ayna ısıtması kızdıktan sonra zaten sorun olmuyor. hızlı giderkende silecekten gelen su bende yere akıyor.

sizin camınıza gelmesi durumunu araçla pek bağdaştıramayacağım, gelse bile aynanın arka kasasına gelir, ordan öne normalde kolayca geçemez. rüzgar etkisi olduğunu düşünüyorum...

frenlere gelince orijinalinin bende kalması gerektiğini savunuyorum, 3 yaş, 33.000 e dayanmış aracımda bende fren hiç elletmedim, aynen fabrika çıkış, kazadan sonra belki arkaları sıktılar, ama önler aynı. fabialarda biraz fren derin tutar, meganelardaki gibi azcık basınca zınklamaz, mantıklı olan da bu bence, yol durumuna göre fren ayarı yapacak mesafe, derinlik olması gerekir. acil durumda çok basarsanız zaten max gücü kendi uygulayacaktır. ABS varmı yok mu bilmiyorum ama o devreye girdikten sonra basış derinliğinizin-sertliğinizin önemi yoktur, max güç uygular. anlatabilmek için verdim bu örneği.

amortisörünüzdeki boş yuvanın boş olması gerektiği söylendi diye hatırlıyorum. çift taraflı bir parça olduğu için idi galiba, yanılıyorsam af buyurun.

neredeyse sizin nickinizi görünce aklıma ses geliyor, biz ses var diyoruz, yine bir skodacı dostumla okuldan çıktık, konya yolunu TDI aracımla 160 la kepekli rampasını alıyorum, la hacı o kadarda ses yok yav diyor, dinledim şöyle bir, kestim müziği, tatlı bir turbo ve motor sesinden başka bir şey yoktu, hafif bi rüzgar sesi hep olur, bi de teker sesi az bir uğultu, hala abarttığınızı düşünüyorum, sonra yine dediğim gibi Metalci ruh, döndüm müziğime, kamyon devrilsede duymam ne motor ne yol sesi... Cadillac gibi akacak hali de yok fabia bu.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti muca » 21 Şub 2009, 21:17

hakan bey selam

ayna ile ilgili olarak;

camdan silinen suyun nereden geldiğini görmek için camı açıp bakamadım, ancak araçtan indikten sonra da camın yapısı nasıldı diye bakmayı akıl edemedim

ancak bir fotograftan kesip koyuyorum. Bu şekilde yağmur oluğu olmayan bir cam, fırcası ilen silinen suyu direk olarak aynanın altındaki siyah plastikten aşırıp hoop sol öncama atıyor

bi de siz inceleyin  bakın yeni kasa fabia da su tahliye kanalı yok

ama indiğimde daha detaylı bakıcam kendi fabia ma yarın gün ışığında originalini çeker koyarım

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Şub 2009, 21:19

inceliyorum bir dakika. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti muca » 21 Şub 2009, 21:21

bu arada ses olayını kabullendim:) gibi 90 km nin üzerine çıkmazsam ses rahatsız edici gelmiyor uzun yolda
bu sınıf araçlarda durum bu

ama ne yapayım biraccık daha sessiz olmasını isterdim. Çünki aracın tasarımı ( konsept araçaları severim ) az da olsa hoşuma gidiyor  :)

bu fotografın originali Škoda_Fabia_II_Scout

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsann » 21 Şub 2009, 21:23

[quote="hakanerdogan"]

Cadillac gibi akacak hali de yok fabia bu.  

ClapClap

Yeni aldığınız araçta neden bu kadar sorun arıyorsunuz anlamıyorum, bizde de önceki kasa Fabia var,aldığımızdan beri anlattığınız hiçbir sorunu ya da markaya karşı güvensizlik yaşamadık. Verilen para belli sonuçta, Skoda da parasının hakkını veren markalar arasındadır bence. Sorun ararsanız daha bir çok bulacağınızdan emin olabilirsiniz, daha pozitif yaklaşıp yeni aracınızın keyfini çıkarın bence.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 21 Şub 2009, 21:26

ihsann bey

bu gün serviste eski kasa fabia sahibi bir büyüğümüz ile tanıştık

lambda sensor ağrızasından gelmiş

ben dertlerimi ( kendime göre tabi :)) anlatırken geldi

arabaya baktı inceledi, valla ben çok memnunum

motorsesi yok gib dedi, gittim bindim aracına evet ses yok gibi ne diyeyim  eski kasa fabia çooook daha güzel yalıtımı harika SÜPER

haklısınız

sorun aramamak için elimden geleni yaptım ama yakamı bırakmıyor kısmetsiz olaylar
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsann » 21 Şub 2009, 21:34

[quote="muca"]ihsann bey

bu gün serviste eski kasa fabia sahibi bir büyüğümüz ile tanıştık

lambda sensor ağrızasından gelmiş

ben dertlerimi ( kendime göre tabi :)) anlatırken geldi

arabaya baktı inceledi, valla ben çok memnunum

motorsesi yok gib dedi, gittim bindim aracına evet ses yok gibi ne diyeyim  eski kasa fabia çooook daha güzel yalıtımı

haklısınız

sorun aramamak için elimden geleni yaptım ama yakamı bırakmıyor kısmetsiz olaylar
[/QUOTE]

Haklı olabilirsiniz tabi ki, yeni modeller hakkında fazla bilgim yok, kullanma imkanım olmadı. Yalnız Yüce Oto'nun izlediği satış politikasını anlayamadım,yeni Fabia'nın fiyatları uçmuş durumda, full dizel alayım deseniz 37.700 gibi bir para,biz 27 bin civarında almıştık. Keza benzinli modeller de öyle,30 bin seviyesinde. Eğer ciddi teknik hatalardan şüpheleniyorsanız hakkınızı arayın ama bugün gittiğiniz servis gibilerine değil,yüce oto nun kendisine gidin bence.
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Şub 2009, 21:39

silecek aynaya su atıyor olayına geleyim. ilk bakışta bile garip aslında. şimdi resimleri inceleyelim. bu resimlerde sizin aracınızdan var, silecekler sol tarafa çalıştığından sola bakması iyi olmuş resmin. şimdi camdaki suyu süpürdü, kenara biriktirdi, hızım yüksekse zaten su tavana çıkıyor, aynayla işi olmuyor.

ama normal seyirlerde yer çekimi etkisi ile aşağı inecektir. ve gitmenin vermiş olduğu rüzgar etkisi ile ilk boşluk bulduğu yerden aracın arkasına akmak ister, buda dediğiniz gibi cam direğinin alt bitim noktası, hemen aynanın önü. ordan aynaya doğru gelen su, aynaya gelse bile kasasına gelecektir. kasasındanda aksa bile aracın yanından arkaya uçup gider, ters bir u çizip nasıl aynaya geliyor anlamadım. bakın bende su şu şekilde akıp gidiyor alttan...... aynaya zaten gelemez.

camdan sileceğin sol tafara sildiği suyun oluğu yok demişsiniz ama tahliyesi aşağı doğru elbet vardır ve su aşağı aksın, silecek yana silince saçılmasın diyede cam direği azcık kot farklı yapılır, yüksek durur.

yeni fabia...

buda benim araba, sol açıdan gören resim yoktu, sağ tarafı koydum fark olacağını sanmam. bkz. eski fabiada bu seviye daha düşük.

dediğim gibi ben ayna önü kupkuru kalır demiyorum, kalmamalıda, kalamazda, ama silecekten gelen suyun büyük kısmı oraya nasıl gider bilemedim, benden bu kadar abi.

rüzgar durumu ne bilmiyorum, ha bide camda suyu aşırı biriktirip siliyorsanız da olabilir, biraz daha sık silin öyle ise. yada aşırı yağmurlu bir günde ters yağan yağmurda yapabilir. yani bana anormal bir durum varmış gibi gelmiyor.

hani 250.000 dolara Cadillac alsak, anlayacağım ama alt tarafı fabiaya biniyoruz, ıslanmayan şey mi var...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 21 Şub 2009, 21:41

[quote="ihsann"] Eğer ciddi teknik hatalardan şüpheleniyorsanız hakkınızı arayın ama bugün gittiğiniz servis gibilerine değil,yüce oto nun kendisine gidin bence.[/QUOTE]

Arkadaşın gittiği serivis Yüce Motor. Yani distribütör olan Yüce Auto'nun servisi olur kendisi ve hemen kendi merkezlerinin altında yer alır.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti baho06 » 21 Şub 2009, 21:48

yav şu swervise niye gidersiniz.anlamış değilim.fabia 2 biraz dandik gibi.yeni kasanın içi eski kasanın dışı ve tdi motor mükemmel bi kombinasyon
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 21 Şub 2009, 21:49

[quote="baho06"]yav şu swervise niye gidersiniz.anlamış değilim.fabia 2 biraz dandik gibi.yeni kasanın içi eski kasanın dışı ve tdi motor mükemmel bi kombinasyon[/QUOTE]

40 isterler o zaman Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ihsann » 21 Şub 2009, 21:58

[quote="?"][quote="ihsann"] Eğer ciddi teknik hatalardan şüpheleniyorsanız hakkınızı arayın ama bugün gittiğiniz servis gibilerine değil,yüce oto nun kendisine gidin bence.[/QUOTE]

Arkadaşın gittiği serivis Yüce Motor. Yani distribütör olan Yüce Auto'nun servisi olur kendisi ve hemen kendi merkezlerinin altında yer alır.
[/QUOTE]

Pardon, konu başında arabayı servise götürdüm yazıyordu sadece,Yüce'nin adı geçmemişti. Yüce Oto da böyle muamele yapıyorsa yapacak birşey yok o zaman :)
ihsann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 21 Şub 2009, 22:27

Hakan bey
çizdiğiniz yer aslında sorunun plduğu yer değil.

sizin fotonun üzerinde oynadım az

sorun camda su kalması değil silecek süpürgesinin sildiği suyun mavi oklarla işaretlediğim 2 bölgeden sol ön camın üzerine içeriği boşaltması ve ayna ile arasında bir su akıntısı oluşturarak görüşü kapatması aslında

yoksa ayna ısıtıcısı çalışıyor. silmek için durduğumda üzerinde su bile yoktu.

maalesef fotograf ekleyemiyorum

ekler eklemez tam anlaşılır olur sanırım

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 21 Şub 2009, 22:34

ankaraya gelin :) ünaldı skodaya. ilgi alaka güleryüz hepsi var. artı beni her gördüğünde yeğenim hoşgeldin diyen servisin sahibi zeki bey var :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti muca » 21 Şub 2009, 22:43

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 21 Şub 2009, 23:11

[quote="muca"][/QUOTE]

Bir dakika ya bendedemi buradan su geliyor acaba cama sürekli Confused Camın haddinden fazla su damlacığı ile dolu olduğunun farkındayım ama nereden geldiğine hiç dikkat etmemiştim. Eğer böyle bir yerden geliyorsa onu önlemek çok zor olmaz ufacık bir müdahale ile su yolu değiştirilebilir diye düşünüyorum. Aynanın altına eski bir silecek süpürgesi lastiği yapıştırılsa faydası olur. Eğer benim 2001 model arabadada benzer bir şekilde cam aynadan sıçrayan su ile ıslanıyorsa bir çözümünü bulurum. Bu güne kadar nereden ıslandığını farketmiş değildim.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 21 Şub 2009, 23:56

çok enteresan ya, yoksa ben konfor, ergonomi tarzı şeylere aldırmadığım için oluyorda mı fark edemiyorum? 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir