FABIA II_Yağmur ile arası iyi olmayan otomobil

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABIA II_Yağmur ile arası iyi olmayan otomobil

İleti muca » 21 Şub 2009, 21:05

ARKADAŞLAR SERVİS te istediğimi bulamadıktan sonra Aracımı ilk kez uzun yolda test etmek için otobana çıkıtım bu gün

BUYRUN ASIL SORUN BURADA BANA GÖRE YİNE YAŞAYAN ARKADAŞLAR VE ÇÖZÜMÜNÜ BULANLAR VARMI??

bu arada aracı ilk defa uzun yol amacıyla test etmek için kalkığp maşukiyeye gidip bir çay içip döndüm.

dönüşte yağmur ile bir likte bir REZALET de ben yaşadım.

Aracım cam sileceğinden gelen su olduğu gibi aynanın önünden sol sürücü camına akıyor, hızın etkisi ile de ayna ile benim aramdaki görüş ilişkisini tamamen sıfırlıyor.

sollama yapmak için ne mümkün sol aynayı kullanmak

aman allahım zaten sorunlardan rahatsızdın

birde müthiş skoda mühendisliğinin , hataları ile karşılaşmak iyice beni bu araçtan soğuttu.. HATUN MEMNUN şimdilik ama bana kalsa sanırım yakında elden çıkarmak isteyeceğim gibi geliyor.

ha pireye kızıp yorgan yakmak demeyin ? bu sorunu muhtemelen YÜCE MOTOR SERVİSİ aaa mümkün değil bunu çözmek için bir uygulamamız da yok. ZATEN OLSA İDİ FABRİKASYON YAPARLARDI PARA HARCAMAYA GEREK YOK deyip savuşturacak.

Sizin bu konu ile ilgili bir öneriniz varmı?

ne yapılır?

teşekkürler

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 21 Şub 2009, 21:37

Bende 2001 Fabia Elegance var yağmurda aynayı kullanamıyorum desem yeridir ama sorun pek sizinki gibi değil. Sanırım yan camların hamurunda bir sorun var yeterli derecede su kaydırmıyor bu nedenle su damlacıkları camda kalıyor ve görüşü çok fazla bozuyor halbuki daha önce kullandığım seat cordoba'nın yan camları bu derece ıslak kalmazdı uzun süredir bu farkı gözlemliyorum. Birde fabianın aynası pek net göstermiyor gibi ama benim aynalarımın ısıtması bozulduğundan yıllar önce ayna camlarını değiştirmiştim taktığım yeni aynalar orijinalinin kalitesinde olmayabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti AhmetH » 21 Şub 2009, 21:57

vw  golf 5  te  öyle aynadaki sinyaller  yağmurlu havalarda gece  sürüşlerinde  kör ediyor nerdeyse

ince  detaylar bunlar  kızmak Smile

yağmur kaydırıcı  vb  uygulamalar fayda sağlayabilir sanırım.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kadir_ » 22 Şub 2009, 00:29

Camda ufak bi çıta veya kalın lastik olması lazım bunu önlemek için su direk aşağı doğru atar ama sileceğin seri bir şekilde çalışıyorsa bana göre çok normal bi durum bu
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti muca » 22 Şub 2009, 01:25

[quote="kadir_"] Camda ufak bi çıta veya kalın lastik olması lazım bunu önlemek için su direk aşağı doğru atar ama sileceğin seri bir şekilde çalışıyorsa bana göre çok normal bi durum bu[/QUOTE]

emin olun dikkatli bakmadım. aklıma gelmedi yarın bakacam.

öylede olsa direk cam üzerinden akan suyun ayna ayna ile aramdaki iletişimi kesmesi çok kötü, kötü ötesi.
Sonuç olarak ilk defa araç kullanmıyorum. 18-19 yıldır değişik değişik markalarda araçlar kullandım. Fabia da eşimin aracı şu an kullandığım kendi aracım corolla sedan D4D, bu gün sadece test etmek, şehir içinde yaktığımız 8.94 litrenin şehirler arası yolda kaç olduğuna bakmak, uzun yol performansı için yaklaşık 300 km yol yapmak tı niyetim. yağmur ve aynayı görememem işin tüm büyüsünü bozdu

aşağıda yine bir üye arkadaşın fotografı var. Benim aklıma gelmedi çekmek ama emin olun , nerede ise akan yağmur suyunun camdan aynayı görmeyi engelleyecek kadar yoğun olması sinir bozucu idi.
o fotonun üzerinde suyun nerelerden geldiğini işaretlemeye çalıştım

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 22 Şub 2009, 01:39

Mesela octide orta çıta var silecek çıtaya 5-6 cm kala duruyor ordan aşağıya kanala akıyor su ama hızlı olara çalışınca dire yandan dışarı atıyor suyu belki sileceklerinde ayarsız olabilir bi ara benim öyleydi çıtaya vurup duruyordu
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti ankaralı_06 » 22 Şub 2009, 01:49

siz bi favorit kullanında görün bakalım yağmurda nasıl gidiliyor. Tamamen kelle koltukta.Ki normal açık havada bile aynaları yetersiz kalıyor
ankaralı_06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 22 Şub 2009, 02:19

Aşırı yağmurda ve yüksek hızda yan camlara su yürümesi olabilir. Bunun büyük mühendislik hatasıyla alakası yok.

Yağmurun şiddeti ve olayın sürekliliği hakkında bilgi de vermemişsiniz. 10 saniyelik bir olumsuzluk değildir umarım.

Bunun normal olmadığını ısrarla söyleseniz de yağmurlu havalarda hiçbir araçta ayna ve cam görüşleri yağmur öncesi gibi olmaz.

Corolla sedan D4D de bile.

Tabi bu değerlendirmeyi "avukatlık" olarak görürseniz size ancak şunu tavsiye edebilirim.

"Bardağın dolu tarafı...."

Çünkü hayatta hiç bir bardak tam dolu değildir.

Sevgiyle...

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti muca » 22 Şub 2009, 02:36

[quote="derude"]

Aşırı yağmurda ve yüksek hızda yan camlara su yürümesi olabilir. Bunun büyük mühendislik hatasıyla alakası yok.

Yağmurun şiddeti ve olayın sürekliliği hakkında bilgi de vermemişsiniz. 10 saniyelik bir olumsuzluk değildir umarım.

Bunun normal olmadığını ısrarla söyleseniz de yağmurlu havalarda hiçbir araçta ayna ve cam görüşleri yağmur öncesi gibi olmaz. ""Katılıyorum ama fabia II deki bahsettiğim durum bambaşka""

Tabi bu değerlendirmeyi "avukatlık" olarak görürseniz size ancak şunu tavsiye edebilirim.

Sevgiyle...

[/QUOTE]

vakit ayırıp değerli görüşlerinizi ilettiğiniz için çook teşekkürler sayın derude.

yolculuk periyodu şu:

maşukiyeden  sapanca   sapağından otoyola ım, 140 km o sapaktan otoyol çıkış mesafem.  ve zaman zaman yağmurun durduğu ve silecek fasılasının 1 de 1 e düşürüldüğü durumlar hariç yol boyunca sürekli sıkıntı devam etti bu nedenle belkide bu kadar dikkatimi çekti.

Ancak; katılmadığım noktaları müsadenizle sıralamak istiyorum:

şöyle düşünün o zaman

bu adam 18-20 yıldır araç kullanıyor. Herhalde ilk defa yağmurda araba sürmemiştir.

( bu arada yağmur bardaktan boşanan yağmur değil ) silecekler 1nci kademenin 3ncü fasılasında ( yani dakikada sanırım 15 kez falan çalışıyor) bunun malum 2 -3 ve 4ncü kademeleri de var( 4 var mı tam hatırlamadım) 

bu olayda ilk defa ( daha önce oldumu tam hatırlayamadım ama son 4-5 yıldır ilkkez bu derece ayna iletişimimi bozan bir durumu yaşıyorum)

bardağın dolu tarafında bunlar varBig%20smile

boş tarafını da yazdımAngry

ki benim için bir araçtaki aynalar kullanılabilir en önemli yardımcı araçlardır, makyaj aynasını bile kullanırım arkayı görmek içinLOL hatta park ederken dükkanların camını bile kullanırım(pek çok araç kullanan sürücü gibi) park mesafesini ölçmek için ( tabi benim araç büyük ve sensor yok, bu konuda fabia yı Claplarım park olayı müthiş kolay bir araç)

şunu demiyorum : her yağmurda durum bu dur diye...

dediğim şu ki, bu gün son 4-5 yılın en sıkıntılı yolculuğunu yaptım, yağmur yüzünden şimdiye kadar hiç bu kadar görüş alanı sıkıntısı çekmemişken ilk defa saçlarımı yoldum

evet maalesef Fabia II hızlı bir yağmurda beni zora soktu, yukarıdaki şekilde de belirlediğim çizgilerden cama yayılan su bana göre bir MÜHENDİSLİK HATASIDIR, Kullanıcı hatası olamaz... olay budurAngry

Ancak mutlaka bir çözümü vardır. Onlar hata yaptı ise  biz düzeltiriz. zekamızı hafife almayın( Kİ DURUMU mail yolu ile a ilettim, malum yüce motor bu konudada gerek yok aibi bak hepsinde var diyebilir diye) iletişim mail adresi skoda cz: mailto:info@skoda-info.cz
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 22 Şub 2009, 02:51

[quote="kadir_"]

Mesela octide orta çıta var silecek çıtaya 5-6 cm kala duruyor ordan aşağıya kanala akıyor su ama hızlı olara çalışınca dire yandan dışarı atıyor suyu belki sileceklerinde ayarsız olabilir bi ara benim öyleydi çıtaya vurup duruyordu
[/QUOTE]

yarın bende bi bakacağım solda bir tümsek varmı diye

sağ tarafın fotosunu bulup inceledim durum düz çizgi, soltarafı bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 22 Şub 2009, 03:27

doğru ya silecekler ayarsız olabiliyor, sol cam direğine kadar çarpıyorsa normal. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 22 Şub 2009, 14:20

[quote="muca"] [quote="derude"]

Bunun normal olmadığını ısrarla söyleseniz de yağmurlu havalarda hiçbir araçta ayna ve cam görüşleri yağmur öncesi gibi olmaz. ""Katılıyorum ama fabia II deki bahsettiğim durum bambaşka""

Sevgiyle...

[/QUOTE]

vakit ayırıp değerli görüşlerinizi ilettiğiniz için çook teşekkürler sayın derude.

yolculuk periyodu şu:

maşukiyeden  sapanca   sapağından otoyola ım, 140 km o sapaktan otoyol çıkış mesafem.  ve zaman zaman yağmurun durduğu ve silecek fasılasının 1 de 1 e düşürüldüğü durumlar hariç yol boyunca sürekli sıkıntı devam etti bu nedenle belkide bu kadar dikkatimi çekti.

Ancak; katılmadığım noktaları müsadenizle sıralamak istiyorum:

şöyle düşünün o zaman

bu adam 18-20 yıldır araç kullanıyor. Herhalde ilk defa yağmurda araba sürmemiştir.

( bu arada yağmur bardaktan boşanan yağmur değil ) silecekler 1nci kademenin 3ncü fasılasında ( yani dakikada sanırım 15 kez falan çalışıyor) bunun malum 2 -3 ve 4ncü kademeleri de var( 4 var mı tam hatırlamadım) 

bu olayda ilk defa ( daha önce oldumu tam hatırlayamadım ama son 4-5 yıldır ilkkez bu derece ayna iletişimimi bozan bir durumu yaşıyorum)

bardağın dolu tarafında bunlar varBig%20smile

boş tarafını da yazdımAngry

ki benim için bir araçtaki aynalar kullanılabilir en önemli yardımcı araçlardır, makyaj aynasını bile kullanırım arkayı görmek içinLOL hatta park ederken dükkanların camını bile kullanırım(pek çok araç kullanan sürücü gibi) park mesafesini ölçmek için ( tabi benim araç büyük ve sensor yok, bu konuda fabia yı Claplarım park olayı müthiş kolay bir araç)

şunu demiyorum : her yağmurda durum bu dur diye...

dediğim şu ki, bu gün son 4-5 yılın en sıkıntılı yolculuğunu yaptım, yağmur yüzünden şimdiye kadar hiç bu kadar görüş alanı sıkıntısı çekmemişken ilk defa saçlarımı yoldum

evet maalesef Fabia II hızlı bir yağmurda beni zora soktu, yukarıdaki şekilde de belirlediğim çizgilerden cama yayılan su bana göre bir MÜHENDİSLİK HATASIDIR, Kullanıcı hatası olamaz... olay budurAngry

Ancak mutlaka bir çözümü vardır. Onlar hata yaptı ise  biz düzeltiriz. zekamızı hafife almayın( Kİ DURUMU mail yolu ile a ilettim, malum yüce motor bu konudada gerek yok aibi bak hepsinde var diyebilir diye) iletişim mail adresi skoda cz: mailto:info@skoda-info.cz
[/QUOTE]

tabiki bu dedikler
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti iceman70 » 22 Şub 2009, 15:19

aman canım bu mu sorun f1 pilotları 250km ile giderken öndeki aracın spreyine maruz kalıyor onlar napsın kalite sürücü her koşulda sürerBig%20smile
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti muca » 22 Şub 2009, 15:21

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 22 Şub 2009, 15:22

fabia II de bana göre mühendislik hatası diye tabir ettiğim su akış yönünün çizimi fotografat gösterdim bi bakın lütfen
ve yorumlarınız nedir?
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 22 Şub 2009, 15:25

Ben bu kadar hayal kırıklığı yaşasam 1000 kere sattıydım o arabayı.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti hakanerdogan » 22 Şub 2009, 15:26

hocam madem o kadar vahim durum, aynanın dibindeki üçgen plastiğin suyu cama dağıttığı dirseğin oraya bişey sıkıştırılabilir yada tutturulabilir, kağıt yada naylon tarzı. suyun yukarı doğru tırmandığı yere silikon bile çekilebilir, yolu kapanmış olur başka tarafa dağılır.

yanlış anlamazsanız düzeltiyorum resim büyük baya.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti muca » 22 Şub 2009, 15:33

bunlarda toyota ve hyundai nin su tahliye kanalları?
fark nedir??

corolla
hyundai

YANDAN COROLLA 
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir