Gaz ve Fren Pedallarındaki Titreme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gaz ve Fren Pedallarındaki Titreme

İleti mustisahin » 02 Mar 2009, 15:30

Merhaba Arkadaslar,

bir hafta önce yetkili serviste ön diskler, ön balatalar ve arka fren temizlik bakýmýný yaptýrdým,  ne gariptirki, bu islemden sonra sanki motor freni yaptýðýmda(sadece düsük devirde) gaz ve fren pedallarýnda titreme var, eskiden yoktu, yada dikkatimi cekmiyordu,

örnegin 2. - 3. - 4. - 5. vites farketmez, normal gaza basarken, gazý býrakýyorum, arac motor freniyle yavaslýyor,

yalnýz 1500 devir civarýnda gaz ve fren pedallarýnda titreme oluyor,

tekrar servise götürdüm arabayý titreme olustu dedim, usta bindi, bayagý bi dolastý, normal, bisey yok bu arabada dedi, dizel araclarý devirli kullanmak lazým, bu sekilde olmasý normal dedi, aracýn sesi nasýl dedim, gayet normal dedi,

Ama bana göre titreme var, diski degistirirken, ufak tefek seyleride yaptýrdým, mesela arka cama su gitmiyordu, hava filitresi kutusu komple söküldü, altýndaki cýkan arka cam hortumu yerine takýldý, Acaba hava filtresiyle alakalý biseymi oldu?, yagýna filanda bakýlmýstý,

bu arada yakýsta bir degisiklik yok, gecen cumartesi yaptýrmýstým, yakýtý denedim, ayný yakýyor,

Daha önce böyle bir durumla karsýlasan arkadaslar fikir verebilirlermi?

mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 02 Mar 2009, 21:10

SORUN COZULDU

Servise ugradım az once,

Arka cam su hortumunu takmak için hava filtresi kutusunu sokmustu, sorun hava filtresinin düsük devirde azda olsa sarsıntısından kaynaklanıyomus, tamda gaz fren pedalının ustunde oldugu için pedallara sarsıntı-titresim yaratıyormus,
sorun su an cozuldu. içim rahat etti,
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 02 Mar 2009, 22:29

geçmiş olsun abi, basit bir meseleymiş... 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 02 Mar 2009, 22:33

Hava filitresiyle titreme konusunu denkgetiremedim.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti mustisahin » 02 Mar 2009, 22:41

[quote="hakanerdogan"]geçmiş olsun abi, basit bir meseleymiş...  [/QUOTE]

tesekkürler Hakan, basitmiş evet, ama can sıkılyordu,
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 02 Mar 2009, 22:46

[quote="AV-2006"]Hava filitresiyle titreme konusunu denkgetiremedim. [/QUOTE]

bende tahmin etmiyodum ama, sorun gecince sevindim valla,

ornegin hangi vitesde olursa olsun, yuksek devirde motor freni yapıyordum, 4000-3500-3000-2000 e kadar titreme yok, 1500 devirde, yani devir dusunce gaz ve fren pedalında titreme yapıyordu, eskidende fren fazla kullanmayıp, motor freniyle yavasladıgım için farkettim can sıkıyodu, eskiden yoktu,

Allahdan yetkili serviste yaptırdımda, içim rahattı, sorunu cozeceklerinden emindim,
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 03 Mar 2009, 00:45

[quote="mustisahin"][quote="AV-2006"]Hava filitresiyle titreme konusunu denkgetiremedim. [/QUOTE]

ornegin hangi vitesde olursa olsun, yuksek devirde motor freni yapıyordum, 4000-3500-3000-2000 e kadar titreme yok, 1500 devirde, yani devir dusunce gaz ve fren pedalında titreme yapıyordu, eskidende fren fazla kullanmayıp, motor freniyle yavasladıgım için farkettim can sıkıyodu, eskiden yoktu,

Allahdan yetkili serviste yaptırdımda, içim rahattı, sorunu cozeceklerinden emindim,
[/QUOTE]

Geçmiş olsun.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara

İleti mustisahin » 03 Mar 2009, 12:33

[quote="AV-2006"][quote="mustisahin"][quote="AV-2006"]Hava filitresiyle titreme konusunu denkgetiremedim. [/QUOTE]

[/QUOTE]

Geçmiş olsun.

[/QUOTE]

tesekkür ederim,

en güzeli originali, cok ufak bir sorun icin bile olsa, yani arka cam su hortumun yerinde cıkması, hava filtre kutusu yerinde sökülmesiyle bile, arabanın originalligi cok azda olsa bozulmus oluyor iste,
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 05 Mar 2009, 01:15

Bizm fabiada da var gaz ve fren pedelında hafif titreme.. sizin yaptırdığınız işlemi knedimiz yapabilir miyiz acep?
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 05 Mar 2009, 13:11

Bu arada servisten bi arkadaş söylemişti 100 km hızın üzerinde mecbur kalmadıkça motor freni yapmayın pistonlara ani yük biniyormuş uzun vadede sorun yaratır dedi
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustisahin » 05 Mar 2009, 21:58

[quote="xavi"]Bizm fabiada da var gaz ve fren pedelında hafif titreme.. sizin yaptırdığınız işlemi knedimiz yapabilir miyiz acep?[/QUOTE]

Hava fitresi kutusu ile beyin arasına bi destek koy tamamdır,
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 05 Mar 2009, 22:02

[quote="kadir_"]Bu arada servisten bi arkadaş söylemişti 100 km hızın üzerinde mecbur kalmadıkça motor freni yapmayın pistonlara ani yük biniyormuş uzun vadede sorun yaratır dedi[/QUOTE]

ama dizelde devirli kullanın,  5 den 4 takmakta korkmayın diyorlar, dizel motor bunu sever diyorlar,

ama benzinlide sorun olabilir belki,
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 08 Mar 2009, 16:40

[quote="mustisahin"] [quote="xavi"]Bizm fabiada da var gaz ve fren pedelında hafif titreme.. sizin yaptırdığınız işlemi knedimiz yapabilir miyiz acep?[/QUOTE]

[/QUOTE]

teşekkür ederim, bi deneyelim bakalım faydalı olacak mı
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tahirfather » 29 Oca 2015, 11:21

mustisahin yazdı:
xavi yazdı:Bizm fabiada da var gaz ve fren pedelında hafif titreme.. sizin yaptırdığınız işlemi knedimiz yapabilir miyiz acep?

hocam bende de aynı sıkıntı varda ben tam olarak meseleyi anlamadım. beyine değmiyorki hava filitresi kapağı nasıldestek koyacam arasına nasıl olacak yardımcı olabilrseniz sevinirim.
tahirfather
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: tahir father
Nereden: Sivas

İleti lestat » 29 Oca 2015, 17:00

mustisahin yazdı:
kadir_ yazdı:Bu arada servisten bi arkadaş söylemişti 100 km hızın üzerinde mecbur kalmadıkça motor freni yapmayın pistonlara ani yük biniyormuş uzun vadede sorun yaratır dedi

ama dizelde devirli kullanın, 5 den 4 takmakta korkmayın diyorlar, dizel motor bunu sever diyorlar,

ama benzinlide sorun olabilir belki,

tam tersi olmasın o
dizelin devir bandı nekadar geniş ki devirli kullanasın. maksimum 5000 çeviriyor 6000de kesiciye giriyor. benzinli gibi 7000de girse kesiciye hadi neyse.

zaten dizellerin çoğu torkunu 1500-2500 devir arasında etkili olarak verir. o devir bandında sonra verimsizleşmeye başlar. dolayısıyla fazla devir çevirmeye gerek yoktur.
fakat benzinliler maksimum torkunu 3800-4400 gibi yüksek devirlerde verir dolayısıyla ara sıra devir yükseltmek ister.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti lestat » 29 Oca 2015, 17:32

kadir_ yazdı:Bu arada servisten bi arkadaş söylemişti 100 km hızın üzerinde mecbur kalmadıkça motor freni yapmayın pistonlara ani yük biniyormuş uzun vadede sorun yaratır dedi

o biraz nasıl kullanıldığıyla alaklı. Eğer ki vitesi sıra sıra küçültürseniz. 5-4-3-2-1 ve debriyajı yavaş bırakırsanız sorun olmaz. ama siz motor freni yapıcam diye kalkar. 4ten 2ye atarsanız ve debriyajı da birden bırakırsanız. o zaman sorun olur.
Doğru motor freni yapılmayan araçlarda ilk baskı balata zarar görür. pistonlara kadar gideceğinin sanmıyorum.
bir de baskı balata üzerine binen stresi azaltmak için heel-toe diye bir teknik var türkçede 3 ayak deniyordu yanılmıyorsam. o teknikle motor freni araçta zorlanmayı minimalize eder.
araç hareket halindeyken
-debriyaja basıyorsunuz.
-vitesi bir alt vitese geçiriyorsunuz.
-ardınddan sağ ayak parmaklarınızla fren pedalına hafif basıyorsunuz..
-aynı anda topuğunuzla gaz pedalına basıp devirin 3000 civarına getiriyorsunuz. ve aynı anda debriyajdan ve gaz pedalından ayağınız çekiyorsunuz.
burda da nasıl yapıldığını gösteriyor (2,15dk ya bakınız)
https://www.youtube.com/watch?v=-ndly3FCcLA.
fabia da denedim ama olmuyor. gaz pedalını biraz geriye koymuşlar çünkü
fakat onun yerine debriyaja basıp vitesi küçülttükten sonra hafif gaz verip ayağınızı debriyajddan çekebilirsiniz.

hepsi bir yana vitesi sırayla küçültürseniz; debriyajdan ayağınızı yavaş çekerseniz ve motorun üzt devirlere çıkarmazsanız bir zararı olacağını samıyorum.
sonuçta o pistonlar kaç tonluk patlamayı hareket enerjisine çeviriyor. O kadarlık basınçtan da etkilenmezler herhalde
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir