Uzmanlık sorusu:)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Uzmanlık sorusu:)

İleti kaya » 06 Mar 2009, 01:07

Arkadaşlar,
2001 Fabia'mda sıralı sistem LPG var.  Anlık olmayan yani ortalama lt/100 km göstergesi araç LPGde iken gaz yakışına duyarlı olur mu? Yani mesela ben sabah arabayı ilk çalıştırdığımda 30-40 lt/100 km gösteriyor gösterge ( 60-70 de görmüşlüğüm vardır)...Sonra düşmeye başlıyor..Araç benzini kesip gaza geçtikten sonra da düşmeye devam ediyor ve en son 10-11 litrelerde sabitleniyor artık (toplam gittiğim yol 10 km).  Herneyse..Asıl soru şu : Araç LPGye geçtikten sonra lt/100 km göstergesindeki değerin değişmeye devam etmesi normal midir yoksa o gösterge normalde sadece benzine duyarlıdır da araç gazdayken değişmeye devam etmesi bir arızdan dolayı mıdır? 

kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 06 Mar 2009, 01:36

gazda anlıkda, ortalamada yanlış gösterir, fark az mıdır çok mudur hiç bilmem, ama %100 yanlıştır. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xavi » 06 Mar 2009, 01:46

lpg de ortalama yakıt (ş.içi) 8.0-8.5 lt/100 km'de sabitleniyo bizim araçta, benziydeyken daha düşük tabiki. değişim normal gibi geldi bana(gazda hem anlık hem de ort.yakıt tüketimini gösterir y.bilgisayarı, ama gerçeği yansıtmıyor.)
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mbarman » 06 Mar 2009, 09:26

lpg sisteminin aracın yazılımıyla hiiçbir alakası yok. dolayısıyla gösterdiği değer o anki olması gereken benzin tüketim değeridir
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti yexplorer » 06 Mar 2009, 11:36

[quote="mbarman"]lpg sisteminin aracın yazılımıyla hiiçbir alakası yok. dolayısıyla gösterdiği değer o anki olması gereken benzin tüketim değeridir[/QUOTE]
+

araç benzin yaktığını sanar ama aslında lpg yakar
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti kaya » 07 Mar 2009, 00:27

[quote="yexplorer"][quote="mbarman"]lpg sisteminin aracın yazılımıyla hiiçbir alakası yok. dolayısıyla gösterdiği değer o anki olması gereken benzin tüketim değeridir[/QUOTE]
+

araç benzin yaktığını sanar ama aslında lpg yakar
[/QUOTE]

Şimdi arkadaşlar durum şu..Sorumu tam anlatamadım galiba..

Bir usta dedi ki sıralı sistemde aracın kontağını çevirdiğinde benzinle çalışmaya başlayınca gaza geçene kadar lt/100 km göstergesindeki değerin düşmesi normal. Ama gaza geçtikten sonra o gösterge benzine duyarlı olup gaza duyarlı olmadığı için gaza geçtiği anda atıyorum 18 lt/100 km'yi gösteriyorsa yol btiitp arabayı durdurana kadar yani gazla katedilen tüm yol boyunca 18 lt/100 km olarak kalmalıdır diyor. Yoksa araç benzini kesmemiştir ve gazla birlikte bir miktar da benzin yakmaya devam ediyordur ve gösterge de o gazla birlikte yakılan benzini algılayıp düşmeye devam ediyordur diyor. Siz ne dersiniz buna?

Benim araba kontak çevirdiğimde 25 lt/100 km ile başlıyor, gaza geçtiği sırada o değer 17-18 lt/100 km oluyor, ama geri kalan tüm yol boyunca da düşüp 10-11 lt/100 km'ye kadar geriliyor.Sıralı sistemi olan diğer arkadaşlarda durum nasıl?? 
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 07 Mar 2009, 02:18

Araçın ECU su her zaman devrede olduğu için ve benzinle gittiğini sandığı için her zaman yol bilgisayarında gördüğünüz değer benzin sarfiyatına göredir.

Başka bir anlatımla aracın benzin enjektörleri gerçekte devreden çıkmıştır ama araç kendi enjektörleri çalışıyor gibi algılar.

Dolaysıyla tüm hesaplamaları araç benzine göre yapar; kalan yakıt, lt/100 km ortalaması, anlık gösterge vs...

Peki bu hesabı lpg ye nasıl dönüştürmeliyiz.

Oran orantı ile uğraşmadım ama kabaca kendi uyguladığım yöntemim şöyle; 

Gerçek yaktığım lpg yi uzun ölçümlerim sonucunda hesapladım.

Yol bilgisayarının gösterdiği değere +2,5 lt ilave ettiğimde gerçek lpg değerlerini buldum.

Örneğin yol bilgisayarım 6 lt, buna 2,5 lt ilave edersek 8,5 litre eder.

Bu 8,5 lt gerçek lpg tüketimi.

Km de 14,9 kr eder.

Yalnız bu rakamlar kendi aracım için geçerli.

Sizin aracınızda kullanılan kit ve adaptasyon,  lpg ile benzin arasındaki farkı değiştirebilir.

Bunu siz ölçeceksiniz.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 07 Mar 2009, 11:16

Bu benim araçta da gaza geçtiğinde gözlemlerime göre benzini tamamen kestiğinden emin değilim. Bu, kontrol edilebilir ve çözümlenebilir bir durum mudur acaba?
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti kadir_ » 07 Mar 2009, 15:49

İlk araç çalıştığında lt/100km değeri yüksek olur hatta olduğun yerde motoru ısıtmak için gaza bas bu değer yine yükselir yaklaşık yarım km gittikten sonra normala inmeye başlar.

Bu ortalama tüketimde ise yakın bi değer göstereceğini inanıyorum ama benzin sıvı lpg nin gaz olduğunu düşünürsek illaki yanılma olacaktır aracta ama senin dediğin 17-18 lt çok fazla bana göre
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti kobalt » 08 Mar 2009, 13:59

Benzin sarf göstergeniz tamamen normal,usta çok sallamış.Benzinde kullansanız gazada geçseniz aracınız ölçüme devam eder.Benzini tam kesmiyorsa gaza geçemez zaten,aksi durum çok büyük sorunlara yol açar.Ölçüm sonuçları benim arabamda gerçeğe çok yakın,gazda ortalamam biraz yükseliyor,benzinde 1,5-2 puan aşağı düşebiliyor aynı yolda ve ortalama hızda.

kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 08 Mar 2009, 16:14

bencede ustayı değiştirmek lazım bu durumda. ama bazı durumlarda lpg devreye girdiği zaman benzinde göndermeye devam edebiliyor. buna 'işeme' deniliyor pompaya röle takılarak bu durum düzeltiyor
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir