Hararet ikazı sorunu çözüldü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hararet ikazı sorunu çözüldü

İleti fabia-66 » 08 Mar 2009, 16:31

ARKADAŞLAR HARARET İKAZ LAMBASININ SÜREKLİ YANMASINA USTADA ÇÖZÜM BULAMADI MÜŞÜR SAĞLAM - COTA DEĞİŞTİ- DEVİR DAYIM SAĞLAM- AMA MOTOR SOĞUYUCA ANTİFİRİZ SEVİYESİ DÜŞÜYOR BUNUN İÇİN İKAZ LAMBASI YANIYOR MOTOR ISINICA SORUN KALMIYOR BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM 250TL ŞU AN BOŞA GİİTİ!!!

fabia-66
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 08 Mar 2009, 16:37

yedek su deposunda, ikaz lambasının yanmasına sebep olan bi sensör olmalı, onu temizleyin belki faydası olabilir. forumlarda böyle bişey okumuştum sanki.
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabia-66 » 08 Mar 2009, 16:43

depoyu komple değiştirdim ama sonuç yine aynı
fabia-66
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 08 Mar 2009, 17:38

Motor soğuyunca su seviyesinden kaynaklı hararet uyarı lambasını yakacak kadar bir değişim olması mümkün değil ayrıca motor soğuyunca tam tersine su seviyesi azalmaz artar. Aracın kalörifer tesisatında sorun olabilir LPG takılı ise onada baktırmak lazım çünkü aynı soğutma suyundan yararlanıyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti kadir_ » 08 Mar 2009, 23:21

Ağır bakıma girmeden önce bendede vardı arabayı park ediyordum sabah çalıştırdığımda ışık yanıyordu sana tavsiyem antifirizi fulle sonra motor sıcakken yada işten herhangi bi yerden gelince stop et arabayı sonra su deposunun kapağını aç bak bakayım hava yapıyormu sonrada arabanın altına bak su damlayan yer vermı bende motora giren su hortumunun girdiği yerdeki döküm parça yarılmıştı su deposunda hava yapınca su ordan akıyordu bunu dikkate al

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 08 Mar 2009, 23:36

[quote="?"]Motor soğuyunca su seviyesinden kaynaklı hararet uyarı lambasını yakacak kadar bir değişim olması mümkün değil ayrıca motor soğuyunca tam tersine su seviyesi azalmaz artar. ...[/QUOTE]

Yukarıdaki ifade sanırım yanlış yazılmış ya da anlatılmak istenen başka birşey.

Motor suyu ısındığında genleşerek artar ve genleşme kabında yükselir. Soğuduğunda ise tekrar normal hacmine döner, yani azalır.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 08 Mar 2009, 23:38

[quote="fabia-66"]depoyu komple değiştirdim ama sonuç yine aynı[/QUOTE]

Depo değiştiğinde içinde bulunan algılayıcı da (müşür-sensör) değişti mi?

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti agros » 09 Mar 2009, 09:58

[quote="derude"][quote="?"]Motor soğuyunca su seviyesinden kaynaklı hararet uyarı lambasını yakacak kadar bir değişim olması mümkün değil ayrıca motor soğuyunca tam tersine su seviyesi azalmaz artar. ...[/QUOTE]

Motor suyu ısındığında genleşerek artar ve genleşme kabında yükselir. Soğuduğunda ise tekrar normal hacmine döner, yani azalır.

[/QUOTE]

evet sıcakken artıyor ve aynı sorun benim aractada vardı. ama en son motorun yan kapağının contasını değiştirdikten sonra 1 kere daha yandı ikaz lambası ve bir daha yanmadı. şu an bi sorun yok...
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti dedeoglu » 09 Mar 2009, 10:52

fabia 66 abi şimdi ben contayı değiştirmeme gerek yok mu diyorsun ya bu ustalarda iş yok ya da bu arabalarda nerden aldım şu fabiayı keşke doğan şahine falan binseysik sorunlu araba vesselam
dedeoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 09 Mar 2009, 12:04

[quote="dedeoglu"]fabia 66 abi şimdi ben contayı değiştirmeme gerek yok mu diyorsun ya bu ustalarda iş yok ya da bu arabalarda nerden aldım şu fabiayı keşke doğan şahine falan binseysik sorunlu araba vesselam[/QUOTE]

Olayı doğan şahine indirgeyebiliyorsanız zaten yanlış arabaya biniyorsunuz demektir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 09 Mar 2009, 12:16

[quote="derude"][quote="?"]Motor soğuyunca su seviyesinden kaynaklı hararet uyarı lambasını yakacak kadar bir değişim olması mümkün değil ayrıca motor soğuyunca tam tersine su seviyesi azalmaz artar. ...[/QUOTE]

[/QUOTE]

Aracın tüm soğutma sistemi elemanlarında ısınmadan kaynaklı genleşme hesaba katıldığında oluşan bu boşluk antifirizli suyun genleşmesi ile ancak dolacaktır asıl anlatmak istediğim buydu. Ayrıca suyun özel bir durumu vardır 40 C'ye kadar büzüşür bundan sonra genleşmeye başlar. Normal bir su genleşmesi yada kaynama olsa zaten motor düdüklü tencere değil her şekilde patlar. Antifirizin genleşmeyi azaltıcı ve kaynama noktasını yükseltici etkileri var.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti dedeoglu » 09 Mar 2009, 12:55

yedek parçası pahalı sanayiye götürdüğünde çoğu usta derdinden anlamıyo baksana bi hararet ikazını çözemedik gitti bende bi de doğan s var 98 model geçen sene 150 lira harcadım yağı balatası hava filtresi silecekleri vs vs .. bi kuruş masraf çıkarmıyor  başka fabiaya 600 700 ü geçti harcadığım para bi yıl bile olmadı
dedeoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 09 Mar 2009, 13:25

[quote="dedeoglu"]yedek parçası pahalı sanayiye götürdüğünde çoğu usta derdinden anlamıyo baksana bi hararet ikazını çözemedik gitti bende bi de doğan s var 98 model geçen sene 150 lira harcadım yağı balatası hava filtresi silecekleri vs vs .. bi kuruş masraf çıkarmıyor  başka fabiaya 600 700 ü geçti harcadığım para bi yıl bile olmadı[/QUOTE]

Kuru ekmeklede karın doyurulur ölmezsiniz ama cebinizde para varkende kuru ekmek yemezsiniz. O yüzden örneklendirirken birbirine emsal teşkil edebilecek şeyler baz alınmalıdır. Fabia ile Tofaş kuş serisi kıyaslanmaz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti vozel » 09 Mar 2009, 14:59

Kuru ekmeklede karın doyurulur ölmezsiniz ama cebinizde para varkende kuru ekmek yemezsiniz. O yüzden örneklendirirken birbirine emsal teşkil edebilecek şeyler baz alınmalıdır. Fabia ile Tofaş kuş serisi kıyaslanmaz.

[/QUOTE]

Katılıyorum, kıyaslamayı bırakın aynı cümle içinde ikisininde adının geçmesi bile imkansız. Smile 

vozel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dedeoglu » 09 Mar 2009, 16:50

sizi gidi fabiacılar sizi tamam pes kralımız fabia çamurdan olsun fabia olsun
dedeoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dedeoglu » 09 Mar 2009, 16:52

başta sadece soğukken yanan ikaz lambası daha sonrası devamlı yanıyor onuda belirteyim soğuk motor sıcak motorlada alakalı değil
dedeoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti güz » 09 Mar 2009, 17:30

uğur kardeşim..bendede aynı sorun vardı..hazneyi değiştirdiğiniz zaman sorun ortadan kalkıyor..seviye müşürün bozuk..o müşür haznede sabit...hazneyi değiştirdiğin zaman müşürde değişiyo..
güz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 09 Mar 2009, 19:35

[quote="dedeoglu"]sizi gidi fabiacılar sizi tamam pes kralımız fabia çamurdan olsun fabia olsun[/QUOTE]

Fabia çamurdan olmasın ama şahinlede fabia kıyaslanmasın lütfen derdimiz bu.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir