DİREKSİYON KİLİTLENDİ !...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DİREKSİYON KİLİTLENDİ !...

İleti FABIACI » 08 Mar 2009, 19:12

Arkadaşlar,
Bu gün yolda ışıklarda beklerken aracımın direksiyonu kilitlendi. Kontağı kapatıp tekrar aracı çalıştırdığımda ikaz ışığı söndü ama tam hareket edecek iken tekrar ikaz ışığı yandı ve direksiyon tekrar kilitlendi. Tekrar kontağı kapatıp aracı bir kez daha çalıştırdım eve gelene kadar bir daha arıza vermedi.Dün aracı 100 bin km.  bakım için yetkili servise vermiştim. Servise getirdiğimde böyle bir sorun yoktu. Yarın sabah tekrar servisin yolu görünüyor galiba. Sizce neden böyle bir arıza olmış olabir? Yolda hareket halinde iken direksiyonun kilitlenme gibi bir ihtimali varmıdır? Böyle bir durum ile karşılaşılırsa ne yapmak gerekir? Bu arada aracım 1.4 68 HP MPI 2003 MODEL FABIA SEDAN. 97 BİN KM.DE.

FABIACI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 08 Mar 2009, 19:29

Direksiyonunuz kilitlenmemiş sadece ağırlaşmıştır. Alttaki linki inceleyin cevabınızı bulursunuz.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti mxengine » 08 Mar 2009, 21:49

direksiyonun anahtarı çıkarmadan kilitlenme imkanı 0 a yakın motor çalışmasa bile hidrolik devirdaym olmasa bile gene çevirirsin direksiyonu ama agırlaşır.
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 09 Mar 2009, 10:57

Yani hidrolik direksiyon sisteminde sorun var.Önce yağ durumunu kontrol edip, eksikse tamamlayarak deneyebilirsin.Olmazsa tamirci çözecek.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti olgunonder » 01 Nis 2009, 02:11

Fren müşürü bozulduğu zaman direksiyon kitlenebiliyor.Benim başıma daha önceki Fabia'mda geldi.Araç bir güvenlik tedbiri olarak direksiyonu kilitliyor.
olgunonder
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 23 May 2009, 21:03

[quote="olgunonder"]Fren müşürü bozulduğu zaman direksiyon kitlenebiliyor.Benim başıma daha önceki Fabia'mda geldi.Araç bir güvenlik tedbiri olarak direksiyonu kilitliyor.[/QUOTE]

Yukarıda belirtmeme rağmen okumadığınız anlaşılıyor. Smile

Kullandığınız "Direksiyon Kilitlenmesi" kavramının ciddiyetinde olmadığınızı düşündüğüm için yeniden yazıyorum. 

"Direksiyon kilitlenmesi gibi hayati birşey söz konusu DEĞİLDİR.

Bunu düşünmek bile akılcı bir yaklaşım değildir.

Çünkü direksiyon temelde mekaniktir.

Elektro-hidromotor desteklidir.

Arıza ise bu desteğin devre dışı kalmasıdır.

Destek oldukça direksiyonunuz yumuşak, destek devre dışı olduğunda ise sert olur."

derude
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir