fabia ABS ile ilgili bir konu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia ABS ile ilgili bir konu

İleti abdullah » 15 Mar 2009, 00:25

arkadaşlar fabialarda abs sadece ön tekerlektemi var yoksa ön ve arkalrda yani 4 tekerlekte abs sistemi varmı .selamlar saygılar

Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti hakanerdogan » 15 Mar 2009, 00:27

ABS tekerlek bazında çalışacak kadar basit bir sistem değildir, amacı lastik kilitlenmesini engelleyip manevra kabiliyeti yaratmaksa, ön tekerleri ABS leyip, arkaları kilitleyince savrulur basarız taklayı...

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 15 Mar 2009, 00:29

bir ara serviste ustaya sormuştım da her iki tarafta da varmış.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti kadir_ » 15 Mar 2009, 00:30

Arkalar kampana ise genelde abs yoktur ama yeni araçların bazılarında buda var 4 tekerlek abs olması gereklidir
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 15 Mar 2009, 00:31

[quote="kadir_"]Arkalar kampana ise genelde abs yoktur ama yeni araçların bazılarında buda var 4 tekerlek abs olması gereklidir[/QUOTE]

ABS disk, kampana ile alakalı olmamalı, fren basıncını oynatarak yapıyor bunu.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 15 Mar 2009, 00:32

[quote="hakanerdogan"] [quote="kadir_"]Arkalar kampana ise genelde abs yoktur ama yeni araçların bazılarında buda var 4 tekerlek abs olması gereklidir[/QUOTE]

[/QUOTE]
evet, usta bana disk kampana farketmez dediydi.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 15 Mar 2009, 00:35

[quote="hakanerdogan"] [quote="kadir_"]Arkalar kampana ise genelde abs yoktur ama yeni araçların bazılarında buda var 4 tekerlek abs olması gereklidir[/QUOTE]

[/QUOTE]

Kampanalar kaçırma yapıyor diye biliyorum diskler aynı oranda tutuyor ama kampanalara zamanla toz birikicen bi taraf fazla bi taraf daha az tutuyor yeni araçlarda sanırım bunu düzelttiler
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 15 Mar 2009, 03:01

4 tarafta olması gerekir bencede ama benim arkalar kayınca sanki abs devreye girmiyor
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti fabialife » 15 Mar 2009, 03:55

[quote="yexplorer"]4 tarafta olması gerekir bencede ama benim arkalar kayınca sanki abs devreye girmiyor[/QUOTE]
aracın arkadan yada önden kaymasından dolayı varsa ESP devreye girer. kaymanın ABS ile ilgisi yoktur. ABS sadece fren anında aracın kızaklamasını önler.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 15 Mar 2009, 03:56

[quote="yexplorer"]4 tarafta olması gerekir bencede ama benim arkalar kayınca sanki abs devreye girmiyor[/QUOTE]
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 15 Mar 2009, 04:51

Abs li araçlarda arkaların disk yada kampana olması farketmez kızaklanma olduğunda abs devreye girer.Bi düşünün önlerde abs var arkalarda olmadığını kızaklamada ön tekerler kızaklanmıcak arkalar kitlenecek.Araba kontrolü sağlanamaz.
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 15 Mar 2009, 08:40

Benim araçta arkada kampana var ve 4 tekerlekte de ABS var. Zaten kampanayı sökünce göbekte ABS'ye ait dişli görünüyor. Hangi tekerde kilitlenme olursa o tekerlekte devreye giriyor.

Ayarları düzgün bir kampana fren asla kaçırmaz. Güvenlik riski olsa koymazlardı hala kampanayı, böylesine önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmazlardı...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti guvenxoca » 15 Mar 2009, 11:46

arkada abs yok zaten  ihtiyaçda yok,ben hiç karda buzda bile arka tekeri kızaklayan araç görmedim,anca asılırsın el frenine o zaman arkalar kızaklar....

arkada olmamasına bir tezde absnin mantığı fren kızaklaması anında direksiyon hakimiyetinin korunmasıdır,arka tekerle direksiyonun ne alakası var..arka fren gurubu arabayı durdurmaya değil fren esnasında dengelemeye yarar 

arkada kampana ve disk olmasınında çok büyük farkı yok....

arkaların disk olması esp için gereklidir...

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 15 Mar 2009, 12:13

bir hyundai satıcısı, taksicilerin abs li araç istemediklerini söylemişti.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 15 Mar 2009, 12:16

[quote="hakanerdogan"] ABS tekerlek bazında çalışacak kadar basit bir sistem değildir, amacı lastik kilitlenmesini engelleyip manevra kabiliyeti yaratmaksa, ön tekerleri ABS leyip, arkaları kilitleyince savrulur basarız taklayı...
[/QUOTE]

kesinlikle doğru. arkadaşlar arka tekerlekte kampana veya disk olmasının önemi yoktur. abs sistemi varsa 4 tekerleğe de etkir. asla 2 tekerleğe etkimez abs. örneğin 2000 model ford mondeo'larda abs vardır fakat arka tekerlekler kampanadır. disk fren sistemi kampanaya göre daha gelişmiş bir sistemdir. bu nedenle yeni araçlarda daha sık görmeye başladık 4 tekerlekte disk frenleri.
karda frene bastığınızda arka tekerleği kilitlenmiş araba göremememizin nedenine gelirsek bunun 2 sebebi vardır ya araçta abs vardır kilitlenmeyi önlüyordur ya da abs yoktur :) günümüzde abs si olmayan tüm araçlarda sadece ön tekerlek frenlenir. arka tekerlekler sadece el frenine bağlıdır. zaten elektronik fren dağıtıcı (EBD) sistemi sadece ABS olan araçlarda bulunur.

ESP sistemi savrulma veya aracın direksiyon komutuna uymadığı durumlarda devreye girerek gerekli tekerleği etkin şekilde frenler, motor çekişini düşürür hatta otomatik vitesli araçlarda gerektiğinde vites değiştirir. arkadan kayma varsa arka tekerleği frenlemek aracın savrulmasına neden olur. bunun yerine arkanın kaydığı taraftaki ön tekerlek frenlenir. önden kaymalarda ise kaymanın iç tarafındaki arka lastik frenlenir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti alpino » 15 Mar 2009, 12:22

[quote="lazianke"] bir hyundai satıcısı, taksicilerin abs li araç istemediklerini söylemişti.[/QUOTE]

bunun sebebi şu olabilir. karlı zeminde ABS sistemine sahip bir aracı durdurmak, ABS'siz bir aracı durdurmaktan daha zordur. hatta eğimli yollarda neredeyse imkansız gibi bişeydir.

nedenine gelecek olursak; ABS'siz araçta kazık fren yaptığınızda zemindeki kar lastiğin önünde birikerek bir yastık görevi görür ve aracı durdurur. ABS'li araçlarda ise lastik kilitlenmediğinden bu kar yastığı oluşmaz ve araç ilerlemeye devam eder :) işte sorun bundan ibaret.

benim nacizane tavsiyem ise zeminde kar varsa ve özellikle yol yokuş aşağı ise. üşenmeyin zincirinizi takın. üşeniyorsanız 1 kereye mahsus paraya kıyın bastırın 500-600 tl yi spikes spider alın. 30 sn takması 30 sn sökmesi. üşenmezsiniz o zaman :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hakanerdogan » 15 Mar 2009, 13:50

[quote="guvenxoca"]

arkada abs yok zaten  ihtiyaçda yok,ben hiç karda buzda bile arka tekeri kızaklayan araç görmedim,anca asılırsın el frenine o zaman arkalar kızaklar....

arkada olmamasına bir tezde absnin mantığı fren kızaklaması anında direksiyon hakimiyetinin korunmasıdır,arka tekerle direksiyonun ne alakası var..arka fren gurubu arabayı durdurmaya değil fren esnasında dengelemeye yarar 

arkada kampana ve disk olmasınında çok büyük farkı yok....

arkaların disk olması esp için gereklidir...

[/QUOTE]

120 ile giderken el frenini çeksek, diyelimki arkaları kilitlesek, sonra önündeki bir engelin bir tarafından geçmeye çalış, farz-ı misal, arkalar kayar iken, önler döner iken, düzgün dönemezsiniz....

kampana olsa bile ABS olan aracın 4 tekerindede ABS vardır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti guvenxoca » 15 Mar 2009, 13:53

bu 120 km ile el freni mevzunu deniycem:)

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir