Radyatör ve Burçlar(Çok Önemli)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Radyatör ve Burçlar(Çok Önemli)

İleti HTP » 18 Mar 2009, 01:44

Arkadaşlar Bugünakşam iş dönüşü tanıdığım özel wv servisine uğradım.Bir süredir forumda devam eden bazı Fabia sıkıntılıraından biri olan radyatör sorunu benimde başıma gelmiş.Küçük bir tetkikten sonra arabanın radyatörünün alt kısımlarından su kaçırdığını tesbit ettik.Bu durumda radyatötün değişmesi kaçınılmaz sizden ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum yerli üretim yada orjinal hangi radyatör tercih edilmeli.Fiyatlar hakkında bilgisi olan var mı?Yerli üretimse nereden temin edilir.

İkinci ve bence çok önemli bir konu, birçoğunuzun arabasında olduğu gibi benimde burçlardan ses gelmekteydi bir süredir.Hazır vinçle kaldırmışken onlarada baktık yıpranmış.Değişmesi gerekiyor. Ustam bana bu burçları gösterdi, ortada iki tarafından merkezi tutan bir lastik yapısı var. Netten fotograflarını bulursam eklerim fabianın ve golfun olmak üzere. Bu burçları Golf 5 burçları ile değiştirmeyi tavsiye etti. Parça tamamen aynı ama onda ortada 4 tarafından merkeze sabitli lastik bir yapı mevcut.Bunun tekerleğin daha az salınım yapacağını anlattı.Tavsiyem parçayı inceleyin. Ben görünce farkı hemen anladım.Yarın kısmetse arabayı bırakıp burçları ve fren balatalarını değicez bakalım.

HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti hakanerdogan » 18 Mar 2009, 02:08

abi fabia bu, icabında 180 le gittiğin oluyor, hani bizim köydeki TX olsa ucuzunu tak derdim ama mekanik, motor, yürür aksamda ucuz parçaya tahammülüm yok. kıralını tak derim. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 18 Mar 2009, 02:11

o ses bendede var ama değiştirmeyi düşünmüyorum orjinal parça ve değişime 90ytl dediler ama değiştirmeyecem
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 18 Mar 2009, 02:18

Arkadaşlar fabianın ön takımlarını bende baştan aşağı inceletmeyi düşünüyorum.Ön takımı daha kaliteli hala getirmek için orjinal parçası yerine neler kullanılabilir paylaşırsak daha iyi olur diye düşünüyorum.Mesela golf5 burçları fabia takılabiliyormuş.Buna benzer iyileştirme anlamında neler yapılabilir.
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Öner » 18 Mar 2009, 03:09

iki sorun bende de vardı. radyatörü yaklaşık bir yıl kadar delik kullandıktan sonra ilaç türü bir şey varmış ondan kattım radyatörün kaçağını önledi.

şimdi yazacaklarım önemli ama. Tabla burcunu iki defa değiştirdikten sonra octi a5'in tabla burcunu taktırdım kafam acayip rahatladı. zaten fabia ve a5'in tabla burçlarını karşılaştırınca da anlayacaksın farkı. 2. tabla fişekleri. onların yerine de polo'nunkileri taktırdım o da çok sağlam oldu. sana da tavsiyem bunlardır. serviste isen ustan karşı çıkabilir ama ben uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı da yaşamadım.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 18 Mar 2009, 03:12

Arkadaşlar buradan parçaya :

Buradan da parça fiyatlarına bakabilirsiniz :

Bildiğim kadarıyla Skopar OEM parçalar (Orjinal ürün üreticisinin parçalarını) satıyor.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti HTP » 18 Mar 2009, 15:55

[quote="Öner"] iki sorun bende de vardı. radyatörü yaklaşık bir yıl kadar delik kullandıktan sonra ilaç türü bir şey varmış ondan kattım radyatörün kaçağını önledi.şimdi yazacaklarım önemli ama. Tabla burcunu iki defa değiştirdikten sonra octi a5'in tabla burcunu taktırdım kafam acayip rahatladı. zaten fabia ve a5'in tabla burçlarını karşılaştırınca da anlayacaksın farkı. 2. tabla fişekleri. onların yerine de polo'nunkileri taktırdım o da çok sağlam oldu. sana da tavsiyem bunlardır. serviste isen ustan karşı çıkabilir ama ben uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı da yaşamadım.
[/QUOTE]

Radyatöre konulan ilaç türü malzemenin adını biliyormusun?
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 18 Mar 2009, 16:53

Octi A5 , Yeni Jetta ile golf 5 aynı sayılabilir araçlar,ön düzen ve motor parçaları aynı yani.
Ama radyatöre konulan ve küçük sızıntıları engelleyen kimyasalı tavsiye etmem çünkü, küçük delikler tıkadığı gibi, motor içerisindeki su kanallarında da tıkama yapabilir.(eski aracım R 11 de başıma gelmiş ve blokta da bazı işlemler yaptırmak zorunda kalmıştım)
Bence 3-5 dinlemeden sorunlu radyatörü yerli bile olsa yenisiyle değiştirip, konuyu unutmak. Kabus görmektense uyanık kalmak iyidir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti HTP » 18 Mar 2009, 17:05

[quote="hetepe"] Octi A5 , Yeni Jetta ile golf 5 aynı sayılabilir araçlar,ön düzen ve motor parçaları aynı yani.
Ama radyatöre konulan ve küçük sızıntıları engelleyen kimyasalı tavsiye etmem çünkü, küçük delikler tıkadığı gibi, motor içerisindeki su kanallarında da tıkama yapabilir.(eski aracım R 11 de başıma gelmiş ve blokta da bazı işlemler yaptırmak zorunda kalmıştım)
Bence 3-5 dinlemeden sorunlu radyatörü yerli bile olsa yenisiyle değiştirip, konuyu unutmak. Kabus görmektense uyanık kalmak iyidir.
[/QUOTE]

Bencede doğru söylüyorsun, en güzeli olduğu gibi değiştirmek.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti Öner » 18 Mar 2009, 18:01

[quote="HTP"] [quote="Öner"] iki sorun bende de vardı. radyatörü yaklaşık bir yıl kadar delik kullandıktan sonra ilaç türü bir şey varmış ondan kattım radyatörün kaçağını önledi.şimdi yazacaklarım önemli ama. Tabla burcunu iki defa değiştirdikten sonra octi a5'in tabla burcunu taktırdım kafam acayip rahatladı. zaten fabia ve a5'in tabla burçlarını karşılaştırınca da anlayacaksın farkı. 2. tabla fişekleri. onların yerine de polo'nunkileri taktırdım o da çok sağlam oldu. sana da tavsiyem bunlardır. serviste isen ustan karşı çıkabilir ama ben uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı da yaşamadım.

[/QUOTE]

Radyatöre konulan ilaç türü malzemenin adını biliyormusun?[/QUOTE]

markasından tam emin değilim. benim radtatördeki delik ufak olduğu
için o malzeminin hepsini koydurmadım zaten arkadaşların bahsettiği
sorunlardan çekindiğim için. Ama kamyoncu bir tanıdık da karabiberi
önermişti. ben cesaret edip kullanamadım ama bir araştır istersen. O
katkıya para verince enayisi avcısı bunlar dedi. bas karabiberi pırıl
pırıl olur sızdırma yapmaz diyordu ama dediğim gibi bu işler birazcık
cesaret işi.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 18 Mar 2009, 18:08

yumurta akı efsanesi de dönüyor. discoverydeki efsane avcıları (mythbusters) denemişti oluyordu. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Öner » 18 Mar 2009, 19:56

[quote="hakanerdogan"]yumurta akı efsanesi de dönüyor. discoverydeki efsane avcıları (mythbusters) denemişti oluyordu. 
[/QUOTE]

izlemiştim o bölümü. doğru söylüyorsun.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 18 Mar 2009, 21:57

İstanbulun havasından mı suyundan mı, bilmiyorum ama bu yaşta bir arabada radyatör meselesi canımı sıkıtı.Bir japonda sanmıyorum bu problem bu kadar erken olsun.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti fantastik » 18 Mar 2009, 22:52

burç dediniz plastik burç ucu yani.benimkide eskimişti ramide bi usta var skodacı yanlış hatırlamıyosam mustafa ismi.15 ytleye yaptı ömürlük valla.araba lastiğinden kesti yaptı helal olsun ona 2 senedir sıfır gibi
fantastik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zugor » 19 Mar 2009, 00:00

Radyatöre konulan ilaç türü malzemenin adını biliyormusun?[/QUOTE]

http://www.hepsiburada.com/sonax-radyat ... tson510100
belki böyle bir ürün işini görebilir.
zugor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 19 Mar 2009, 00:12

Teşekkür ederim Bülent Thumbs%20Up
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti HTP » 19 Mar 2009, 21:29

Arkadaşlar bugün arabayı aldım.

Tabla burçları,
Balatalar,(textar marka)
Rot balans + işçilik,
Toplam 180 ytl ödedim.

Tabla burçlarını golf 5'inkilerle değiştirince araba sanki daha tok hissettirdi.Şimdi sırada radyatör var uygun fiyat yada taksit yaparlarsa kredi kartına onuda değişicez elimiz mahkum.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti Öner » 19 Mar 2009, 21:31

iki burc yani fabia ve golf5'inki arasında ne kadar da çok fark değil mi?
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir