pişmanım...!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

pişmanım...!

İleti ufuk05 » 19 Mar 2009, 22:34

Elif hanım ilk başta skodaya alışmak gerekiyor.bende eski kasa 1.4 101 bg modeli var.Ara hızlanmaları ve son hızı çok güzel bi araç.Arabayı ilk aldığımda istanbulda 5 kişi klima açık dik bi rampada aynı sorunla bende karşılaştım.ARabayı hareket ettiremedim bayıldı.Klimayı kapattım tekrar kalkmaya çalıştım gene olmadı.En son deviri 4500 civarına çıkardım anca öyle kalktım.Şimdi hiç bi sorun yaşamadan 4500 devire çıkarmadan dik rampalarda arabayı rahatça kaldırabiliyorum.Bu skodanın baskı balata sistemine uyum sağlamakla alakalı kullandıkça, arabaya iyice alıştıkça bu sorunu çözeceğinize eminim.

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 19 Mar 2009, 23:14

Ben ne rampalardan tırmandım.Hemde yüklü 1.2 ile!..Hattaki 70 bg roomster ile yük falan filan hikaye.. Hatta binenler şaşırıyor çekişe..

Yok bayır çıkmaz, falan filan hikaye! Sizin araca özel bir sorun yoksa..

Müşteri klima ile ilgili sorun için şirketi arar.."

--- Klimam ısıtmıyor..

*Peki ısıtma modu açıkmı?

--- Evet açık.Klimayı kullanmayı biliyoruz heralde

*Peki cihazın fişi takılımı?

--- Evet takılı.Kapakçıklar oynuyor.

*Peki efendim gelip bakalım.

Gidip bakarız, klima ısıtmada ama derece 20 'de..Klima 20 de ısıtma yapmaz.en az 26 dereceye getirmeniz gerekir deriz.
Yani  mutlaka bir yerde kullanıcı hatası oluyor ..

Bu durumda öyle olabilir.
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti ripple » 19 Mar 2009, 23:17

arkadaşların çok değerli görüşlerini ve deneyimlerini okudum. naçizane görüşüm (32  yıllık, hacı murattan, yeni teknoloji benzinli ve dizel birçok aracı uzun yıllar kullanmış bir sürücü olarak) bayan arkadaşın sorunu  yeni bir araca intibaksızlık,kullandığı aracın özellikleriyle bütünleşememek. bunu aşmak içinde aracın kullanma kılavuzunun her fırsatta okunması ve zamanla araçla bütünleşmek. son aracım 2007 dizel  fabia 80 hp(eski kasa) onu çok seviyorum. o da beni seviyor(tabiri caizse) başka bir aracım olsaydı onu severdim. o da beni severdi. yani onun özelliklerini iyi öğrenir, beklentilerimi ona göre belirlerdim. beklentilerime cevap vermiyorsa onu bırakırdım.yoksa hiçbir skoda kullanıcısının fanatik sınıfına konmasını hazmedemem. saygılarımla...
ripple
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: etem kum
Nereden: Isparta
Arabanız: fabia hb.2010 1,4 dizel ambiante

İleti fabialife » 19 Mar 2009, 23:21

[quote="cepni"]
aslında ben bu işe beyaz eşya işi gibi bakıyorum,

iyisine rastlarsan senelerce kullanırsın ,

ama önemli bir nokta var işte,

sonuçta buzdolabında sebze taşıyorsun ,bir bozulur ,iki bozulur,olan sebzelere olur,

araba ise can taşıyor,

güvenmediğim bir arabaya kendimden önce çocukları bindirmek ağırıma gidiyor,

bu kadar üzüntümün tek sebebi bu,

o yüzden bende çok isterdim geri verebilmeyi,

şanssız bir dönemde de aldık arabayı,

aralık ayı,

şu an nerden baksan ötv indirimi de dahil kriz fiyatı ile 8-9 bin tl zarardayız,Shocked

birde sattığını düşün 2 aylık araba 2.ci el,

buyur burdan yak şimdi diyesim geldi kendi kendime...! Confused

herkesin olaya bakış açısının farklı olması normal,

en güzel örnek ,bir hafta sonra seçim var,

koca koca adamlar birbirini gırtlaklıyor neredeyse ,

güya amaç aynı ülkeyi düze çıkarmak ama her ağız farklı konuşuyor,

arabada da öyle işte,

hepsinin bir sevdalısı var,

ama ben fena alışmışım micrama,

işin kötüsü tek arabaya kaldık krizden ve görmek bile istemiyorum inanın,

ama çocukları okula bırakmak zorundayım servis bölgesi dışındayız,

sonrada eşim işi için kullanıyor,

bizim oralarda'' iki elim böğrümde galdı gardaş '' derler aynen öyle....

[/QUOTE]

Elif Hanım,

öncelikle yaşamış olduklarınıza ve bundan kaynaklanan moral bozukluğuna üzüldüm. yorumları baştan beri takip ediyorum ve bende düşündüklerimi ve yaşadıklarımı yazma gereği duydum.

birincisi, evet araba da beyaz eşya gibidir ve arasıra hatalısı hatta hiç dikiş tutmayıp düzelmeyeni de çıkar. ve bu markadan bağımsızdır. ben 100.000 lerce euro para verip lüks araba alıp aylarca servislerde sürünen insanlar tanıyorum.

ben 1976 dan beri araba kullanırım, çok markadan araba değiştirdim, çevremin çoğunluğu araba  sektörde olduğu için bu sektörün içerisinde yaşayan birisiyim. 3 yıl 1.4 101 hp fabia kullandım ve periyodik bakımları haricinde ne bir problem yaşadım nede 1 lira masraf ettim.

sıfır alıp bindikten sonra sattıklarım arasında en az zararıda fabiadan ettim. yani hepsinden daha iyi para etti. astra, vectra, corsa, toyota, honda, leon vs. dahil alıp kullanıp sattığım arabalar içerisinde fabiadan daha iyi yol tutan, daha güvenlisine, ve frenleri bu kadar mükemmel olanına ratlamadım. söylamak istdiğim arabanızdan hemen bu kadar soğumayın.

her arabanın karekteristik özellikleri vardır, fabia yüksek torkunu yüksek devirlerde verdiği için rampalara yaklaşıken devri yükseltmez yada vites düşürmezseniz araba biraz bayılır ve silkelemeye başlar. yine rampalarda kalkarken yüksek devirde kalkmazsanız araç stop eder.

ben fabia ile 30-35 derecelik dik rampalarda araba full yüklü 3. viteste 150-155 km. sürati defalarca gördüm ama devir 6.000 lerde ve rampaya sarmadan devir yükseltmek suretiyle.

marka fanatiği değilim, şu anda kullandığım araç skoda da değil. ama düşüncem şudur ki; her ne kadar micra gibi pratik bir kullanımı  olmasa da; ister 1.2 olsun ister 1.4 olsun, ister eski kasa ister yeni kasa olsun fabia sağlamlık açısından bir kaç tane micra eskitir
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti xavi » 20 Mar 2009, 01:23

PROBLEM KESİNLİKLE FABİALARIN KAVRAMAYI DİĞER BİRÇOK ARACA GÖRE ÇOK DAHA YUKARDA YAPMASI (NEREDEYSE AYAĞIMIZI DEBRİYAJDAN ÇEKMEK ÜZEREYKEN)
ELİF HANIM'INKİNE BENZER Bİ PROBLEMİ BEN DE YAŞAMIŞTIM ARACIMI İLK ALDIĞIMDA, BİR ÇOK ARAÇTA OLDUĞU GİBİ DEBRİYAJI BİRAZ KALDIRINCA KAVRAMA BAŞLAMIYO, BAYA Bİ KALDIRMAK GEREKİYO AYAĞIMIZI DEBRİYAJDAN. BEN DE PROBLEM OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞTÜM AMA ARACIMA ALIŞINCA BAKTIM TAZI GİBİ, HER YERDE HER ZAMAN (BAZEN BİRA ZORLANSA DA) KALKIYO ARAÇ.
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti GOKHAN ERTEMİN » 20 Mar 2009, 12:54

sn elif hn  bursadan mustafa beyin yazdıkları  gayet net  skoda lar biraz yukerda  kavrıyor  debriyaj pedalı ayarı ile  bu sorunu aşabilirsiniz 
iyi hafta sonları

gokhan ertemin
GOKHAN ERTEMİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nob » 20 Mar 2009, 23:18

bende aracımı aldığımda 2 gün sonra servise gittim bu araç kalkmıyo debrajımı yükseltin diye ama öyle bi ayarı yokmuş. zorlandım alışıncaya kadar ama şimdi bi sorun yok. çok rahat. 
nob
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 20 Mar 2009, 23:36

Zannediyorum araca alışmakta zorluk çektiniz.

Yoksa yokuşta aracın kalkamaması durumu biraz enteresan.

İlk defa -sıfır araçta- böyle birşey duyuyorum.

Bu arada;

Yahu medyayı devreye sokmak ne olur? Big%20smile

Haber bültenlerinde Skoda mı kötülenecekti.

Merak etmeyin, sanal alemde kötüleyen yeteri kadar kötülüyor istediği şeyi. O kadarı bile yeter.

Skoda bir yana, ne araçlar duyduk marka olarak isim yapmasına rağmen sorunu bitmeyen.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti ERCİS » 21 Mar 2009, 02:20

YAV 5 SAYFADIR TARTIŞIYOSUNUZ.NASIL DAVOS BAŞBAKAN İÇİN BİTTİYSE SKODADA BENİM İÇİN BİTMİŞTİR..YALNIZ RAMPADA KALKMANIN MUHTEŞEM ÇÖZÜMÜÜÜÜ...........BURADA HEYECAN OLMALI,,,,,,EL FRENİNİN ÇEKERSİN DEBRİYAJ GAAAAZ ARABA ŞAHLANMAYA BAŞLADIMI EL FRENİNİ İNDİRİRSİN....ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN...
ERCİS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 21 Mar 2009, 11:30

Son sözüm, araba ne marka ve model olursa olsun rampada kalkma sorunu yaşanıyorsa o aracı kullanan iyi bir sürücü değildir.Öyle yada böyle bütün arabalar, araba için yapılmış bir yolda, rampada mutlaka kalkar...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mygokhan » 21 Mar 2009, 11:49

Şimdi aklıma geldi 2004 yılında en yakın arkadaşım ford focus sedan otomobil almıştı.

Daha 5000 km de iken rampada gaz verip yarım debriyaj yaparak (güya artistik) gaz veriyordu.Sonra kalkmak istediğinde kalkamadı veher yeri duman kapladı.Hemen zorla kenara çektiler.Bir baktılar ki debrijay balatasını yemiş..!

O zamanlar arkadaş 3-4 senelik şöfördü, arabayıda yeni almıştı.Ama servise "ne oldu anlayamadım bir anda duman çıktı" dedi..Debriyaj balatasını garantiden zorlada olsa değiştirdiler..

Eee ne oldu?, şimdi bu durumda ford focus kötü arabamı? 2 sene öncede devirdaim su pompası arıza yaptı.Bir sürü para verdi değiştirdi.Eee kötü arabada ondan mı arıza yaptı, yolda kaldı??

Dip not: Arkadaş biraz özensiz kullanır arabasını..;)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti hakanerdogan » 21 Mar 2009, 11:54

baskı balata öyle bir şeydir ki, hissiyat ister. 35.000 km oldu, 3 yılı aştı, en ufak bir kavrama problemi yaşamadım, baskı balatamında durumu hala 'iyi'. bir çok abimizinde iyidir, yeri gelir sert atarım, yeri gelir yumuşak, genciz toy şöförüz, ama baskıya çok dikkat ederim. bir anlık dalgınlık, ayağı debriyaj üzerinde tutmak, park ederken defalarca yarım yapmak, o an bile bitirebilir baskıyı.

park edeceğim yeri bile düşünürüm ki bana manevra yaptıracak bir yer olmasın, sıkışık trafiktede ilerlerken önümdekinin ensesine yapışıp gıdım gıdım yarım debriyaj ile gitmem. bunları çoğumuz biliriz ama uygulamayız.
sürekli bu şekilde davransak ömrü uzar emin olun.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti GOKHAN ERTEMİN » 25 Mar 2009, 20:16

elif hn  rolanti atarınız 700 800 devirdeyse ayağınızı debriyajdan çektiğinizde  araç düz yolda  hareket eder.  hafif yokuşta ise  stop eder.  debriyaj ayarını daha aşağıda kavrayacak şekilde  düşürttürün  göreceksiniz  sorun kalmayacak ve rahatlayacaksınız. skoda yı 1988 den beri kullanıyorum hemde çok rahat bir şekilde  moralinizi bozmayın . ayağınız alışınca  rahatlayacaksınız.
iyi günler  gokhan ertemin
GOKHAN ERTEMİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti GOKHAN ERTEMİN » 25 Mar 2009, 20:19

[quote="hakanerdogan"]baskı balata öyle bir şeydir ki, hissiyat ister. 35.000 km oldu, 3 yılı aştı, en ufak bir kavrama problemi yaşamadım, baskı balatamında durumu hala 'iyi'. bir çok abimizinde iyidir, yeri gelir sert atarım, yeri gelir yumuşak, genciz toy şöförüz, ama baskıya çok dikkat ederim. bir anlık dalgınlık, ayağı debriyaj üzerinde tutmak, park ederken defalarca yarım yapmak, o an bile bitirebilir baskıyı.

park edeceğim yeri bile düşünürüm ki bana manevra yaptıracak bir yer olmasın, sıkışık trafiktede ilerlerken önümdekinin ensesine yapışıp gıdım gıdım yarım debriyaj ile gitmem. bunları çoğumuz biliriz ama uygulamayız.
sürekli bu şekilde davransak ömrü uzar emin olun.
[/QUOTE]

açıklama buna  derim  helal sana ankaralı hemşerim  bende annkaralıyım  samanpazarından
selamlar gokhan erteminClap +10
GOKHAN ERTEMİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 25 Mar 2009, 22:39

[quote="GOKHAN ERTEMİN"]elif hn  rolanti atarınız 700 800 devirdeyse ayağınızı debriyajdan çektiğinizde  araç düz yolda  hareket eder.  hafif yokuşta ise  stop eder.  debriyaj ayarını daha aşağıda kavrayacak şekilde  düşürttürün  göreceksiniz  sorun kalmayacak ve rahatlayacaksınız. skoda yı 1988 den beri kullanıyorum hemde çok rahat bir şekilde  moralinizi bozmayın . ayağınız alışınca  rahatlayacaksınız.
iyi günler  gokhan ertemin
[/QUOTE]
debriyaj kavraması aşağya çektiriliyormu servise sordum olmaz diyo
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 26 Mar 2009, 00:51

[quote="cepni"]

yaptık onuda maalesef diyeceğim....

beşiktaş-fulyadaki yokuşları bilen var mı?

orda kaldık maalesef,

bir araba nasıl yokuş çıkamaz inanın aklım almıyor...

ahhh ,dinlemedim babacığımı,yakma paranı,

1.2 de neymiş dedi ama iş işten geçti....
[/QUOTE]

ben o yokusu 93 model favorit ile 10 gun once lastıkler sara sara çıktım motor tokozları  yerinden onıyacaktı....siz debriyajı kaldırmadan çıkmaya çalısmıssınız heralde :)))
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti derude » 26 Mar 2009, 01:06

Debriyaj ayarına dokunulamaz arkadaşlar yok böyle bir şey. Bilmeden konuşmayalım lütfen!

O olay 10 yıl önce bitti. Şimdi tüm araçlar da debriyaj otomatik ayarlanır araçtaki mekanik düzen tarafından.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 26 Mar 2009, 01:08

[quote="derude"]Debriyaj ayarına dokunulamaz arkadaşlar yok böyle bir şey. Bilmeden konuşmayalım lütfen!

O olay 10 yıl önce bitti. Şimdi tüm araçlar da debriyaj otomatik ayarlanır araçtaki mekanik düzen tarafından.
[/QUOTE]

+1

zaman ile eskidikçe kendisi ayarlıyor ve artık mecali kalmadı mı bırakıp kaçırmaya başlıyor diye biliyorum bende.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir