Başka bir anahtar sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Başka bir anahtar sorunu

İleti SkodaFabia » 18 Mar 2009, 22:11

Merhaba sevgili Fabiaseverler,

Aracım 2001 1,4 hb fabia. Bir kaç gün öncesine kadar herşey normal giderken arabamın sustalı anahtarı ile kapıları zorlukla açıp, kilitlemeye başladım. Pildendir deyip pili değiştirdim. Olmadı, başka pil denedim ve yedek anahtarda da denedim. Anahtara iyice köşesine bastırınca açıp kapatmaya başladı. Bazen onuda yapmıyor. Sorularım aşağıda yanıtlarsanız memnun olurum,

- Acaba anahtardan araca giden sinyali alan yerdemi problem var ?
- Eğer böyle bir problem varsa sinyal alıcısı aracın neresinde ve tahminen ne tip bir arıza oluştu?
- Bu arıza wag cihazı bağlanınca görünürmü ve ne tip bir yere yaptırmam gerek (Yani elektrikçimi, elektronikçimi)

Teşekkürler,

SkodaFabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eydor » 19 Mar 2009, 19:20

arkadaşım bu arızalar tipik herqalde aynı sorun benim fabişimdede varne uyapcaz bilmiyorum kilitçiye götürdüm 1.000 lira istedi. öle kullanıyorum çözüm bulursan haberim olsun teşekkürler..
eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eydor » 20 Mar 2009, 18:52

kimsenin bilgisi yok heralde bu konuda :(
eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullah » 20 Mar 2009, 20:51

benim önceki 68 lik fabianın uzaktan kumandası çalışmıyordu kapıyı anahtarla açıyordum pilini degiştirdim olmadı yetkili servise gittim vagcom ile baktılar merkezi ünitesi bozukmuş yani aracın içindeki  sinyali alıp komut veren cihaz orjinalinin fiyatı 400 lira dediler bende degiştirmedim mekanik olarak kullanayım dedim. belkide sizin kumandanın kendisinde bir temassızlık vardır önce bir elektrikçiye gidip kumandayı kontrol ettirin eger kumanda saglamsa gerisi zaten servisten başkası yapamaz
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti SkodaFabia » 21 Mar 2009, 12:46

Sevgili arkadaşlar, kafayı taktık ya bulmadan olmaz. Servise aracı götürdüm, makinaya bağladılar ve "Komfort modülü (merkezi kilit beyni)" arızalı olduğu ortaya çıktı fiyatı  500-600 civarında dendi. Bende internetten araştırdım servisin verdiği seri no'suna göre ne menem şeydir diye. Linki aşağıda, çek dilinde sanıyorum.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic581088.html

Türkçe'ye çevirebilirsem ne yazdığınıda sizi yazacağım.

Kazasız belasız günler dilerim.
SkodaFabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Öner » 21 Mar 2009, 13:19

tamiri olmuyor mu bu parçanın yahu. hemen yenisiyle değiştirecekler. belki de ufak bir parçasında sorun vardır. lehim erimiştir ne biliyim. elektronikçilere bir baktır bence sökebilirlerse
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SkodaFabia » 21 Mar 2009, 18:35

Elektronikçi bir arkadaşım var. Bende bugün parçayı serviste söktürdüm. Ancak kapılar kilitlenmiyor yani sadece şöför tarafı anahtar ile kilitleniyor diğerlerinede el ile bastırmak lazım. Dolayısı ile riske girmedim.Ve yenidene taktırdım.  Yani beklemedeyim bakalım ne olacak..
SkodaFabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 21 Mar 2009, 19:26

[quote="SkodaFabia"] Sevgili arkadaşlar, kafayı taktık ya bulmadan olmaz. Servise aracı götürdüm, makinaya bağladılar ve "Komfort modülü (merkezi kilit beyni)" arızalı olduğu ortaya çıktı fiyatı  500-600 civarında dendi. Bende internetten araştırdım servisin verdiği seri no'suna göre ne menem şeydir diye. Linki aşağıda, çek dilinde sanıyorum.http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic581088.htmlTürkçe'ye çevirebilirsem ne yazdığınıda sizi yazacağım.Kazasız belasız günler dilerim.
[/QUOTE]

bu sitenin adresini alpko'ya gönderirsen sanırım çevirebilir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti isnilgiz » 21 Mar 2009, 20:39

[quote="SkodaFabia"]Elektronikçi bir arkadaşım var. Bende bugün parçayı serviste söktürdüm. Ancak kapılar kilitlenmiyor yani sadece şöför tarafı anahtar ile kilitleniyor diğerlerinede el ile bastırmak lazım. Dolayısı ile riske girmedim.Ve yenidene taktırdım.  Yani beklemedeyim bakalım ne olacak..
[/QUOTE]
Sene 2004 bir arkadaşımın corsası vardı 2002 model. Birden uzaktan kumandası çalışmadı. Aynı sizinki gibi sadece sürücü kapısını açıyordu, diğerlerini ise siz manuel açıyordunuz. Servise götürdü, Serviste merkezi sistemin çöktüğünü tüm kapı motorlarının da değişmesi gerekir deyip 600 almışlardı, sene 2004 tü.
Benim bir arkadaşımın fabiasında da yedek anahtarı devamlı pil bitiriyordu çözemediler henüz. Sanırım fabialarda bu sorun kronik.
Son sistem merkezi kilit anahtarlarını sökmedim ama benim eskiden astranın arada bir ayarı bozulurdu. İçinde bir reosta gibi küçük tornavida ile çevirerek yeniden ayarlardım. Eğer böyle bir şey varsa kumandayı açınca hemen gözüküyor zaten bir denemenizi öneririm.

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti eydor » 23 Mar 2009, 12:31

arkadaşlar şu merkezi kilit aracın neresinde biz söküp çıkartabilirmiyiz servise gitmeden eğer öle kolay biyerdeyse kendimiz söküm elektronikçiye götrüp gösterebiliriz. bilen bir arkadaş varsa palaşırsa sevinirim..
eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SkodaFabia » 25 Mar 2009, 19:09

Sevgili Eydor, parça direksiyon kutusunun altında ve onu sökmek bizim gibi ilk defa yapacak olanlar için zor. Ancak eli becerikli arkadaşlar var ise belki yapabilir. Beyin bildiğimiz kutu içinde devrelerden oluşuyor verdiğim linkte resmi var.
Ben biraz sabırlı davranıp ucuza kapatmak için araştırma yapacağım, bir şey bulursam sizler ile paylaşırım.

İyi günler,
SkodaFabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eydor » 26 Mar 2009, 10:24

arkadaşım inşallah bişeyler bulursunda ucuza kapatırız dört gözle haberini bekliyoruz.. teşekkürler.
eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eydor » 06 Nis 2009, 19:19

bu konuda hiçmi bilgisi olan yok arkadaşlar ..

eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sener » 06 Nis 2009, 19:48

arkadaşlar bu tarda bir arıza benim kayınpederin opel marka aracında başımıza geldi anahtar uzaktan kumanda etmiyordu. biraz araştırdım ve şu şekilde sorunu hallettim.

1. arabanın içine girin kapıyı örtün (kilitlemeyin)

2. çalışmayan anahtarı kontağa takın yarım kontak pozisyonuna getirin.

3. yarım kontak pozisyonundayken uzaktan kumanda kapı kilitleme düğmesine basılı tutun.

4. kapıları kendi kendine kilitleyip açacak. sonra kapatıp çıkartın. uzaktan kumanda çalışıyor.

tabiki bunu ben opelde denedim. ama skodada olurmu denemedim denemekte fayda var diye düşünüyorum.

deneyip sonuç alan olursa bilgi versin lütfen.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sener » 06 Nis 2009, 20:01

arkadaşım bir köşesinden çalışıyorsa anahtarın içindeki açma düğmesinin ayak lehimleri kopmuştur. bir elektronikçiye lehimletebilirsiniz.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti devrim » 07 Nis 2009, 18:21

[quote="SkodaFabia"]Elektronikçi bir arkadaşım var. Bende bugün parçayı serviste söktürdüm. Ancak kapılar kilitlenmiyor yani sadece şöför tarafı anahtar ile kilitleniyor diğerlerinede el ile bastırmak lazım. Dolayısı ile riske girmedim.Ve yenidene taktırdım.  Yani beklemedeyim bakalım ne olacak.. [/QUOTE] aynen bende beklemedeyim. :) kendisi bozuldu belki kendisi düzeir diye :)) şaka bir yana inşallah bir arkadaşımız çözüm olunu bulurda bizde onun yaptırdığını yaparız
devrim
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eydor » 14 Nis 2009, 19:16

inşallah valla
eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eydor » 20 Nis 2009, 19:35

bu konuda bilgisi olan veya başına gelipde yaptırmış olan arkadaş yokmu..
eydor
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir